banner39

Arınç'tan Başbuğ'a 'boru' göndermesi

’Bir defa bakın 10 sene oldu üç seferdir iktidara geliyoruz boru değil bu. Birisi gösterip de ’bu borudur’ demişte veya ’bu kağıt parçasıdır’ diye bir şey göstermişse ondan değil bu’

Politika 07.04.2012, 00:57 07.04.2012, 09:48
Arınç'tan Başbuğ'a 'boru' göndermesi

Alanya Ticaret ve Sanayi Odası'nda (ALTSO) belediye başkanları ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ile bir araya gelen Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, ilçenin sorunları ve "il olma" tartışmalarını ele aldı.

Alanya'nın il yapılmasına ilişkin tartışmaların uzun süredir yapıldığını belirten Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, şunları söyledi, "Aslında yapay bir tartışma, 'Alanya Antalya'nın işte küçük bir mahallesi mi olacak, ilçesi mi olacak, yoksa il mi olacak?' Bir defa bakın 10 sene oldu üç seferdir iktidara geliyoruz boru değil bu. Birisi gösterip de 'bu borudur' demişte veya 'bu kağıt parçasıdır' diye bir şey göstermişse ondan değil bu.

HER BABAYİĞİDİN İŞİ DEĞİL

Önce yüzde 35, sonra yüzde 47, sonra yüzde 50 her babayiğidin işi değil. Her seçimde oyunu artırarak geliyoruz. "Gururlanma padişahım senden büyük Allah var. Gururlanmıyorum. Allah'a hamdetmek için söylüyorum bunu. Ama biz seçmenin oyunu alıyoruz. Bu seçmen öyle herkese de oy vermiyor. Karakaşı, karagözü, memleketlisi, arkadaşı, aşireti yok bunlar. Millet hoşuna gidiyor, inanıyorsa, güveniyorsa, hizmetinden memnunsa, eliyle tutabiliyorsa bu hükümetin getirdiğini o zaman 'helal olsun' diyor.

HERKESİN GÖNLÜNDE BİR ASLAN YATIYOR

Seçim geliyor siyasilerin ayakları titriyor. Ne yapmak lazım plaka dağıtmak lazım. Herkeste de bir il olma arzusu var. Beyşehir mi? Seydişehir mi? İskenderun mu? Nazilli mi? Manisa'nın Akhisar mı? Salihli mi? Alanya mı? nereden tutarsanız. Herkesin gönlünde bir aslan yatıyor.

SİVEREK'İ İL YAPMA DERNEĞİ DAVA ETTİ

Siverek'i İl Yapma Derneği var Urfa'da. 1942 yılında kurulmuş. Her seçim gelip de yeni hükümet kurulduğunda Siverek'i İl Yapma Derneği bütün bakanlara ihtarname gönderiyor noterden. 'Siverek'i il yapacak mısınız, yapmazsanız ben bilirim yapacağımı' diyor. Sonunda yaptıklarını gördük, hepimiz hakkında dava açtılar. Başbakan ve bakanlar hakkında Siverek'i il yapmadıkları için dava açtılar. Mahkemelerde uğraştık, haberiniz yok.

HER GELDİĞİMDE 'ALANYA İL OLACAK MI?' DİYE SORULUYOR

İhtiyaç varsa olur, ama "biz yerel yönetimleri güçlendireceğiz, il sayısını artırmayı düşünmüyoruz" dedik. Her geldiğimde birileri bana "Alanya il olacak mı?" diye soruyor. Papa'nın uçaktan iner inmez karşılaştığı soru gibi. Yani yanılıp başka bir şey söylesem ortalık ayağa kalkacak. Kapıyı açıyorum kaymakam bey Hoş geldiniz" diyor, ben de nezaketen "Sayın valim" diyorum. Milet ayağa fırlıyor, "Alanya il mi oldu yoksa bizim haberimiz mi yok?" Ya bırakın da biraz espri yapalım.

SİYASİ İRADE YENİ BİR İL DÜŞÜNMÜYOR

"Başka ilçelerden il olursa, Alanya bunların içinde il olmaya layık en güzel yerdir' diye söyledim. Layık olur. Ama bir tane Alanya'nın il olması söz konusu değil. Şu anki siyasi irade yeni bir il düşünmüyor. Alanya için bir ayrıcalık değil, Alanya'nın hakkıdır bu, ama siyasi irade şuanda bir ilçeyi il yapmamak düşüncesinde.

BENİM ÜSTÜNE ÇIKACAK İRADEM YOK

Benim bunun üstüne çıkacak bir gücüm, iradem yok. Dolayısıyla gün gelir bu değişirse bunların içerisinde Alanya mutlaka değerlendirilir. O zaman kim olur kim kalır bunu bilmem. Ama doğru söylememiz lazım, gerçeklerden yana olmamız lazım. Buna karar verecek noktada değilim, karar verme noktasına da saygı duymak zorundayım. Her gün yalvaracak da değilim. Çünkü bu genel bir karar. Sadece Alanya'ya yönelik bir karar değil ki. Herkes olurda Alanya olmazsa o zaman konuşmaya hakkımız var. Ama hiçbir yer olmuyorken Alanya mutlaka olsun deme noktasında bir kararı değiştirmek bence doğruda değil. Bu karar doğrudur, yanlıştır ama siyasi bir karardır.

ANNESİ BAŞBAKAN'A MEKTUP YAZMIŞ

Bülent Arınç, Alanya'nın il yapılmasına ilişkin taleplerden bir tanesinde de rahmetli annesine mektup yazdırıldığını söyledi. Annesinin yazdığı mektubu Başbakan Erdoğan'a gönderdiğini ve mektupta, "Bir oğlum da sensin. Alanya'yı unutma" şeklinde sözler olduğundan bahseden Arınç, "Sepet sepet yumurta sakın beni unutma. Böyle şeytanlıklarda Sabri abimin aklından geçer" diye espri yaptı.

Kaynak: Ajanslar

banner53
Yorumlar (0)
10
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?