banner15

Arınç: Medeniyetler İttifakı

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, “Acilen medeniyetler ittifakının ana dinamikleri bulunmalı ve insanlığın hizmetine sunulmalı" dedi.

Arınç: Medeniyetler İttifakı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, ''Acilen ve her şeyden önce, ivedilikle Medeniyetler İttifakı'nın ana dinamiklerini bulmalı ve insanlığa barış içinde birlikte yaşama örneği olarak ne gösterebileceksek onu hazırlamalıyız. Çünkü bizim medeniyetimiz aslında bir arada yaşamanın güzel örnekleriyle doludur'' dedi.

Bülent Arınç, Yenikapı Mevlevihanesi'nde Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Medeniyetler İttifakı Enstitüsünce düzenlenen ''Medeniyetler İttifakı İftarı''na katıldı.

Burada bir konuşma yapan Arınç, bugün Türkiye'de 60'dan fazla vakıf üniversitesi bulunduğunu, bunun iftihar edilecek bir durum olduğunu belirtti.

Bunlardan Fatih Sultan Mehmet ve Bezmialem Vakıf Üniversitelerinin, Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından kurulduğunu belirten Arınç, kurulmaları için 2 yıl önce gerekli kanunların çıktığını, bu üniversitelerin de teşkilatlandıktan sonra öğrenci alımına başladıklarını dile getirdi.

Başbakan Yardımcısı Arınç, Türkiye'de 160'dan fazla üniversite olduğunu işaret ederek, ''Bu 74 milyon nüfus için ve nüfusunun yarısı 30 yaşın altında olan bir ülke için bence çok gerekli. Şimdi önemli olan bu üniversitelerimizin hem kalitesini artırmak hem de yurt içi ve yurt dışı eğitim çalışmalarıyla bütün dünyada örnek üniversiteler haline getirmek'' diye konuştu.

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesinin daha çok sosyal bilimler alanında, Bezmialem Vakıf Üniversitesinin de tıp ve sağlık alanında ihtisaslaşmayı amaçlayan eğitim kurumları olduğunu ifade eden Arınç, şunları kaydetti:

''Tabii Medeniyetler İttifakı, son yıllarımızın hem terörle mücadele edilebilmesi hem de farklı din mensuplarının birbirlerine dostluk ve dayanışma göstermesi, husumet ve düşmanlığı terk etmesi, 'İslamafobia' ya da benzeri korkularla insanların birbirine düşmanlık yapmaması için Birleşmiş Milletlerin önemli bir projesidir. Norveç'te bir genç, eline bir silah alacak, şeytani bir planla 70'den fazla genci bir adada kuş avlar gibi avlayacak. Sonra yazıları ele geçecek, düşüncelerini öğreneceğiz, hepimiz irkileceğiz, tüylerimiz diken diken olacak. Bu nasıl yanlış bir düşünce, bu ne büyük bir düşmanlık. Bütün bu yazılanlar bizlere, belli çevrelerin pompaladığı düşmanlık hislerinin sonunda insanlığı ne büyük felaketlerle karşı karşıya getirebileceğini gösteriyor. O yüzden acilen ve her şeyden önce, ivedilikle Medeniyetler İttifakı'nın ana dinamiklerini bulmalı ve insanlığa barış içinde birlikte yaşama örneği olarak ne gösterebileceksek onu hazırlamalıyız. Çünkü bizim medeniyetimiz aslında bir arada yaşamanın güzel örnekleriyle doludur.''

''MEDENİYETLER İTTİFAKI BİLİMSEL BİR KURULUŞ''

Bülent Arınç, Kosova'ya yaptığı 2 günlük ziyaretten döndüğünü belirterek, ''Beşyüz yıldan fazla aynı bayrak altında yaşadığımız, aynı coğrafyada birlikte olduğumuz ve şimdi 'evladı fatihan' gözüyle baktığımız bu topraklar ve insanlar, içlerine girdiğiniz zaman geçmişten bu yana taşınan dostluğun, birlikte yaşamanın hala o güzel havasını teneffüs ettiriyor'' dedi.

O topraklarda farklı dinler, farklı etnik gruplar olduğuna işaret eden Bülent Arınç, şöyle devam etti:

''Şu anda bile Kosova'da Türklerin oranı yüzde 1,5 bile değil. Arnavutlar ve bunun dışında başka etnik gruplar var. O topraklardaki medeniyet eserlerine baktığımızda farklı dinlerin bile ibadet yerlerinin, duvarlarının bile neredeyse birbirine dayalı olduğunu görüyorsunuz. Komşuluklar, arkadaşlıklar, sonradan etnik çatışmalarla karşı karşıya gelinceye kadar yüzyıllar boyu yaşanmış. Biz kendi topraklarımızda öyle değil miyiz? Hatay'a gittiğimizde, Mardin'i gördüğümüzde, Van'da, Kayseri'de, Elazığ'da bir arada olduğumuzda, hele ki içinde bulunduğumuz İstanbul'da sinagoglar, kiliseler, camiler bir arada ve bizim huzur içerisinde ibadetini yüzyıllar boyu yaptığı bir manzarayı ortaya koyuyor.''

