banner39

Arınç'tan Haluk Koç'a sert cevap!

Bülent Arınç, Haluk Koç'un Silivri ile ilgili kendisine söylediği sözlere sert cevap verdi: "Ben ülkeyi yönetiyorum, senin gibi laf ebeliği yapmıyorum"

Politika 03.08.2013, 01:29 03.08.2013, 01:29
Arınç'tan Haluk Koç'a sert cevap!

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, AK Parti Bursa İl Başkanlığınca Bursa Uluslararası Tekstil Ticaret ve Alışveriş Merkezi (BUTTİM) bahçesinde verilen iftarda yaptığı konuşmada, yaklaşık 10 bin kişiyle iftar yapmanın büyük mutluluğunu yaşadığını söyledi.

Böyle güzel bir iftarın herkese nasip olmadığını, Allah'ın kendilerine bunu nasip ettiğini belirten Arınç, Kadir Gecesinin tüm İslam alemine hayırlı olmasını diledi.

Hükümet olarak görevde bulundukları sürede çok fazla sayıda düzenleme yaptıklarını ve demokratikleşme adına bunların sürdüğünü dile getiren Arınç, şöyle devam etti:

"Demokratikleşme konusunda adımlarımız hiçbir zaman kesilmeden devam edecek. Son çıkan kanunlarımızdan birinde de askerlikle ilgili yeni düzenlemeler yaptık. İçinde çok önemli düzenlemelerden biri de geçmişte askeri darbelere dayanak olduğu iddia edilen İç Hizmetler Kanununun 35'inci maddesinin kaldırılmasıdır. Bugüne kadar çok söylenmiş ama kaldırılmamıştı. Ne var ki parlamentodaki görüşmeler sırasında muhalefet partilerinden biri bu maddenin kaldırılmasına karşı çıktı. Güler misiniz, ağlar mısınız? Artık Türkiye, eski Türkiye değil. Sivil-asker ilişkileri en iyi noktasında. Asker, şerefli ordumuz, kendisine düşen görevi biliyor ve o görevi de en büyük başarıyla yapmak için gayret ediyor. Onlar bizim evlatlarımız ve vatanımızın savunması, askerlik görevi onların işi ama Cumhuriyeti korumak ve kollamak benim vazifemdir. 'Cumhuriyet tehlikeye düştü, def olsun bu siviller. Onların yerine ben varım' anlayışına artık 'paydos' dedik ve bu maddeyi tamamen ortadan kaldırdık. Bu sizin başarınızdır."

SANDIK NE GÜNE DURUYOR?

Ülkeyi sivillerin yönettiğini dile getiren Arınç, onlar başarısız olursa bunun karşılığının darbe olmaması gerektiğini vurguladı.

Arınç, demokrasilerde darbelerin kabul edilemeyeceğini söyleyerek, şunları kaydetti:

"Mısır'da olan olaylara, 'Mursi'nin de çok hatası vardı canım' diyerek, 'Askere hoşgeldin' diyenlere yazıklar olsun. Böyle bir anlayış, dünyanın hiçbir demokrasisinde bugüne kadar yer bulmamıştır. Sivil yanlış yapar, halk düzeltir. Sandık ne güne duruyor? Sandığa gidersiniz, bugün yüzde 25 alan yarın yüzde 5'e düşer, yüzde 7 alan 47'ye çıkar. Sandık böyledir. Demokrasilerde balans ayarı, Sincan'da tank yürütmekle olmaz. Demokraside balans ayarı sandıkla olur, seçimle olur, halk iradesiyle olur. Hamdolsun biz bunu bütün dünyaya ilan ettik. 35'inci maddeyi kaldırma iradesini gösteren bu güzel milletvekili kardeşlerime candan teşekkür ediyorum. Onları seçen ve onlara destek olan sizlerin de bu başarıda çok büyük payınız var. Allah sizden razı olsun."

ŞİMDİ EKONOMİDE AVRUPA'NIN ÇOK ÖNÜNDEYİZ

Bülent Arınç, katrilyonların, yeni okullar, yüksek hızlı trenler, havalimanları, yeni derslikler, çocukların daha iyi bir eğitim alması için olduğunu anlattı.

Türkiye'nin, IMF'ye 23,5 milyar dolarlık borcunu mayıs ayında bitirdiğini anımsatan Arınç, "IMF'ye, 'Sana çok teşekkür ederiz. Artık işin bitti. Bundan sonra senin ihtiyacın varsa ben sana para vereyim. Al sana 5 milyar dolar borç' diyecek noktaya geldik. Çok şükür bununla da gururlandık, iftihar ettik" değerlendirmesinde bulundu.

KANUNSUZLARA İZİN VERMEYECEĞİZ

Silivri'nin önemli olduğuna dikkati çeken Arınç, "Buradaki kanunsuzluklara hiçbir zaman izin vermeyeceğiz. O yüzden ayın 5'inde Silivri yoluna düşenleri buradan uyarıyorum; kanunsuzluklara alet olmayın, yasa dışılıkları desteklemeyin. Sonunda siz bunun altında kalırsınız, ülkemiz zarar görür" dedi.

BORSA

Arınç, "Borsanın 90 binlerin üzerinde olduğunu biliyorduk. Yüzde 10'luk bir düşüş yaşanmış. 'Niye düştü?' diye bize hesap sordular. Ya bu borsa 11 binde iken 'Niye 90 bine çıkardınız?' diye sormadınız da şimdi soruyorsunuz?" ifadelerini kullandı.

ANARŞİSTLERE PRİM VERMEYECEĞİZ

Bülent Arınç, "Son olaylarda Türkiye'yi karıştırarak kamu mallarının zarar görmesine, insanların yaralanmasına, 5 canın hayatını kaybetmesine yol açan anarşistlere bu ülkede prim vermek niyetinde değiliz. Bunu herkes çok iyi bilsin" şeklinde konuştu.

Kaynak: AA

 

banner53
Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?