banner15

Atalay: Kardeşlik projesi sürecek

Gittiği Diyarbakır'da konuşan Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, "Provokatiflere rağmen kardeşlik projesini sürdüreceğiz" dedi.

Atalay: Kardeşlik projesi sürecek

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, demokratik açılım projesinin AK Parti projesi olduğunu belirterek, bunun provokatif teröre rağmen devam edeceğini söyledi.

Beşir Atalay, ''Bugün her alanda milletin üzerinde vesayet yetkisi kullanan ne kurum ne güç ne de organize suç örgütü kalmıştır'' dedi.

Atalay, Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti)’nin 10. kuruluş yıl dönümü nedeniyle Babil Düğün Salonunda düzenlenen kutlama etkinliğinde yaptığı konuşmada, AK Parti'nin her kuruluş yıl dönümünü çeşitli etkinliklerle kutladığını ancak 10. kuruluş yıl dönümünün önemi dolayısıyla bu yıl 81 ildeki kutlamalara geniş bir katılımın sağlandığını belirtti.

Kendisinin de bu kapsamda Diyarbakır'a geldiğini ifade eden Atalay, Türkiye'nin daha da büyümesinde, ekonomik açıdan zenginleşmesinde, özgürleşmesinde adeta çığır açan, Türkiye'yi yüzde 100 değiştiren bir AK Parti'den söz edildiğine dikkati çekti.

Daha kuruldukları 2001 yılında milletin kendilerini iktidara getirdiğini vurgulayan Atalay, şöyle konuştu:

''AK Parti 10 yılda adeta inanılmazları, hayal edilemezleri gerçekleştirdi. AK Parti 'Her şey Türkiye için' diye başladı, ilk seçimdeki sloganımız buydu. Gerçekten yaptığımız iş bugüne kadar 'Her şey Türkiye için' oldu. Türkiye daha zenginleşti, dünyadaki itibarı arttı. Türkiye Cumhuriyeti pasaportu taşımanın adeta dünyadaki gücü ve avantajları arttı. Türkiye'de fert başına milli gelir 2002'de yaklaşık 2 bin 500 dolarken, bugün 10 bin dolara yükseldi. Türkiye adeta kalkınma ve büyüme olarak dünyadaki en önemli ülkelerden birisi haline geldi. Bu yılın ilk çeyreğinde büyümede dünyanın birinci sıradaki ülkesi Türkiye'dir. Devlet adına millet üzerinde siyaset yapan bir parti olmadık, olmayacağız. Aksine biz millet adına devlet nezdinde siyasete talip olduk, bunun gereğini yaptık. Onun için de AK Parti milletin partisi oldu.''

''MİLLETLE SİYASET KURUMU ARASINDA GÜVENİ TEKRAR TESİS ETTİ''

Atalay, AK Parti olarak verdikleri sözleri daima yerine getirdiklerini ifade ederek, AK Parti'de yalan olmadığını söyledi.

Seçim kampanyasında göstermelik abartılı vaatlere yer vermediklerini, bununla Türkiye'de bir ilki gerçekleştirdiklerini kaydeden Atalay, seçim meydanlarında, ve seçim beyannamelerinde vaat ettiklerini mutlaka gerçekleştirdiklerini belirtti.

Bununla milletle siyaset kurumu arasındaki güveni tesis ettiklerini anlatan Atalay, şöyle devam etti:

''Hükümet programını hazırlarken seçim beyannamesinde ne varsa, seçimlerden önce mitinglerde vatandaşa ne vaatlerde bulunmuşsak bunların hepsini hükümet programına aldık ve bu programı 'acil eylem planı' haline getirdik. Bizim hedefimizde siyaset ciddi bir iştir. Siyaset dürüstlük üzerine kurulur. Biz sizi hiç aldatmadık, aldatmayız. Onun için de nerede ne söylediğimize dikkat ederiz ve söylediklerimizi ciddiye alırız. Böylece AK Parti milletle siyaset kurumu arasında tekrar güveni tesis etmiş bulunuyor. Hamd olsun bu güven tesis edildiği için 5. seçimde millet bize yüzde 50 oy vermiştir.

