banner39

Asker darbe sonrası Şahinkaya'nın fabrikasını korumuş!

12 Eylül darbesinin bir numaralı ismi Tahsin Şahinkaya'nın eşi aracılığıyla sahibi olduğu fabrikanın darbe sırasında özel olarak koruma altına alındığı ortaya çıktı

Politika 07.04.2012, 11:03 07.04.2012, 15:48
Asker darbe sonrası Şahinkaya'nın fabrikasını korumuş!

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İhtilal döneminde teğmen olan Rahmi Yıldırım, Çanakkale Çan Seramik Fabrikası'nı 48 kişilik ekiple birlikte koruduklarını anlatırken, "Bu fabrikaya Tahsin Şahinkaya, eşi aracılığıyla ortaktı. İşçiler eylem yapmasın diye darbenin ardından biz bu fabrikada konuşlanmak zorunda kaldık" dedi

Ankara Özel Yetkili 12. Ağır CezaMahkemesi'nde üç gündür devameden 12 Eylül davasına dün katılan isimlerden en ilginç sözler bir emekli askerden geldi.

Habertürk'ün haberine göre 1980'de teğmen olduğunu belirten Rahmi Yıldırım"12 Eylül sadece sivilleri değil askerleri de mağdur etmiştir" diyerek müdahil olmak istedi ve şunları söyledi: "Darbeden üç gün sonra Çanakkale'ye atandım. Burada, Tahsin Şahinkaya'nın eşi aracılığıyla ortağı olduğu Çanakkale Çan Seramik Fabrikası'nı işçilerin eylem yapacağı ihtimaline karşı, 48 askerimle korumamız istendi. Fabrikada konuşlanırken, bir yandan da şehre giriş çıkışları kontrol ettik. Sıkıyönetimden gelen emirle Çan ve Yenice'de legal örgütlenmelerin sağ ve sol ayırt etmeden yöneticilerini gözaltına aldık. Onları bir düğün salonunda topladık. Herhangi bir kötümuamele görmemelerini sağladım. Benden önce orada bulunan komutanın, bazı bayan emekçilere karşı hoş olmayan olaylar yaşandığını duydum. Bu komutanmerkeze çekilince, buraya ben atandım. Daha sonra devrimci olduğum için görevden alındım. Tutuklandım. 2.5 yılMamak Cezaevi'nde kaldım ve işkence gördüm."

10 YIL BOYUNCA RÜYAMDA POLİS ÖLDÜRDÜM

Bugün gazetesinin haberine göre, devlet işkencenin izini bulamazken dönemin mağdurları yaşadıklarını mahkemede paylaştı. Darbe sürecinde öğretmenlik yaptığını söyleyen avukat Ömer Öneren, İstanbul eski emniyet müdürü Kemal Yazıcıoğlu'nun başında olduğu ekip tarafından 90 gün işkenceye maruz bırakıldığını belirtti. Öneren, "10 yıl boyunca rüyamda polis  öldürdüm" dedi. Öneren, işkencelerin yanında hakarete maruz kaldıklarını eşi ve annelerine küfür edildiğini ifade ederek, "15 yaşındaki bir çocuğun kafasına lastik geçirip makatına copla müdahele edildi. Bana da gösterildi eğer suçları kabul etmezsen aynısı sana yapılacak dendi. Vucudumda hala elektirik yanıklarının izleri duruyor" diye konuştu

GAYRİMÜSLİMLER ZORLA SÜNNET ETTİRİLDİ

Darbe sürecinde öğretmenlik yaptığını belirten İsa Tekin, 'Anlatmaktan utanıyorum' derken "Diyarbakır cehenneminde kaldım. Burada her türlü işkenceyi gördüm. Gayrimüslimler zorla sünnet ettirildi. Araplara ne mutlu Türküm diyene söylettiriliyor, yangın tüpünü insanların makatlarına enjekte ediyorlardı" ifadelerini kullandı.

