banner15

Artık vekillere trafik cezası kesilemeyecek

CHP'li vekil kendisine verilen trafik cezasını mahkemeye taşıdı, mahkeme suçu dokunulmazlık kapsamına aldı

Artık vekillere trafik cezası kesilemeyecek

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılması için uzun zamandır kamuoyunu meşgul eden CHP, kendi milletvekilinin açtığı bir dava yüzünden çelişkiye düştü. CHP'li Anadol kendisine kesilen trafik cezasını mahkemeye taşıdı. Mahkeme de vekil olduğu için "dokunulmazdır" dedi. Bu karar emsal olacak ve trafikte hata yapan vekillere artık ceza kesilemeyecek.

CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol’un özel aracına 12 Eylül 2009’da Ankara’da trafik suçu işlediği gerekçesiyle ceza kesildi. Ceza tutanağında Anadol’un otomobilinin 12 Eylül 2009’da Ankara İli Keçiören ilçesi Bağlarbaşı mahallesi Gelendost kavşağında kırmızı ışığı ihlal ettiği belirtildi. Karara itiraz edilince mahkeme dokunulmazlık gerekçesi ile cezayı kaldırdı.

Anadol, ise o tarihte İzmir’de olduğunu söyleyerek cezaya itiraz etti. Ankara 8. Sulh Ceza Mahkemesi ‘dokunulmazlık’ gerekçesiyle cezayı iptal etti.

Anadol’un itirazı mahkeme kararına şöyle yansıdı: “Kemal Kıvılcım Anadol, söz konusu aracın trafik suçunun işlendiği iddia edilen 12 Eylül 2009 tarihinde de otoparkta olup Ankara İli Keçiören ilçesi Bağlarbaşı mahallesi Gelendost kavşağında hiçbir şekilde trafiğe çıkmadığı, ayrıca ceza tutanağı tebligatının usule uygun yapılmadığını, 7 gün geçtikten sonra yapıldığını belirterek idari yaptırım kararının kaldırılmasına karar verilmesini talep etmiştir.”

Anadol daha sonra yaptığı açıklamada, "2002’den beri ‘Dokunulmazlık kalksın diye bağıran bir partinin grup başkanvekiliyim. Dokunulmazlığım var ceza yazılmaz diyebilir miyim? Ama hakim böyle karar vermiş. Bu da da emsal oldu. Polisler ceza yazmıyor. Ancak müsebbibi ben değilim hakim. Ben hakimin bu kararı dokunulmazlık nedeniyle almış olmasını doğru bulmuyorum." diye kendini savundu.

Güncelleme Tarihi: 30 Eylül 2010, 14:24
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48