banner39

Arınç: Ordumuzun güçlü olması lazım

Arınç, 'Türkiye'de ordumuzun, Silahlı Kuvvetlerimizin güçlü olması, sadece Türkiye için değil, bölgemizin barışı için de fevkalade önemlidir" dedi

Politika 06.04.2012, 16:04 06.04.2012, 16:04
Arınç: Ordumuzun güçlü olması lazım

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, ''Türkiye'de ordumuzun, Silahlı Kuvvetlerimizin güçlü olması, sadece Türkiye için değil, bölgemizin barışı için de fevkalade önemlidir. Çünkü Türk Silahlı Kuvvetleri'nin gücü, bir taraftan caydırıcılık, bir taraftan da ülkemizin dış politikadaki ağırlığında, gücünde önemli bir faktördür''dedi.

Alanya'nın Kuyularönü Camisi'nde cuma namazını kılan Arınç, çıkışta Kur'an kursu için toplanan para kutusuna yardımda bulundu. Cami çıkışında Dürdane Başbağ'ın ''Kızım kayboldu, 2 yıldır kayıp. Onu bulmamda yardımcı olun'' diye seslenmesi üzerine Arınç, Emniyet Müdürlüğü ekiplerine talimat verdi.

Alanya Belediyesi'nin onuruna öğle yemeği verdiği restorana yürüyerek geçen Arınç, yolda esnafla selamlaştı. Hereke halısı satılan mağazanın önünden geçerken Arınç, ''Çin bunun sahtesini üretiyor, Çin ile işimiz zor'' dedi.

Başbakan Yardımcısı Arınç, restoranda gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin, ''Cumhurbaşkanımızın, ülkemizin etrafında soğuk rüzgarlar estiği, savaş ihtimali üzerinde durduğu ve ordumuzun bu konuda her an hazırlıklı olması gerektiği yönünde açıklamaları var. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz-'' sorusuna Arınç, şöyle cevap verdi:

''Sayın Cumhurbaşkanımızın yine bölgesel sorunlar ve Türkiye'nin konumu ile ilgili bir konuşma yaptığını biliyorum. Söyledikleri çok doğrudur, aynen katılırız. Türkiye'de ordumuzun, Silahlı Kuvvetlerimizin güçlü olması, sadece Türkiye için değil, bölgemizin barışı için de fevkalade önemlidir. Çünkü Türk Silahlı Kuvvetleri'nin gücü, bir taraftan caydırıcılık, bir taraftan da ülkemizin dış politikadaki ağırlığında, gücünde önemli bir faktördür. Arzu edilmez ama bölgemizde sıcak gelişmeler var. Bunlardan bir tanesi Suriye'deki gelişmelerdir. Takiben bir yıla yaklaşan bir zamandır Suriye'deki yönetim halkına zulmediyor. Acı olaylar cereyan ediyor. Şehirler, kasabalar bombalanıyor.''

-''Türkiye'nin Suriye tutumu belli''-

Türkiye'nin, Suriye'nin tutumu karşısında tavrını çok önceden belli etmiş bir ülke olduğuna işaret eden Arınç, Türkiye'nin Suriye halkının yanında olduğunu, yönetimin zulüm yapmasından vazgeçmesini istediğini söyledi.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, ''Bir taraftan Arap Birliği, bir taraftan Birleşmiş Milletler Temsilcisi'nin özel gayretleri, bir taraftan da Türkiye'nin inisiyatifiyle Suriye Halkıyla Dayanışma Grubu'nun öncülüğünü yapan önemli bir ülkeyiz. Şüphesiz Türk Silahlı Kuvvetleri'nin her bakımdan güçlü olması, bölge barışı için güzel bir sigortadır'' dedi.

Bir gazetecinin, ''Birleşmiş Milletler bir karar alırsa Türkiye sıcak çatışmaya mı girer-'' sorusu üzerine Arınç, sözlerine şöyle devam etti:

''Hayır. Bu konuşmanın bu konuyla ilgisi yok. Ama (Hazır ol cenge, eğer istersen sulh-u salah) demiş geçmişteki büyüklerimiz. Türk Silahlı Kuvvetlerimiz her an gücünü artırarak mutlaka yeniden konumlanmalı ve kendi içindeki eğitimlerine ve projelerine elbette devam etmelidir. Çünkü Suriye'de yaşanan gelişmelerin Türkiye'yi ne kadar ilgilendirdiğini hepimiz biliyoruz. Şu anda 20 binin üzerinde Suriye'den kaçan kadın, erkek, çoluk, çocuk Türkiye'de barınmaktadır. Bu sayının artma ihtimaline karşılık hazırlık yapmaktayız. Bir taraftan Kızılay, bir taraftan askeri yetkililer her an gelişebilecek olaylara karşı yeni pozisyonlar almaktadır. Tabii İran ve İran'a yöneltilebilecek bir takım hedefler, dış politikada bizim her gün yakından takip ettiğimiz hususlardır.''

 

Kaynak: AA

banner53
Yorumlar (0)
13
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü