banner39

Atalay: Hakkari saldırısı PKK eylemlerine benziyor

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, "Hakkari'deki saldırı terör örgütünün eylemlerine benziyor" dedi.

Politika 17.09.2010, 21:25 18.09.2010, 07:45
Atalay: Hakkari saldırısı PKK eylemlerine benziyor


Dünya Bülteni / Haber Merkezi
   
 
İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Hakkari'de sivillere yönelik mayınlı saldırıyla ilgili olayın anlaşılmadan açıklama yapanlara tepki gösterdi. Saldırının terör örgütünün yaptığı diğer eylemlere benzediğini söyleyen Atalay, "Provokasyon diyerek, savcının söylemediklerini erkenden söyleyenlere hayret ediyorum" dedi.

İstanbul'da 22. Reform İzleme Grubu Toplantısı, Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış'ın ev sahipliğinde tamamlandı.

Dolmabahçe'deki Başbakanlık Çalışma Ofisi'nde başlayan toplantıya Adalet Bakanı Sadullah Ergin, İçişleri Bakanı Beşir Atalay, AB Genel Sekreteri Volkan Bozkır'ın yanı sıra TBMM'nin ilgili komisyonlarının başkanları, Başbakanlık Müsteşarı ve ilgili bakanlıkların üst düzey temsilcileri katıldı. Toplantının ardından Egemen Bağış, Beşir Atalay ve Sadullah Ergin kameralar karşısına geçti.

Gazetecilerin Hakkari'deki saldırıdaki son durumu sorması üzerine Atalay, terörün en acımasız, insanlık dışı yüzü gösterdiğini belirtti.

Olayın aydınlanmadan açıklanmasına da tepki gösteren Atalay, "Çalışma yapan Hakkari Savcılığı, Emniyet, Jandarma delileri laboratuvarlarda değerlendiriyor. Bütün bunların sonucunun beklenmesi gerekiyor. Bazıları olay tam aydınlanmadan, anlaşılmadan hemen açıklama yaptı. Savcının söylemediklerini, söyleyemediklerini erkenden söyleyenlere hayret ediyorum. Bu çok üzücü. Ben oradaki çocukları düşünüyorum. Tam bir vahşet. Ayağı kopanlar ölenler. 18 aylık çocuk, sivil insanlar. Kim yaptıysa bu bir caniliktir. Terör en acımasız insanlık dışı bir yüzü gösterdi. İnsan kabullenemiyor. İnsan insana bunu nasıl layık görüyor. O masum insanlara bunu layık görenlerde zerre insanlık yoktur. Bugün cenazeler defnediliyor. Arkadaşlarımız ilgileniyor. Oradaki insanlara Allahtan rahmet diliyoruz." dedi.

Olay yeri incelemeden sonra tutulan raporları ve delillere derinlemesine baktıklarını söyleyen Atalay, "Bunlar tabi kriminolojik incelemeler tabi tutulacak. Bütün görüntüler terör örgütünün bugüne kadar yaptığı olaylara benziyor. Olay, üzümlü Jandarma karakolu ekiplerine düzenlenen hain saldırıyla aynı şekilde işlenmiş. Kabloların döşenişi gibi ayrıntılara bakıldı. Türkiye bütün suçlarda hem terörde hem de terör dışı suçlarda olayı aydınlatmada başarılı. Parmak izleri gibi delillerin ardından yapanlara ulaşırız diye tahmin ediyorum." ifadesini kullandı.

Hakkari'de yapılan hain saldırının aydınlanana kadar BDP ile görüşmenin ileri bir tarihe ertelendiğini belirten Adalet Bakanı Sadullah Ergin de, "Hakkari'de meydana gelen olay vahşet derecesinde bir olaydı. Bu olay olduktan sonra BDP eşbaşkanlığına bu görüşmenin ileri bir tarihe alınmasının uygun olacağı belirtildi. Bu olayın çözülmesinin ardından tekrar yapılacak." şeklinde konuştu.

"Bu görüşmenin gizli olarak yapılacağı" şeklindeki iddiaların asılsız olduğunu aktaran Ergin, başbakan yardımcısı ve bakanın Meclis'te yapacağı toplantının gizli olmasının mümkün olmadığına değindi.

Bağış da, AİHM 2007 yılında suikast sonucu hayatını kaybeden Hrant Dink'in yakınları tarafından yapılan başvuruya ilişkin kararını 14 Eylül tarihinde açıkladığını hatırlattı.

Bağış, toplantıda, karar aleyhine AİHM Büyük Daire'ye itiraz başvurusunda bulunmaması yönündeki verilmiş olan karar çerçevesinde gelecekte benzer ihlallerin tekrarlanmamasını da engelleyecek mümkün olan her önlemin alınmasının kararlaştırıldığını söyledi.

Türkiye'nin en önemli çağdaşlaşma adımı olan Avrupa Birliği gelişmeleri takip ettiklerini aktaran Bağış, "Referandumun sonucunda kabul edilen değişiklikler ile insan hakları ihlalleri için son çare olarak görülen AİHM'e başvurulmadan önce ortaya çıkan olası haksızlıkları düzeltmek için vatandaşlarımızın haklarını arayabilecekleri bir mekanizma daha geliştirilmektedir." ifadesini kullandı.

Tüm gelişmelerin AB Türkiye İlerleme Raporu'na olumlu şekilde yansıyacağına inandığını söyleyen Bağış, sözlerini şöyle tamamladı:

"Ülkemizde hoşgörü ve karşılıklı anlayış ortamının güçlendirilmesi bakımından önemli gelişmeler yaşanıyor. Bunun en güzel örneği Ağustos ayında Trabzon'un Maçka ilçesinde 88 yıldan beri kapalı olan tarihi Sümela Manastırı'nda gerçekleştirilen ayindir. Rum Ortodoks Patriği Bartholomeos'un yönettiği ayin, yurtiçi ve dışında son derece olumlu yakılar buldu. Ramazan ayına denk gelmesi dolayısıyla insanlığa barış ve huzur mesajı verildi."
 
 

banner53
Yorumlar (0)
17
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?