banner39

Arınç'tan HDP'ye tepki: Ayarları yok

Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, "HDP'li bazı vekiller hakaret hakkını kendinde görüyor, ayarları yok. Eleştiri sizin için az bile, buna tahammül edeceksiniz. Nerede nasıl konuşacakları ile ilgili bir düzenleri yok" dedi.

Politika 04.11.2014, 00:25 04.11.2014, 00:40
Arınç'tan HDP'ye tepki: Ayarları yok

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Bakanlar Kurulu Toplantısı sona erdi. Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında, Başbakanlık Merkez Bina'da gerçekleştirilen toplantı yaklaşık 8,5 saat sürdü.

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Arınç, "Biz Milli Birlik ve Kardeşlik Projemizin devam etmesi için sabır gösteriyoruz, bir. İtina gösteriyoruz, iki. Yapılabilecek işlerin azamisini yapmaya çalışıyoruz, üç. Ama şov yapmak veya hakaret etmek, tehdit etmek bizim işimiz değil. İllegal yapılanmalara destek, güç vermek bizim işimiz değil" dedi.

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, toplantı sonrası açıklamalarda bulundu.

Bülent Arınç'ın konuşmasından satır başları:

Bugün AK Parti olarak bizim için önemli bir gün. Bundan 12 yıl önce 3 Kasım 2002'de tek başımıza iktidara gelmiştik.

KARAMAN ERMENEK'TEKİ MADEN FACİASI

Gelinen noktayı hepimiz biliyoruz. Çalışmalar devam ediyor. Bakanlarımız zaman zaman açıklama yapıyor. Madenlerdeki iş güvenliği konusu kapsamlı bir şekilde ele alındı.  

KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI

Adalet Bakanımız Bekir Bozdağ kişisel verilerin korunmasıyla ilgili bilgi verdi. Kişisel verilerin korunması kanunu bu yasama dönemi içerisinde çıkarılacak. 

İÇ GÜVENLİK PAKETİ

4 kanun tasarısı Bakanlar Kurulu'nda görüşüldü. Paketin Meclis'e gönderilmesi kararı alındı. 

AB ÜYELİK SÜRECİ

Ulusal eylem planının ikinci aşaması ele alındı. 

BOĞAZ'DA TEKNE FACİASI

Olayla ilgili adli soruşturma başlatıldı. 24 ceset denizden çıkarıldı, 6 kişi kurtarıldı. Bu bir insanlık faciasıdır, önlemek için bütün çalışmaları yapıyoruz. 

MGK TOPLANTISI GÜNDEMİ

Konuşmalar gizlilik içerisinde cereyan eder, açıklanamaz. MGK toplantısında konuşulanlar orada kalır.  Legal görünümlü illegal yapı tanımlaması hukukidir.

"CEMAATLER KONUSU ELE ALINMAMIŞTIR"

Son MGK toplantısında cemaatler konusu kesinlikle ele alınmamıştır. Cemaatler sosyolojik varlıklardır. Bu cemaatler memleketimizde, inançlı, dindar insanların, düşünceleri farklı bile olsa, devletle yasalarla kavga etmeyen insanların oluşturduğu bir takım sosyolojik varlıklardır. Böyle tanımlandığı ve bilindiği halde, sonradan değişmiş, farklılaşmış bir yapı içerisine bürünmüş ve yasalara aykırı eylem yapma noktasına gelmişse o zaman bunlara karşı tedbir almak devletin bekaası bakımından fevkalade önemlidir. Hükümetimiz bu konuda üzerine düşeni yapacaktır.

KIRMIZI KİTAP DEĞİŞECEK Mİ?

Bu yıl içerisinde de hükümetimiz takdir ederse henüz bu konuyu gündemine alıp görüşmemiştir, Milli Güvenlik Siyaset Belgesi'nde bir değişiklik yapılmasına ihtiyaç olduğunu Milli Güvenlik Kurulu'na götürebilir. Şu anda böyle bir ihtiyaç içerisinde değiliz çünkü henüz değerlendirmedik.

KOBANİ'YE PEŞMERGE GEÇİŞİ

(Kobani'ye ikinci bir askeri gücün gideceği iddiası) İkinci bir kafilenin gideceği veya askeri gücün, grubun gideceği kesinlikle doğru değildir. Bu konuda bir talep de olmamıştır, bir hazırlık da olmamıştır. Türkiye tarafına bildirilen herhangi bir bildirim de olmamıştır.

ÇÖZÜM SÜRECİ: SABIR GÖSTERİYORUZ

Bizim çok önem verdiğimiz hayati bir konudur. Bu süreç olacak diye kamu düzeni bozulamaz. Ama bu proje olacak diye öldürmeler, yakıp yıkmalar, halkımızın yolunun kesilmesi, sorgulanması hiçbir zaman düşünülemez. O iş ayrı bu iş de ayrıdır. Orada hiçbir asayişsizlik ve hiçbir terör olayı olmayacak ki Milli Birlik Kardeşlik Projemiz alabildiğince büyüsün ve gelişsin.

Biz Milli Birlik ve Kardeşlik Projemizin devam etmesi için sabır gösteriyoruz, bir. İtina gösteriyoruz, iki. Yapılabilecek işlerin azamisini yapmaya çalışıyoruz, üç. Ama şov yapmak veya hakaret etmek, tehdit etmek bizim işimiz değil. İllegal yapılanmalara destek, güç vermek bizim işimiz değil.

HDP'Lİ VEKİLLERE TEPKİ: AYARLARI YOK

HDP'li bazı vekiller hakaret hakkını kendinde görüyor, ayarları yok. Eleştiri sizin için az bile, buna tahammül edeceksiniz. Nerede nasıl konuşacakları ile ilgili bir düzenleri yok. 

Canlar mallar zarar görecekse süreçten bahsetmek garip. Sürecin devam etmesi için sabır gösteriyoruz.

KOBANİ EYLEMLERİ

HDP suçunu kabullenmek yerine alay etme tavrına girdi. HDP sorumluluklarını inkar ediyor. HDP bu üslubuna devam ederse kendileri bilir. 6-7 Ekim olayları için mülkiye müfettişleri görevlendirildi.

 

 

 

 

banner53
Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?