banner39

Arınç: AK Parti 10 hükümet çıkartır

61. Hükümet'te de Başbakan Yardımcılığı görevinde bulunacak Bülent Arınç “AK Parti grubu çok güçlü. Bu gruptan 10 tane hükümet çıkar'' dedi.

Politika 06.07.2011, 21:48 06.07.2011, 22:23
Arınç: AK Parti 10 hükümet çıkartır

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, yeni kabinedeki görevine ilişkin, ''Bugün de doğrusu 'herhalde görevim devam edecek' diye içime doğuyordu ama biz her türlü göreve hazır olduğumuz için büyük bir heyecan içerisinde değildim'' açıklaması yaptı.

Arınç, TRT Haber'e yaptığı açıklamada, kendisinin daha önce de bakanlık beklentisinde olmadığını, bir kaç gündür TBMM kulislerinde kendisine sorular geldiğini ve ''milletvekili sıfatı yeterli, onu yerine getirebilirsek ne mutlu bize'' dediğini anımsattı.

Arınç, kabinedeki yeni isimleri nasıl değerlendirdiğinin sorulması üzerine, ''Bazı arkadaşlar benim için de sürpriz oldu'' dedi. Arınç, AK Parti grubunun çok güçlü olduğunu da belirterek ''Yani bu gruptan 10 tane hükümet çıkar'' görüşünü dile getirdi.

YEMİN DÜĞÜMÜ

''Yemin krizi noktasında nasıl bir bakış ortaya konulacağının'' sorusu üzerine Arınç, şu yanıtı verdi:

''Kriz diye nitelendirilen olay Cumhuriyet Halk Partisi ve Barış ve Demokrasi Partisi’nden seçilip şu anda tutuklu bulunan milletvekillerinin gelip yemin edememeleri. Bunun sebebi de adliyenin yani yargının onlar hakkında tahliye kararı vermemiş olması. Yargının kararına karşı parlamentoyu boykot etmenin hiçbir hukuki, hiçbir siyasi, hiçbir toplumsal karşılığı yok. Bunu bu partilerimizin bilmesi ve yemin etmeme noktasındaki ısrarlarını bırakmaları gerekir. Bu konuda Meclis Başkanımızın gayretli çalışmaları var. Umuyorum ki bir kaç gün içerisinde bu sorun tarafları memnun edecek bir tarzda çözülebilecektir. İnisiyatif Sayın Başkanımızın takdirlerindedir. Umuyorum ki parlamento bir an evvel tüm üyeleriyle birlikte yemin ederek asli görevine başlamış olsun.''

MİLLİ SAVUNMA BAKANI YILMAZ: GÜÇLÜ TÜRKİYE

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz ise, Türkiye'nin güçlenmesinden herkesin menfaat kazanacağını belirterek, ''Birlik ve beraberlik içinde 21. Yüzyıl'ı Türkiye'nin asrı yapacağız bölgemizde'' dedi. Parlamentoda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Yılmaz, Türkiye'nin çok daha iyi bir döneme girdiğini, 21. Yüzyıl'ın güçlü Türkiye'sini bu hükümetin sağlayacağını söyledi.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?