AKP'ye adaylık başvuruları başladı

AK PARTİ’ye adaylık başvuruları başladı, erkekler 3 bin TL, kadınlar ise bin 500 TL ödeyecek.

Politika 07.03.2011, 06:10 07.03.2011, 06:43
AKP'ye adaylık başvuruları başladı

Dünya Bülteni /  Ankara

Milletvekilliği için AK Parti’ye aday adaylığı başvuruları başladı. Erkek aday adayları 3 bin, bayan aday adayları bin 500 TL başvuru ücreti ödeyecek. Özürlü adaylardan ücret alınmaması kararlaştırılırken, son başvuru tarihi ise 14 Mart günü mesai bitimi olarak belirlendi.

AK Parti’nin karar alma organı Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK), dün gece olağanüstü toplanarak, milletvekili aday belirleme takvimini görüştü. Başbakan Tayyip Erdoğan başkanlığındaki toplantıda alınan kararlara göre, aday adayları bu sabahtan itibaren AK Parti’ye başvurabilecek.

BAŞVURULAR GENEL MERKEZ’E

Adayları belirlerken, “merkez yoklaması” sistemini kullanacak olan AK Parti’de aday adayları bizzat Genel Merkez’de oluşturulacak komisyona başvuracak.

KOMİSYONLARDA TEK TEK GÖRÜŞMELER YAPILACAK

4500-5000 civarında başvuru beklenirken, Genel Başkan Yardımcılarından oluşacak 6 ayrı komisyonda aday adaylarıyla yüz yüze görüşmeler yapacak AK Parti, 19-20 Mart'ta aday adaylarını temayül yoklamasıyla teşkilatlara soracak.

Temayül yoklamasına, eski milletvekillerinden tekrar aday olanlar girecek; ancak adaylık için istifa eden 39 il başkanı girmeyecek. Büyükşehirler'deki belediye meclis üyelerine adaylık için istifa etme izni verilmeyecek. Buna rağmen istifa edenler, aday yapılmayacak.


 

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?