Atalay: Polis kurşunuyla sadece bir kişi öldü

Ak Parti Sözcüsü Atalay, Kobani gösterilerinde şu ana kadar ölen 31 kişiden sadece bir kişinin polis kurşunuyla öldüğünü açıkladı

Atalay: Polis kurşunuyla sadece bir kişi öldü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

AK Parti Sözcüsü Beşir Atalay, Kobani eylemlerinde yaşamını yitiren 31 kişiden 1’inin polis kurşunuyla öldüğünü söyledi. Kobani’de PYD militanları dışında kimse kalmadığını ifade eden Atalay, “Hepsi Türkiye'ye gelmiştir” dedi.

AK Parti Sözcüsü Beşir Atalay, Kobani’yle ilgili eylemlere ilişkin açıklama yaptı.
 
Atalay, özetle şu ifadeleri kullandı: HDP sorumsuzca açıklama yapıyor. Kobani için acil eylem çağrısı yapıyorlar. Bir siyasi parti sokağa çağırıyor. Bu siyaset değildir. O çağrı şiddeti içerir. O çağrıyı yaparsanız fırsat bulan provokatörler olabilir.
 
Türkiye’nin 35 ilinde eylem oluyor. Bu yanlışı milletimiz gördü. 122 bin kişi katılıyor. Bu bir mitinge katılan insan sayısı kadardır. Sadece marjinal bir grup, partinin militanları katıldı. Ölümler grupların kendi aralarındaki çatışmasından oldu. 31 kişiden biri polis kurşunuyla ölmüştür.
 
Suriye politikasında uluslararası hukukun içinde kaldık. Şu anda orada Kobani’de PYD militanları dışında kimse kalmamıştır. Hepsi Türkiye'ye gelmiştir. Suriye’ye girerek askeri harekette bulunmadık, bulunamayız.
 
Diplomatik süreçlerde Suriye tezimiz belli. Esad rejimi konusunda aktif bir tutum sergilenmezse bölgede istikrar sağlanmaz.
 
Güvenli ve tampon bölge oluşturulmasını talep ediyoruz, bunlar oraya girmemiz için meşruiyet zemini sağlar.
 
Türkiye’yi sürekli IŞİD’e destek veren konumda yansıtıyorlar. CHP ve HDP de buna destek veriyor.
 
IŞİD'i 10 Ekim 2013'te terör örgütü ilan eden, defalarca IŞİD'in terör saldırılarına ve tehditlerine maruz kalan bir ülke olarak Türkiye, IŞİD'in faaliyetlerini ve söylemini lanetlemektedir. Ben de buradan lanetliyorum. Biz Esad’a ne kadar karşıysak IŞİD’e de o kadar karşıyız.
 
Bu sadece AK Parti’ye değil, Türkiye yönelik bir algı operasyonudur. Bunun etkisi uzun sürer. CHP uluslararası algı operasyonunda hiçbir zaman Türkiye’nin yanında olmadı. CHP’ye çağrı yapıyoruz. Ana muhalefet partisi daha sorumlu bir siyaset yapmalıdır."

Güncelleme Tarihi: 10 Ekim 2014, 14:44
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35