banner39

Atalay'dan Kıbrıs açıklaması

Başbakan Yardımcısı Atalay, Kıbrıs konusu ile ilgili açıklama yaptı

Politika 28.07.2011, 17:48 28.07.2011, 17:48
Atalay'dan Kıbrıs açıklaması

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, ''Kıbrıs sorununa yıl sonuna kadar çözüm bulunması halinde, 2012 Temmuz ayında AB Dönem Başkanlığını, kapsamlı çözüm çerçevesinde kurulacak Birleşik Kıbrıs'ı temsilen yeni ortaklık devletinin üstlenmesi mümkün olacaktır'' dedi.

Atalay, yazılı açıklamasında, Kırıkkale'yi ziyareti sırasında Kıbrıs konusuna ilişkin yaptığı açıklamanın, amaç ve kapsamı dışında basına yansıdığının anlaşıldığını belirtti. Atalay, açıklamasında şunları kaydetti:

''Sayın Başbakanımızın da vurguladıkları üzere, Kıbrıs sorununa adada 3 yıldır devam eden müzakereler çerçevesinde bu yıl sonuna kadar adil ve kalıcı, kapsamlı bir çözüm bulunmasını hedefliyoruz. Kıbrıs sorununa yıl sonuna kadar çözüm bulunması halinde, 2012 Temmuz ayında AB Dönem Başkanlığını, kapsamlı çözüm çerçevesinde kurulacak Birleşik Kıbrıs'ı temsilen yeni ortaklık devletinin üstlenmesi mümkün olacaktır.

Bu bakımdan, önümüzdeki kısa dönemde tüm ilgili tarafların Kıbrıs'ta bir çözüm için daha yoğun çaba sarf etmesi beklenmektedir. Türk tarafının samimiyetle çara sarf ettiği kapsamlı çözüm hedefine ulaşılamaması ve AB Dönem Başkanlığının Kıbrıs'ın meşru temsilcisi olmayan GKRY tarafından üstlenilmesi halinde, Sayın Başbakanımızın da net bir biçimde ifade ettiği gibi Türkiye'nin AB ile ilişkileri donacaktır.''

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?