banner39

Arınç'ın PKK'yla ilgili sözleri BDP'yi üzmüş

BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan Bülent Arınç’ın PKK'ya yönelik “Cehennemin dibine gitsinler” sözleri nedeniyle özür dilemesi gerektiğini savundu

Politika 10.05.2013, 16:22 10.05.2013, 16:39
Arınç'ın PKK'yla ilgili sözleri BDP'yi üzmüş

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan PKK'nin sınırdışına çekilmesinin Türkiye'nin geleceğini etkileyecek, demokratikleşmenin ve özgürleşmenin önünü açacak tarihsel nitelikte bir adım olarak niteledi ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ı PKK için kullandığı "Cehennemin dibine gitsinler" sözleri için eleştirdi.

Buldan Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, çözüm sürecinde provokasyonlara meydan vermemek gerektiğini söyleyerek "süreci tersine çevirecek provokatif girişimlere zemin hazırlamamak hükümetin en öncelikli sorumluluğudur" dedi.

Özellikle kullanılan dilin önemine değinen Buldan, herkesin "kışkırtıcı, tahrik edici, sürece hizmet etmeyen, barış karşıtı odakların elini güçlendirebilecek, halkın hassasiyetleriyle oynayacak söylem ve ifadelerden kaçınması" gerektiğini dile getirdi.

Buldan, Arınç'ın sorulan bir soru üzerine geri çekilen PKK'liler için "Cehennemin dibine gitsinler" ifadesini kullandığını hatırlatarak, bunun Kürt halkına hakaret olduğunu ve bu nedenle kınadıklarını söyledi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?