DEVRİMCİ DİYE DOKTOR ÖLDÜRDÜ

Elif Torun Öneren, eşlerinin içeri alındığı için çocuklarla birlikte mağdur olduklarını söyledi. Son kardeşinin 12 Eylül'de vurularak öldürüldüğünü anlatan Öneren, "Arkadaşı Emin Aslan da bir afişleme sonrası vuruldu. Aslan'ın devrimci olduğunu öğrenen doktor yaşayan Aslan'ın organlarını elleriyle karıştırarak kan kaybından öldürmüştür" dedi. Mehmet Ali Kılıç'ın ise evinden alındıktan 5 saat sonra elektrik verilerek öldürüldüğünü ileri sürdü.

EŞİMLE AYRI İLLERE SÜRDÜLER

Darbe sürecinde eşiyle kendisinin farklı illere sürüldüğünü aktaran Mehmet Yürek "Kızılbaş, Kürt ve Dersimli bir vatandaş olarak ülkücleri mağdur edenlerde bizi mağdur edenler de aynı zihniyettir. Mağdur olan kullanılan Anadolu çocuklarıdır" diye konuştu.

İSİMLERİNİ BİLE VERDİ

Mukaddes Çelik, eşi İrfan Çelik'in öldürüldüğünü, 32 yıldır bu cinayetin hesabını sormak için uğraştığını ifade etti. Çelik, Binbaşı Adnan Özbey'ın cinayetin birinci sorumlusu olduğunu söyledi. İşkencecilerden Bayram Kartal'ın da yargılanmasını isteyen Çelik, dönemin askeri savcısı Erdoğan Savaşeri'nin işkence iddialarını görmezden geldiğini belirtti.

ELEKTRİK VERİLDİ

Duruşmada söz alan İbrahim Tunç, bir kardeşinin öldürüldüğünü ve diğer kardeşinin işkence gördüğünü söyledi. Selimiye kışlasında bir ay işkence gören kardeşi Mustafa Tunç'un, cinsel organından elektirik verildiğini ve vucudunun büyük bir bölümünün morardığının hastane kayıtlarında bulunduğunu söyledi. Diğer kardeşi Mehmet Tunç'un ise sadece öldürülen kardeşi ile aynı aileden olması gerekçesiyle 90 gün işkence gördüğünü söyledi.

7 SENE YATAĞA GİRMEDİM

Gülşah Tunçtan, oğlu Enver Tunçtan gözaltına alındığında karakol karakol aradıklarını söyledi. Oğluna 35 gün Gayrettepe'de işkence yapıldığını anlatan Tunçtan, "7 sene yatağı girip uyuyamadım" dedi.

170 BİN TON ALTIN NEREDE?

Evren ve Şahinkaya'nın sedyede dahi olsa hakimin karşısına çıkarılması gerektiğini ifade Eden Avukat Hasan İlter, darbe öncesinde Merkez Bankası kasalarında 170 ton altının bulunduğu bilgilerinin olduğu ve bu konunun araştırılması gerektiğini ifade etti.

DEMİREL VE BAYKAL DİNLENSİN

Kürt siyasetçi İbrahim Güçlü, 12 Eylül darbesine PKK'nın eylemlerinin de zemin hazırladığını belirterek 12 Eylül döneminde Kürdistan'da özel bir strateji izlenip izlenmediğinin Genelkurmay'a sorulmasını talep etti. Güçlü, dönemin Başbakanı Süleyman Demirel, Deniz Baykal, gazeteciler ve üst düzey yöneticilerinin mahkemede tanık olarak dinlenmesi gerektiğini de dile getirdi.

TÜSİAD YARGILANMALI

Temel Demirer,  TÜSİAD'ın da yargılanmasını gerektiğini savundu. Demirer, TÜSİAD adına Vehbi Koç'un Kenan Evren'e yazdığı mektubun suç olduğunu dile getirdi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?