banner39

Arınç'tan önemli açıklamalar

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, düşen jetle ilgili 9 kritik parçanın bulunduğunu söyledi.

Politika 30.07.2012, 19:32 30.07.2012, 21:58
Arınç'tan önemli açıklamalar

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Bakanlar Kurulu'nun ardından bir basın toplantısı düzenleyen Hükümet Sözcüsü ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Suriye tarafından düşürülen Türk uçağıyla ilgili 9 kritik parçanın bulunduğunu söyledi.

Arınç Hatay Dörtyol'da polislerin sırayla dizilerek teşhis edilmesiyle ilgili olarak şöyle konuştu:

Konu Bakanlar Kurulu'na gelmese de ben ilgili bakan arkadaşlarımla konuştum. Yayımlanan görüntüler üzüntü verici ve şık değil. Bu tür adli olaylarda meselenin çok yönü vardı. Savcı darp olayı karşısında emniyetten suçluların teşhisini istemiş olabilir. Kolluk kuvvetleri bunu yerine getirmiştir. Emniyet müdürü bu şahsa kimler vurdu diye bir tespit yapmak isterse bunun da usülü gösterilmiştir. Bizim gördüğümüz zaman nefret ettiğimiz fotoğraf nedir, emniyet mensupları sıra sıra dizilmişler.

ÇOK KÜÇÜLTÜCÜ BİR DAVRANIŞ!

Bir tanesi oradakine sen rütbeni çıkar diyor. Bu çok küçültücü ve aşağılayıcı bir davranış. Bunu kabul etmek mümkün değil. Milletvekilimizin bu konuda ne kadar dahli var bilmiyoruz. Emniyet müdürü işgüzarlık yapmış olabilir mi, evet olabilir. Neden bir teşhis bir yüzleşme yapılacaksa bunun şartalır bellidir. İnsanlar bir düzenlemeyle karşı karşıya gelebilir, ama siz orada olmazsınız, onlarla yüzyüze gelmeyecek şekilde bir yüzleşme yapılabilir. Polis memurlarını bir suçlu gibi dizerek 'Bunlardan hangisiydi?' demek doğru değildir, yanlıştır, aşağılayıcı bir davranıştır.

EMNİYET MÜDÜRÜ İŞGÜZARLIK YAPTI

Ben siyasi hayatım boyunca polislerin yanında oldum. Onlardan bir zarar görmediğimden değil. Onlar ne kadar başarılı olursa ülkenin iç güvenliği huzurlu olur. Burada emniyet müdürünün yaptığı işgüzarlıktır, yakışıksızdır, beceriksizliktir. Milletvekilinin oğlunun oraya gitmesi de doğru değildir. Savcı bir yüzleşme talep ettiyse emniyet müdürlüğü bunu yapacaktır, ama nasıl yapacaktır. Tartışma konusu budur. Orada milletvekilinin oğlunun talimatıyla oraya gelmek doğru değildir. Yarın MYK toplantısı var, sayın Başbakanımız bu konunun ilgilenmesiyle ilgili bir talimat vereceğini söylemiştir. Bu durumu affetmemiz mümkün değildir, olay incelenecektir ve gereği yapılacaktır.

İŞKENCECİ MÜDÜR İDDİASI

İstanbul Terörle Mücadele Müdürlüğü'ne atanan emniyet müdürü ile bir mahkumiyet söz konusu değil.

MALATYA'DAKİ GERGİNLİK

Malatya'daki davul olayına da değinen Bülent Arınç, davulcunun gece davul çaldığı sırada bir evden tepki geldiğini ve davul çalınmamasını istediğini davulcu ile ailenin çocukları arasında kavga çıktığını ve davulcunun dövüldüğünü belirterek, " Ertesi sabah davulcu arkadaşlarını alıp evin önüne geldiğini olaya daha sonra çevredeki vatandaşların müdahalesi ile sona erdirildiğini ancak birilerinin olayı ısrarla gündemde tutmak için gayret gösterdiğini savundu.

 

 

banner53
Yorumlar (0)
17
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?