Atalay: Pakette sürpriz çok

Demokratikleşme paketinin üzerinde çalışılan en kapsamlı paket olduğunu belirten Başbakan Yardımcısı Atalay, 'Epey sürprizler olacak. Çok beğenileceğini, takdir göreceğini, rahatlama getireceğini düşünüyorum' dedi

Atalay: Pakette sürpriz çok

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın önümüzdeki hafta açıklayacağı yeni demokratikleşme paketinin adım adım sürdürülen normalleşmenin en kapsamlı hali olduğunu söyledi.

Kanal 24 televizyonundaki canlı yayında gündeme ilişkin soruları cevaplayan Atalay, demokratikleşme paketi çalışmalarıyla ilgili bilgi verdi. Çalışmayı büyük oranda sonuçlandırdıklarını ifade eden Atalay, '11 yıldır çok demokratikleşme paketi ya da bu yönde çalışmalar yürüttük. Türkiye'nin normalleşmesi yönünde çok ileri düzenlemeler yaptık. Onun devamı bu. Sosyal ve toplumsal değişim, iyi bir zamanla planlanmasını gerektiriyor. Şimdi adım adım o değişim devam ediyor. Bugüne kadar yaptığımız çalışmalar içinde bir defada yapılan en büyük, en kapsamlı paket olarak bunu görüyorum. 11 yılda bir defada açıklanan ve çalışılan en kapsamlı paket bu. Epey sürprizler olacak. Çok beğenileceğini, takdir göreceğini, rahatlama getireceğini düşünüyorum' dedi.

ÇOK KAPSAMLI BİR ÇALIŞMA

Bunu derli toplu ve gerekçeleriyle açıklamak istediklerini dile getiren Atalay, 'Çok kapsamlı, ülkemizde bütün vatandaşları ilgilendiren, her kesime ait, özelikle inanç kesimlerine ait hususlar var. Neticede Türkiye'de herkesin daha özgür yaşayacağı, hiç kimsenin 'ben şu düşünceden, inançtan dolayı zorluk çekiyorum' demeyeceği bir ortamı, bir atmosferi oluşturmak' diye konuştu.

İNANÇ NOKTASI ÖNEMLİ

Demokratikleşme paketi kapsamında yasalarda, tüzük ve yönetmeliklerde düzenlemelerin söz konusu olacağını, bazıları için de Bakanlar Kurulu kararı çıkarılacağını anlatan Atalay, 'Değişik inanç kesimleriyle vesaire ile ilgili olanlar çok uzun süredir toplumumuzda şu veya bu şekilde konuşulan hususlar. Bunları artık bitirmek gerekiyor. Yani biz doğrusu şu dönemde biraz daha ileri adımlar atmak istiyoruz yani özellikle inanç noktası çok önemli' ifadesini kullandı.

Yeni Şafak'ın haberine göre bu noktada toplumun rahatlatılması gerektiğini vurgulayan Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, 'Onun için üzerinde fazla çalıştık, fazla vakit harcadık, geçmişi, mevcut durumu, yasaları iyi değerlendirmek gerek. Analizler yaptık' değerlendirmesinde bulundu.

 

Güncelleme Tarihi: 21 Eylül 2013, 08:45
banner53
YORUM EKLE

banner39