banner39

Altan Tan, HDP'ye 'dindar' şartı koştu

Altan Tan, HDP için "Kadrolarında belki en azından bunun yarısı dindar muhafazakar Türk ve Kürtler'den oluşmalı. Türkiye'nin seçmen yapısı bu, oy yapısı bu" dedi

Politika 24.04.2014, 11:35 24.04.2014, 11:35
Altan Tan, HDP'ye 'dindar' şartı koştu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

BDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, partisinin HDP'ye katılma kararını değerlendirirken, yüzde 90'ı laik seküler sol sosyalistlerden, yüzde 3-5'de sos olarak içine atılan birer ikişer Altan Tan'ı kapsayacak bir HDP'nin başarı şansının olmayacağını söyledi. 'Yeni HDP'nin demokratik kitle partisi olması gerektiğini belirten Tan, "Kadrolarında belki en azından bunun yarısı dindar muhafazakar Türk ve Kürtler'den oluşmalı. Türkiye'nin seçmen yapısı bu, oy yapısı bu" dedi. Tan, BDP'li belediyelerin de HDP'ye geçmesi gerektiğini belirterek, "Milletvekilleri HDP'ye geçsin ama BDP'li belediye başkanları geçmesin böyle bir durum olursa buna karşıyım. Belediye başkanları da HDP'ye geçmelidir" dedi.

BDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, BDP'nin HDP'ye katılma kararı ardından partinin yeniden yapılandırma komisyonunda yer alan Türkiye'de bir boşluk ve eksiklik olduğunu, yapılamayan bir işe talip olduklarını söyledi. Tan, "Bütün Türkiye'yi şu anda demokratikleştirecek dini, etnik, mezhebi, sınıfsal, ihtilaf noktalarında uzlaşma sağlayacak bir yeni demokrasi partisine oluşumuna ihtiyacı var. AKP bu ümitlerle geldi, bunu yapamadı" dedi.

"HDP'NİN YARISI DİNDAR MUHAFAZAKAR KÜRT-TÜRKLERDEN OLUŞMALI"

Türkiye'yi dünya ile çevre ülkeleri ile tekrar barıştıracak ve içerideki iç barışı sağlayacak, AK Parti'nin devirdiği treni tekrar demokrasi rayına oturtacak bir yeni partiye ihtiyaç olduğunu belirten Tan, şöyle konuştu:

"Bazı arkadaşlarımız HDP kurulurken malesef sol, sosyalist gruplar ağırlıklı hatta neredeyse yüzde 90-95'i bunlardan oluşan bir HDP ortaya koydular. Bunun Türkiye toplumun da ciddi bir karşılığı yok, Kürt seçmen tabanı açısından da ciddi bir tabanı ve karşılığı yoktur. Peki ne yapmak lazım? Bunları dışlamak mı lazım? Hayır. Türkiye'deki solu, sosyalistleri ve sosyal demokrasiyi yeniden inşa edecek sol merkezli yeni bir parti oluşturabiliriz. Bunu saygı duyarım. Bu ne kadar oy alır bu ayrı bir tartışma konusu. Ama böyle bir partinin içinde ben olmam, benim gibiler olmaz. Ve böyle bir sol, sosyalist, marksist parti Kürt ve Türkiye toplumunun sorunlarını çözecek oyu alamaz. Bu bir siyasal tespit, doğruluk, yanlışlık değil. Solu, sosyal demokratları dışlamadan, bizim ihtiyacımız olan dindar muhafazakar kitleleri, Kürt toplumunun Kürdi hassasiyetlerini, liberal demokratları, işçileri, işsizleri, Alevi, Sünniler'i, Türkiye'de demokrasi ve hukuk isteyen dünya ile barış isteyen Ortadoğu'da barış isteyen bütün demokrasi güçlerini toparlayabilecek bir ana muhalefet partisi. Önce ana muhalefet partisi olacak sonrada iktidara yürüyecek, Yeni anayasa talebini bu parti canlandıracak. Partinin kadroları yüzde 90'ı laik, seküler, sol sosyalistlerden olsun, yüzde 3-5'de birer ikişer Altan Tan içine koyalım sos olarak. Bunun başarı şansı yok. Programı da demokratik bir kitle partisi olacak, kadroları da belki en azından bunun yarısı dindar muhafazakar Türklerden ve Kürtlerden oluşmalı. Çünkü, Türkiye'nin seçmen yapısı bu, oy yapısı bu. Halen Türkiye'deki Kürtlerin yarıdan fazlası AKP'ye oy veriyor. Kürdistan'daki Kürtler'in en az yarısı bize oy verdiği kadar AKP'ye oy veriyor ve Türkiye'de emekçilerin, yoksulların, işçilerin ve işsizlerin yarısı kadar AKP'ye oy veriyor. Bunu CHP'nin de bizimde kafa yormamız lazımdır. Oyu nerede arayacaksınız?"

"SINIFSAL VE İDEOLOJİK OLARAK BİR SORUNUMUZ VAR"

Tan, BDP'nin son yerel seçimlerde aldığı oylardan örnekler verirken, Diyarbakır bazında zengin, orta kesimlerin veya yoksulların oturduğu yerde de sorunların olduğunun ortaya çıktığını kaydederek, şöyle devam etti:

"Demek ki, sınıfsal, ideolojik ve dini olarak da bir sorunumuz var. HDP bütün bunları kucaklayacak bir parti olacak. Genel başkanlarından, il ilçe düzeyine kadar temsilin dengeli dağıtıldığı demokratik bir kitle partisi olacak. Bunu yapabilirsek başarılı olacağız. Başarı şansı bize bağlıdır, biz de Tayyip Erdoğan gibi 'yapıyormuş', 'ediyormuş' gibi 'muş'tan çıkarıp gerçekten yapmaya kalkarsak başarılı olacağız, yapmaz isek başarılı olamayacağız. Parti içi demokrasi işleyişi çok önemlidir."

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?