banner15

Ankara'da bugün iki kritik görüşme var

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg dün gece, ABD Başkanı Obama'nın özel danışmanı ise bugün Türkiye'ye geliyor. Bugün gerçekleşecek görüşmelerde ana gündem; IŞİD...

Ankara'da bugün iki kritik görüşme var

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Ankara bugün iki kritik görüşmeye ev sahipliği yapacak. NATO'nun yeni genel sekreteri Jens Stoltenberg ile Obama'nın özel danışmanı John Allen bugün Ankara'da görüşmelerde bulunacak.

Stoltenberg'in görüşmesiyle ilgili olarak Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Görüşmelerde, Irak ve Suriye başta olmak üzere Ortadoğu'da artan istikrarsızlık ile Ukrayna'daki son durumun ele alınması; Galler Zirvesi kararları ışığında, NATO'nun gündemindeki diğer belli başlı konular hakkında etraflı görüş alışverişinde bulunulması öngörülmektedir" denildi.

Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklama şöyle; "1 Ekim 2014 tarihinde görevine başlayan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Müttefik ülkelerin başkentlerine gerçekleştireceği ilk grup ziyaretler çerçevesinde 9-10 Ekim 2014 tarihlerinde ülkemizi ziyaret edecektir.

Genel Sekreter Stoltenberg, ziyareti kapsamında Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın Başbakanımız tarafından kabul edilecek, Sayın Bakanımızla çalışma kahvaltısında biraraya gelecek, Sayın Milli Savunma Bakanı ve Sayın Genelkurmay Başkanı’yla görüşmelerde bulunacaktır. Yapılacak görüşmelerde, Irak ve Suriye başta olmak üzere Ortadoğu’da artan istikrarsızlık ile Ukrayna’daki son durumun ele alınması; Galler Zirvesi kararları ışığında, NATO’nun gündemindeki diğer belli başlı konular hakkında etraflı görüş alışverişinde bulunulması öngörülmektedir. Genel Sekreter, ayrıca, 10 Ekim 2014 tarihinde Gaziantep’te konuşlu ABD Patriot birliğini ziyaret edecektir"

OBAMA'NIN ÖZEL TEMSİLCİSİ DE GELİYOR

ABD Başkanı Barack Obama'nın temsilcisi emekli general John Allen da bugün Türkiye'ye geliyor. Allen, 9-10 Ekim tarihlerinde Ankara'da olacak.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Psaki önceki gün yaptığı açıklamada "General Allen ve Büyükelçi McGurk, IŞİD'e karşı koalisyon çabaları kapsamında Türkiye'ye gidecek" ifadelerini kullanmıştı. Psaki, Allen ve McGurk'ün, IŞİD'e karşı koalisyon çabaları kapsamında, çeşitli bölgelere ilk kez kapsamlı ziyarette bulunacağı ve seyahatte ülkelerin koalisyona katılımı ve askeri rollerin ötesinde ülkelerin koalisyon için ne tür çabalarda bulunabileceğine odaklanacaklarını kaydetmişti.

 

Güncelleme Tarihi: 09 Ekim 2014, 09:30
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35