Arınç: Üçüncü dönem sonrası yokum

Başbakan Yardımcısı Arınç, bugün katıldığı bir etkinlik üzerine kendisine sorulan sorular üzerine üçüncü dönemin sonunda siyaseti bırakacağını söyledi. Arınç daha önce de aynı yönde açıklamalar yapmıştı

Arınç: Üçüncü dönem sonrası yokum

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, bir gazetecinin, "Hepimizin çocukluğunda vardır, sizin de başınıza gelmiştir. Zaman zaman küstüğümüz oluyor. Şu an siyasi çevrede küstüğünüz biri var mı?" sorusuna, "Bak bak, şu yaramaza bak. İçine bir çocuk ekledi hap gibi bir şey yaptı, yani yuttuk... Beni çocuklarla ilgili diye aldattınız neyse, çocukların hatırına... Şu anda yok. Aldın mı beklediğin cevabı?" cevapını verdi.

Bülent Arınç, bir gazetecinin "Diyarbakır'a gidecek misiniz?" sorusu üzerine, "Sorunun içine bir çocuk ekle de ondan sonra sor" diye espri yaptı.

Aynı gazetecinin "Diyarbakır'da çok fazla sayıda çocuk var. Onlar da hükümetten birilerini görmeyi çok istiyor. Gidecek misiniz?" sorusuna Arınç, şu karşılığı verdi:

"İnşallah Diyarbakır'daki programlara katılacağım. Sayın Başbakan davet ettiler, inşallah birlikte gideceğiz. Esasen ben her fırsat bulduğumda Diyarbakır'a, Şırnak'a bölgedeki illere gidiyorum. Programlar yapıyorum., Oranın güzel insanlarıyla bir araya geliyorum. Sadece çözüm süreci ile ilgili değil. Onun ötesinde başka kültürel, sosyal faaliyetlere de katılıyorum. O bölgenin insanları çok sevdiğimiz insanlar. Şüphesiz çocukları da öyle. İnşalah 2 günlük program içerisinde hem Diyarbakır merkezde hem Ergani'de Bismil'de yapılacak toplantılarda Diyarbakırlı o bölgenin insanları ve güzel çocuklarıyla birlikte olacağız. Ümit ediyorum faydalı, verimli bir program olacak.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, "Çocuklarla daha çok vakit geçirmenin önemine vurgu yaptınız. Sizin de torunlarınız var. Acaba siyaseti bırakıp çocuklarınızla daha fazla zaman geçirmeyi mi planlıyorsunuz? Eğer böyle bir planınız varsa yeni mi karar verdiniz daha önce mi karar almıştınız?" sorusu üzerine, uzun yıllardır siyasetin içinde olduğunu, artık aktif siyasete son vermek gerektiğine inandığını söyledi.

En az 3-4 yıldan bu yana her çıktığı televizyon programında, 3 dönemle ilgili bunu çok olumlu karşıladığını ifade ettiğini belirten Arınç, şöyle devam etti:

"Esasen benim de aileyle birlikte siyasi aktif harekete bir son vermek gerektiğini kabul ettiğimi söylemiştim. Bu bence çok doğru. Bütün siyasetçiler için de geçerli. Gerçi benden başka bunu söyleyen de hiç çıkmadı ama her siyasetçinin belli bir zamanda bu aktif siyasete son vermesi, noktalaması veya en azından bir ara vermesi gerekiyor. Bu siyasetin kendi doğasının da bir gereğidir. Kendi içinde bir dönüşümü, gençleşmenin, farklılaşmanın da bir unsuru olmalı. Tabii ki çocuklarımıza, torunlarımıza daha fazla zaman ayırmak mümkün olabilir. Sadece bu maksatla değil, siyasete ara vermek isteğimiz, bir yorulmanın, bir yenilenmenin, bir dinlenmenin, biraz daha fazla okumamanın, sosyal konulara biraz daha fazla zaman ayırmanın belki imkanını bulacağım. Tabii çocuklarımızın nasıl yetiştiğinin farkına varmadık. Daha çok eşlerimiz, yani anneleri onlarla ilgilendi ama şimdi torunlarımızla olunca onların nasıl büyüdüğünü, nasıl akıllı hareketler yaptıklarını, ne kadar zeki olduklarını, hiç beklenmedik zamanda nasıl cevaplar verdiklerini görüyorum, biraz daha işin farkına varıyorum. Aktif siyaseti bir gün noktaladığımızda Allah da ömür verirse onlarla biraz daha yakından ilgilenmek, belki eğitimlerine, bilinçlenmelerine, bugün kongresini yaptığımız medya okuryazarlığı konusunda onlara daha fazla yardımcı olmaya çalışacağız. Allah sizlere de bizlere de çocuklarımızla torunlarımızla birlikte güzel günlar geçirmeyi nasıp etsin."

Güncelleme Tarihi: 14 Kasım 2013, 13:50
banner53
YORUM EKLE

banner39