Biz sistemli biçimde öğretilmiş çaresizlikler diye nitelediğimiz hususlara adeta mahkum olmuştuk. Türkiye bunlara mahkum olmuştu. Askeri darbeler konusunda, ekonomik krizlerde, dış politikada, yüksek enflasyonda, kronik işsizlikte IMF borçlarında yüksek faizde, terörde millet üzerindeki binbir çeşit vesayette adeta Türkiye çaresiz bekliyordu. 'Bunlarla baş edilemez' deniyordu. AK Parti o inançları değiştirdi. AK Parti bütün bunlara çözüm üreterek yoluna devam etti. AK Parti iktidarı çetelerle, organize suç örgütleri ile mücadelede adeta Türkiye'de bir çığır açtı. Bugün her alanda milletin üzerinde vesayet yetkisi kullanan ne kurum, ne güç, ne de organize suç örgütü kalmıştır.''    

''BU KOLTUKLAR BİZLER İÇİN SALTANAT KOLTUĞU DEĞİL''

Başbakan Yardımcısı Atalay, parti olarak millet için fazla özgürlük, daha fazla refah ve daha yüksek hayat standardını aramayı sürdüreceklerini söyledi.

Sivil toplumla diyaloğu çok önemli gördüklerini, her konuyu ve her reformu onlarla konuştuklarını, fikirlerini alarak onları sürece kattıklarını anlatan Atalay, şöyle devam etti:

''Demokrasinin olmazsa olmazlarından birisi sivil toplumun güçlü olmasıdır. Sivil toplumu güçlü olmayan ülkede demokrasi de ilerleyemez. Sivil toplum örgütleri güçlü olacak vatandaşlarımızın hak ve hukukunu savunacak. Dolayısıyla ülkemiz içinde demokratikleşme yönünde önemli kuruluşlardır. Biz güçlü bir ekonominin partisiyiz. Ekonomik programımızı çok tutarlı, kararlı bir şekilde uyguluyoruz. Artık IMF desteğiyle, dış destekle değil, kendi öz politikalarımızı uyguluyoruz ve hamt olsun Türkiye'de ekonomik politikalarımız çok başarılı oldu. Şuanda dünyada en iyi ekonomilerden birisiyiz. Benim kuşağım 1970'lerden beri ilk defa enflasyonu yüzde 6'lar da gördü.

Çocuklarımızın kanı üzerinden, gözyaşı ve evlat acısı üzerinden bu ülkede birilerinin siyaset yapmasına ve mevzi korumasına müsaade etmedik, etmeyeceğiz. Diyarbakırlı kardeşlerim, Türkiye bu sorunları çözecektir. Türkiye bu sorunların üstesinden gelecektir., Türkiye bu sorunları çözmek durumundadır ve o zaman daha büyük ülke olacaktır. Ak Parti bunu biliyor, onun için baştan başa insanımızı kardeş yapmak, herkesin hak ve hukukunu sonuna kadar koruyarak kardeş yapma ve birlikte Türkiye'de huzur içinde yaşama projesini adım adım biz sürdürüyoruz, sürdüreceğiz. Bundan emin olabilirsiniz. Diyarbakır kardeşlerim şundan hepiniz emin olun, partimizin ileri gelenleri bakanlar ve başta başbakanımız kendi şahsi hayatı hep ikinci plandadır. Bu koltuklar bizler için saltanat koltuğu değildir, bu koltuklar sorumluluk koltuğudur, vebal koltuğudur, emanetlerin teslim edildiği koltuğudur.''

NOTLAR

Atalay'ın konuşması sık sık alkışlarla ve ''Türkiye sizinle gurur duyuyor'' sloganıyla kesildi. Bunun üzerine Atalay, ''Diyarbakır gençlerinin bu özel heyecanını Başbakanımıza taşıyacağım. Salonda gördüğüm hanımefendi ağırlığını da Ankara'ya taşıyacağım. Ondan emin olabilirsiniz'' dedi.

Atalay'ın konuşmasından önce AK Parti ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın hayatını anlatan sinevizyon gösterimi yapıldı. Atalay'ın salondan çıkışında vatandaşlar dileklerini içeren pusulaları ulaştırdı. Bu arada Fikriye Kazmacı isimli bir genç kız üniversitede okuyan kardeşi için burs talebinde bulundu. Bunun üzerine Atalay ilgililerden öğrencinin isminin alınması talimatını verdi.

Güncelleme Tarihi: 14 Ağustos 2011, 21:17
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35