Medeniyetler İttifakı'nın bilimsel bir kuruluş olduğunu dile getiren Arınç, bu kuruluşun hamasete dayalı olmadığını söyledi.

Arınç, bu yüzden Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesinde bilimsel araştırmaların, lisans üstü eğitim çalışmalarının yapılacağını, yurt içi ve yurt dışı burslar verileceğini vurgulayarak, okulda Medeniyetler İttifakı'na üye olan 100'den fazla ülkenin en azından bilim adamlarıyla iyi bir arkadaşlık ve dostluk kurabileceklerini belirtti.

''BURADA KÜÇÜK ADIMLARLA FAKAT İYİ NİYETLERLE BAŞLANMIŞ BİR ÇALIŞMA VAR''

Bülent Arınç, ''Düşmanlık bu kadar büyük. Siz bu kadar küçük işlerle ne başarabileceksiniz?'' diyenlere buradan çok önemli mesajlar verilebileceğini, çok önemli düşüncelerin tohumlarının atılabileceğini vurgulayarak, insanlığın buna her zamankinden daha fazla ihtiyacı olduğunu, bu yüzden iyi niyetli adımlar ve güzel düşüncelerle başlanan bu ittifak çalışmasının mutlaka başarıya ulaşacağına inandığını kaydetti.

''Gecenin en koyu en karanlık zamanı, sabaha en yakın olan zamanıdır'' diyen Arınç, sözlerine şöyle devam etti:

''Güneşin doğuşunun, batışının birbirinden keskin hatlarla ayrıldığı zamanlar, aslında birbirinin zıddını da içinde taşır. Yani tam zamanıdır, gecikmiş olmalıyız, bir an önce bu çalışmaları belki sadece burada değil, Türkiye'nin pek çok üniversitesinde de pek çok kurumu içerisinde de aynı amaca yönelik çalışmalarla desteklemeliyiz. Bu kadar güzel ve seçkin bir kitlenin en azından Yenikapı'dan içinde Mevlevihanesi, camisi, eğitim kurumu, ecdadımızın bize devrettiği ve Vakıflar Genel Müdürlüğünün milyonlarca sarf ederek bugünkü bu muhteşem hale getirdiği bu kurumun içerisini canlı hale getirmeliyiz. Bu dokularla bu pencereler, bu zeminler, bu minarelerin hepsi cansız birer beton yığınlarıdır. Ama onlara hayatiyet verecek olan güzel insanlar, onların düşünceleri, ilim tahsil edilmesi ve insanlığa iyi, doğru ve güzel neyse onun anlatılmasıyla anlam kazanacaktır. Sizler de burayı tanımış oldunuz. Dostlarınıza, arkadaşlarınıza lütfen anlatınız.

Burada küçük adımlarla fakat iyi niyetlerle başlanmış bir faydalı çalışmanın olduğundan bahsediniz, etkinliklerine lütfen katılınız. Herhangi bir talebimiz de yok. Burası bir üniversitemizin eğitim kurumu olarak faaliyet gösterecek, sadece manevi desteğe ihtiyacı var. Şu bahçede, şu iftar sofrasında, güzel serinlikte herkesin huzur bulduğunu, bir manevi dinginliğin de yaşandığını görüyorum. Yenikapı Mevlevihanesi böyle bir yerdir. Başka yerde bulamayacağınız bu güzelliği burada bulabilirsiniz. Zaman zaman çok sıkıldığınızda rahatlamak için buraya gelin.''

Gecede, daha sonra Mevlevihane'de ramazan ayı boyunca Pazartesi günleri gerçekleştirilen ''Teravih-i Enderun ve Cumhur Müezzinliği'' programı gerçekleştirildi.

İftar programına, Başbakan Başdanışmanı Prof. Dr. Bekir Karlı, Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Hikmet Özdemir, üniversitenin Rektörü Prof. Dr. Musa Duman ile Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ümit Doğay Arınç, Anadolu Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdür Kemal Öztürk, Vakıflar İstanbul Bölge Müdürü İbrahim Özekinci, sosyolog ve siyaset bilimcisi Şerif Mardin, Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Erhan Erol ile gazeteci ve yazarlar katıldı.

Güncelleme Tarihi: 16 Ağustos 2011, 01:43
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35