banner15

Asker göndermeye 'Esad' şartı

Başbakan Davutoğlu, ABD'nin Esad yönetimini hedef alması durumunda; Türkiye'nin, Suriye'de bir kara harekâtına katılabileceğini söyledi.

Asker göndermeye 'Esad' şartı

CNN televizyonunda ABD'li televizyoncu Christiane Amanpour'un sorularını cevaplayan Başbakan Ahmet Davutoğlu, ABD stratejisinin Esad yönetimini kapsaması durumunda, Suriye'ye olası bir kara harekâtına katılabileceklerini söyledi.

Amanpour'un "Sizi anladığımdan emin olmak için soruyorum. 'Türkiye belirli şartlar altında Suriye'ye kara birliği sokmaya hazır' mı diyorsunuz?' sorusuna Davutoğlu "Ötekiler de üzerine düşeni yaparsa" cevabını verdi. Başbakan, "Eğer net bir strateji varsa her şeyi yapmaya hazırız. Sınırlarımızda Suriye rejimini istemiyoruz. Ulusal stratejimiz var; ilki göçmenlerin durumuyla ilgili olan insani politika. İkincisi ise askeri operasyon. Sınır güvenliğimiz için gerekli tüm askeri önlemleri almaya hazırız” ifadelerini kullandı.

ABD'yi ve uluslararası toplumu yıllarca tehlikeye karşı uyardıklarını söyleyen Davutoğlu, "O zamanlar belki adı IŞİD değildi fakat bölgede baskıcı rejime karşı radikal gruplar güç kazanmaya başlamıştı. O günlerde Suriye rejimine karşı gelmeyenler şimdi IŞİD tehlikesiyle karşı karşıya. Şu anda bile bazı görüşmelerde IŞİD’e karşı Esad’la işbirliği yapmak gibi öneriler getiriliyor. Şeytana karşı başka bir şeytanla işbirliği yapmak çözüm değildir" diye konuştu.

Davutoğlu, Türkiye'nin ılımlı muhaliflere destek verdiğini ve silah yardımı yaptığını hatırlatan Amanpour’a, "Biz ılımlı muhalefete destek verdiğimizi gizlemedik. PYD başta olmak üzere diğer gruplar da Esad’a karşı muhaliflere destek verseydi, IŞİD diye bir örgüt olmayacaktı" diye konuştu.

TÜRKİYE'NİN ŞARTLARINI YİNELEDİ

Kobani'ye yardım için ellerinden geleni yapacaklarını söyleyen Davutoğlu, "Onlar bizim kardeşlerimiz. Ama eğer Kobani’ye müdahale ihtiyacı var diyorlarsa, biz de tüm Suriye’de, tüm sınırımızda böyle bir ihtiyaç olduğu kanaatindeyiz" dedi.

Davutoğlu, Türkiye'nin uluslararası koalisyona katılmak için koyduğu şartları yineledi. Başbakan, IŞİD’e karşı askeri koalisyona Suriye içinde uçuşa yasak ve güvenli bölgeler oluşturulması halinde katılacaklarını ifade etti.

BİDEN'A CEVAP VERDİ

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden'in Türkiye'ye yönelik 'sınır kontrolü' eleştirilerine cevap veren Davutoğlu şu ifadeleri kullandı:

"Bizim beklediğimiz iki şey var: Adalet ve empati. ABD’nin Meksika’yla sınırı var ve iki tarafta da büyük iki ülke var. Tüm sınırı kontrol etmek mümkün mü? Ülkemize 1,6 milyon insan geldi. Bu da zorluğu ortaya koyuyor. Sınırı kapatmak bizim kültürümüze ters. Ama kapatmış dahi olsaydık, o zaman emin ol, yine eleştiriliyor olurduk."


Kaynak: Al Jazeera

 

Güncelleme Tarihi: 07 Ekim 2014, 14:17
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48