Ankara, Cerablus'ta IŞİD'i de YPG'yi de istemiyor

MGK toplantısında alınan kararlardan birinin, 'Cerablus IŞİD'den temizlenecek, YPG'nin eline geçmemesi için de önlem alınacak' şeklinde olduğu belirtiliyor

Ankara, Cerablus'ta IŞİD'i de YPG'yi de istemiyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Türkiye'nin Suriye konusunda iki seçeneğinin netleştiği öne sürüldü. Kulislere yansıyan bilgiliere göre; birincisi ABD ve koalisyon güçlerinin, IŞİD’le ve rejimle çatışan muhaliflere askeri destek vermesini ve Cerablus’un IŞİD’in eline geçmesinin önlenmesini sağlamak. İkincisi de Cerablus sınır hattında TSK unsurları eliyle güvenli bir hat oluşturmak ve alanın çok geniş olmamasından da yararlanarak karadan karaya ya da sıcak takip müdahaleleriyle bölgenin kontrolünü sağlamak. Dünkü MGK'da öne çıkan ortak kararla Cerablus'un IŞİD'den temizlenmesi ancak YPG'nin eline geçmemesi için de önlem alınması planlandığı öğrenildi.

Milliyet Ankara Temsilcisi Serpil Çevikcan'ın haberine göre, Başbakanlık, Genelkurmay Başkanlığı, Dışişleri Bakanlığı ve MİT son gelişmeler ışığında olası riskler ve planlamaları masaya yatırdı ve bunlar dün MGK’da etraflıca ele alındı.

Dün itibariyle, Ankara’nın masasında iki seçenek netleşti. Birincisi ABD ve koalisyon güçlerinin, IŞİD’le ve rejimle çatışan muhaliflere askeri destek vermesini ve Cerablus’un IŞİD’in eline geçmesinin önlenmesini sağlamak. Türkiye olarak bu desteğin verilmesinde etkin rol oynamak.

İkincisi de haklı gerekçelerle Cerablus sınır hattında TSK unsurları eliyle güvenli bir hat oluşturmak ve alanın çok geniş olmamasından da yararlanarak karadan karaya ya da sıcak takip müdahaleleriyle bölgenin kontrolünü sağlamak.

PLAN HAZIR İDDİASI

Yeni Şafak gazetesi Ankara Temsilcisi Abdülkadir Selvi de bugünkü yazısında konuya ilişkin Ankara kulislerini ve muhtemel bir ‘harekat planı’na ilişkin bazı ayrıntıları aktardı.

Selvi, “Suriye’yle savaşa mı giriyoruz?” başlıklı yazısında, Türkiye-Suriye sınırının 110 kilometre uzunluğundaki bir bölümünde kurulacak tampon bölge için TSK'nın bir ‘Harekat Planı’ bulunduğunu, bu planın Suriye'yle faaliyetlerden sorumlu olan 2'nci Ordu Komutanlığı'nda yakın zamanda güncellendiğini belirtti. Selvi, tampon bölgenin 10-15 km'lik bir derinlikte olması durumunda burada “4 tugay” konuşlandırılacağını yazdı ve “gözcülerin zaten gereken keşifleri tamamladığı”, “hakim bölgelere tabur ya da bölük seviyesinde, askeri birlik konuşlandırılacağı” gibi bazı askeri detayları da yazdı.

Güncelleme Tarihi: 30 Haziran 2015, 11:13
banner53
YORUM EKLE

banner39