banner39

Almanya Türkiye'den seçim listesi istedi

Almanya, Dışişleri Bakanlığı'na nota göndererek, "bizden yapmamızı istediğiniz başlıkları bir rapor haline getirin" dedi.

Politika 05.03.2011, 01:01 05.03.2011, 07:48
Almanya Türkiye'den seçim listesi istedi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

YSK kararını verdi ama Almanya'dan önemli bir adım geldi. Alman makamları yurt dışındaki seçmenlerin konsolosluklarda oy kullanması için "prensipte karşı değiliz" dedi, Türkiye'den oy kullanma işlemi için talepler listesi istedi.     

Edinilen blgilere göre Almanya, dün Türk Dışişleri Bakanlığı'na nota gönderdi, "bizden yapmamızı istediğiniz başlıkları bir rapor haline getirin" dedi.

Yabancı seçmenlerin konsolosluklarda oy kullanabilmesi için atılması gereken adımları atmaya hazırız mesajı verdi.

Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, Almanya'dan gelen bu raporu Yüksek Seçim Kurulu'na iletti.

Kaynaklar, kurulun her cumartesi toplantı yaptığını hatırlattı, ancak "bu konuyla ilgili kararı yeniden görüşmek kurulun inisiyatifi" dedi.

Yüksek Seçim Kurulu, yurt dışındaki seçmenlerin konsolosluklarda oy kullanmalarının altyapı gerekçesiyle mümkün olmadığını açıklamış, seçmenlerin 12 Haziran'da eskiden olduğu gibi gümrük kapılarında oy kullanmasına karar vermişti.

Bu karara Başbakan Erdoğan tepki göstermişti. Dışişleri Bakanlığı da dün yazılı bir açıklama yaparak, "gerekli altyapımız var" demişti.

DIŞİŞLERİ: GİRİŞİMLER SÜRÜYOR

Bu arada Dışişleri Bakanlığı, yurt dışında yaşayan vatandaşların 2011 genel seçimlerinde bulundukları yerlerde oy kullanabilmeleri amacıyla Başbakanın ve hükümetin talimatları doğrultusunda, uzun bir süredir başta Almanya olmak üzere çeşitli ülkeler nezdinde diplomatik girişimlerde bulunulduğunu bildirdi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Almanya'daki vatandaşlara bu imkanın sağlanması yönündeki talebin son defa Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından 28 Şubat'ta Hannover'da görüştüğü Almanya Başbakanı Angela Merkel'e de iletildiği hatırlatılarak şu ifadelere yer verildi:

"Bu görüşme sonrasında, keyfiyetin takip edildiği Alman makamlarından alınan 3 Mart 2011 tarihli bir notada, Almanya'daki seçmen vatandaşlarımızın Almanya'da kurulacak sandıklarda oy kullanmalarının prensip olarak kabul edildiği bildirilmekte ve konuyla ilgili teknik ayrıntıların kendilerine iletilmesi istenmektedir. Söz konusu nota üzerine keyfiyet Bakanlığımız tarafından bugün Yüksek Seçim Kurulu'na iletilmiştir."

Açıklamada, "Bakanlığımızca, yurt dışında yaşayan vatandaşlarımıza demokrasinin temelini oluşturan seçimlerde anayasal haklarını kullanabilmelerini teminen en geniş imkanın ve seçeneklerin sunulmasının önem taşıdığı değerlendirilmektedir. Bu vesileyle, Dışişleri Bakanlığı olarak, yurt dışındaki seçmenlerin sandık başında oy kullanmalarına yönelik imkan ve kabiliyete sahip olduğumuz, seçimlerin usulüne uygun şekilde ve oy/sandık güvenliğine halel getirilmeyecek biçimde gerçekleştirilmesine yönelik teknik, fiziki ve personel kapasitesini haiz bulunduğumuz bir kez daha kamuoyunun dikkatine sunulur" denildi.

 

 

Yorumlar (0)
20
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?