banner39

Ankara'da BDP'lilerle kritik görüşme

Hükümetten kritik bir bakanla bir araya gelen BDP eşbaşkanları, BDP’nin Kürt sorununun çözümü için parlamento zemininde neler yapabileceğini tartıştı

Politika 23.03.2012, 10:44 23.03.2012, 11:30
Ankara'da BDP'lilerle kritik görüşme

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Hükümet terörle mücadelede yeni yol haritası çizdi. Kandil'e yaslanan BDP'yi defterden silen iktidara karşı, BDP yeni bir hamle yaptı. PKK'nın uzantısı suçlamalarına karşı parti yönetimi imaj değiştirme çabasında.

Milliyet yazarı Aslı Aydıntaşbaş, BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile bir ay önce adı açıklanmayan bir bakan ile yaptığı görüşmeyi konuştu ve yeni adımın ayrıntılarını köşesinde yazdı.

Yazıya göre, hükümetten kritik bir bakanla bir araya gelen BDP eşbaşkanları, BDP’nin Kürt sorununun çözümü için parlamento zemininde neler yapabileceğini tartıştı. BDP, hükümete Kürt sorununa çözüm için ‘insiyatif almaya’ hazır olduğu mesajını vererek parlamento çatısı altında ortak bir çalışma yapısı önerdi.

İşte yazıdan ayrıntılar:

"(...)Yaklaşık bir ay önce bakanlık makamında gerçekleşen görüşmede Demirtaş ve Kışanak, Kürt sorununun çözümü için aktif rol üstlenmeye hazır olduklarını vurgulayarak ‘Süreç sertleşiyor. Baharda savaşın tırmanma olasılığı var. Biz BDP olarak rol üstlenmeye hazırız. Birlikte çalışalım. Karşılıklı güven ortamı oluşturmak konusunda başarılı olursak, şiddetin durması konusunda da demokratik basınç yaratabiliriz’ teklifinde bulunmuş.

PARTİ MECLİSİ’NİN KARARI

Görüşmeyi doğrulayan BDP eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, Milliyet’e parti meclisinin ortak kararı doğrultusunda bu adımı attıklarını belirterek ‘Siyaset bu günler için vardı. Bahar geliyor ve korkuyoruz ki savaş tırmanacak. Ölümleri durdurmak için rol üstlenmeye hazırız. Hükümete bazı konulardaki kaygılarımızı ileterek insiyatif almak istediğimizi ilettik. Çözüm noktasında bizim de bir planımız var. Sizin de varsa birlikte masaya yatıralım, dedik’ dedi. Demirtaş, Başbakan Tayyip Erdoğan’a iletilmek maksadıyla tasarlanan görüşmede BDP’nin nasıl bir mekanizma teklif ettiği konusunda ise şunları söyledi:

TAKVİMLEŞTİREBİLİRİZ

‘İşin esasını konuşmadık. Ama bir yerlerden başlamak lazım. Takvimleştirebiliriz. Biz bahar arifesinde olabileceklerin önüne geçmeye hazırız. Karşılıklı güven ortamı oluşturmak için makul ve çözülebilir şeylerden başlayalım dedik. Masaya oturduğumuzda sadece bir madde üzerinde bile anlaşsak çıkıp bunu açıklayalım, dedik.’

"İNİSİYATİF ALMAK İSTEDİĞİMİZİ İLETTİK"

Demirtaş'ın söyledikleri bununla sınırlı değil. Çözüm noktasında samimi olduklarının altını çizen BDP lideri, hükümete bu sözlerle çağrıda bulunuyor:

"Hükümet bize henüz dönüş yapmadı. Ama Başbakan bize yönelik sert mesajlar veriyor, grup toplantısında da Kandil’den talimat aldığımız gibi gerçeği yansıtmayan şeyler söyledi. Oysa daha 25 gün önce bu konuda insiyatif almak istediğimizi ileten bizzat biziz. Sanki biz sorumluluk almak istemiyoruz gibi bizi elinin tersiyle itiyor. Ama doğru değil. Sağlıklı değil. Biz siyasi çözüm arama noktasındayız ve samimiyiz. Bu iş eninde sonunda siyasi çözüm ve müzakere noktasına gelecek. Bunu bir gün bile erkene çekebilmek ahlaki bir sorumluluk. Bu hafta, önümüzdeki hafta makul bir yerlerden başlayalım. BDP o kapıyı her zaman açık tutuyor."

banner53
Yorumlar (0)
19
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?