banner39

Altun: Yeni boşluk Alevilerle doldurulmak isteniyor

Dünya Ehl-i Beyt Vakfı Başkanı Fermani Altun, Kürt meselesi konusunda muhtemel bir çözümden sonra boşalacak yerin Alevilerle doldurulmak istendiğini savundu

Politika 04.06.2014, 15:25 04.06.2014, 15:29
Altun: Yeni boşluk Alevilerle doldurulmak isteniyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Dünya Ehl-i Beyt Vakfı Başkanı Fermani Altun, Gezi ve Okmeydanı olaylarında Alevilerin ön plana çıkarılmasını değerlendirirken, "Çözüm süreciyle Kürt sorunu çözülüyor ama yeni bir olay gerekiyor. Yeni boşluğu Alevilerle doldurmaya çalışıyorlar" dedi.

Star Gazetesi'ne konuşan Fermani Altun, Alevi gençlerin Gezi, Maltepe ve Okmeydanı gösterilerinde ön saflarda yer almasının asıl sebebinin üniversiteli işsizlik olduğunu ifade etti.

Altun, "Alevi ailelerin çocukları okuyor. Şimdi her ailede, iki üç tane işsiz genç var. Eylem olunca da katılıyorlar. Gezi ve Okmeydanı’nda Alevi gençleri var ama ortalığı yakıp yıkan, güvenlik güçlerine saldıranlar hepsi maskeli insanlar. Maskeli insanların kim olduğu belirsiz. Onlar Alevi değil" diye konuştu.

Devletin cumhuriyettin ilk yıllarından itibaren Alevilere yönelik devlet memuru yapmama politikası olduğunu, bunun 12 yıllık AK Parti iktidarında zayıflasa da tamamen ortadan kalkmadığını savunan Altun, şöyle dedi:

HASSASİYETLERİ KAŞIYORLAR

"Bu gençler devlet tarafından eğitim ve yeterlilikleri tam olduğu halde işe alınmıyorsa, o zaman Alevi oldukları için bu haktan yararlanamadıklarını düşünerek, çözüm süreciyle birlikte çözülmeye başlayan Kürt sorunundan rahatsız olan çevrelerin oyun alanı haline geliyorlar. Onlar, Alevilerin hassasiyetlerini kaşıyarak ya da sokak eylemlerinde önlerde bulundurarak kendilerine alan açmaya çalışıyorlar."

Erdoğan’ın Alevi sorunlarının çözümünde en çok çalışan Başbakan olduğunu ama anayasal sorunlar ve CHP’nin tıkayıcı politikası nedeniyle sonuca ulaşılamadığını ifade eden Altun, şöyle konuştu:

Sistemden beslenen statüko, Alevi sorununun çözülmesini istemiyor. CHP, Tekke ve Zaviyeler Kanunu’nu kaldırmayı planlayan AK Parti’ye karşı çıktı. Şapka Kanunu rezil şekilde duruyor.  MHP’de bir tek Alevi yok. Onlarla çatı aday konusunu görüşüyor. Aleviler bu olaya nasıl bakar hiç düşünmüyor. Alevilerin oy vereceğini sanmıyorum. CHP biraz Okmeydanı ile ilgilensin. Oradaki insanları maskelilerle karıştırmamak lazım.

Yorumlar (0)
23
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?