banner39

Atalay: Anayasayı değiştirmek şart

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, "Darbecileri yargılayıp darbe ürünü anayasayı değiştirmemek çelişki olur" açıklamasını yaptı.

Politika 06.04.2012, 19:51 06.04.2012, 19:53
Atalay: Anayasayı değiştirmek şart

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, ihtilal ve ihtilali yapanları yargılayıp o dönemin eseri olan anayasaya dokunmamanın büyük bir çelişki olacağını söyledi.

Beşir Atalay, AK Parti Kırıkkale İl Başkanlığı tarafından düzenlenen 10. Dönem Siyaset Akademisi sertifika törenine katıldı. AK Parti il binasındaki törene Milli Savunma Komisyonu Başkanı ve Kırıkkale milletvekilleri Oğuz Kağan Köksal, Ramazan Can, Kırıkkale Belediye Başkanı Veli Korkmaz ve partililer katıldı.

Yapılan sınavda başarılı olan 106 partiliye başarı belgelerinin dağıtılmasının ardından bir konuşma yapan Beşir Atalay, siyaset kurumunun güçlenmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Siyasetin ve siyasetçinin her alanda söz sahibi olması gerektiğini kaydeden Atalay, “Millet iradesinin belirleyici olması gerekir. AK Parti 10 yıllık çabasıyla, siyaset kurumu üzerindeki mesai kavramı artık ortadan kaldırmayı başarmıştır. Biz anayasa kampanyasını yaparken her tarafta hep bunu diyorduk. Geçici 15. madde kaldırılıyor, bunun fiziki sonuçlarından ziyade sembolik demokratik sonucu önemlidir. Yani ihtilallere, millet iradesine karşı girişimlere bundan sonra müsaade edilemeyecek ve onlar yargılanacak.” dedi.

Atalay, “24. dönem parlamentonun esas bir sorumluluğu var. Nedir o? O ihtilallerin anayasasını ortadan kaldırmak ve yeni bir anayasa yapmaktır. Zaten siz ihtilali yargılar, ihtilali yapanları yargılarsanız, o dönemin eseri olan anayasaya dokunmazsanız büyük bir çelişki oluşur. Bu Meclis, halen bu anayasayı yürürlükte tutar ve halen değiştirmezse büyük bir eksiklik ve çelişki olur. İnşallah 24. Dönem Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) yeni anayasayı yapacak ve esas o zaman demokrasiye karşı darbelerin girişimlerin dişleri izleri silinmiş olacaktır.” ifadelerini kullandı.

 

Kaynak: CİHAN

banner53
Yorumlar (0)
14
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?