banner39

Aysel Tuğluk: Yeni aşamaya geçilmiştir

Bağımsız Milletvekili Aysel Tuğluk, Çözüm Süreci'nde yeni bir aşamaya gelindiğini, Kürt meselesinde yeni bir döneme geçildiğini söyledi

Politika 15.07.2014, 13:55 15.07.2014, 13:55
Aysel Tuğluk: Yeni aşamaya geçilmiştir

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Van Bağımsız Milletvekili Aysel Tuğluk, Kürt sorununda yeni bir dönemin kapısının açıldığını belirterek, "Anlamlı ve derinlikli bir müzakereye geçiş noktasında olduğumuzu ifade edebilirim. Fakat başarı kendiliğinden gelmeyecektir. Başarıyı getirecek olan mücadeledir. Yüz yıllık bir sorunun çözümünün önü aralanmıştır" dedi.

Diyarbakır'da Demokratik Toplum Kongresi'nin (DTK) '3'üncü Kadın Buluşması' gerçekleştirildi. Toplantıya Van Bağımsız Milletvekili ve DTK Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak ile davetliler katıldı.

Milletvekili Tuğluk, 'Çözüm sürecini' tarihsel bir dönem olarak nitelendirerek bu dönemde herkesimin pozisyon almasının elzem olduğunu söyledi. Tuğluk, şöyle dedi: Kürt sorununda yeni bir dönemin kapısı açılmıştır. Anlamlı ve derinlikli bir müzakereye geçiş noktasında olduğumuzu ifade edebilirim. Fakat başarı kendiliğinden gelmeyecektir. Başarıyı getirecek olan mücadeledir. 100 yıllık bir sorunun çözümünün önü aralanmıştır. Kürt siyasetinin bu yeni koşullara uygun biçimde yeniden yapılanması artık bir zaruriyettir. Sayın Öcalan tarihi 2012 nevruzunda Kürt siyasetinin izleyeceği rotayı çok net bir şekilde ifade etmiştir. Bizler de bu değişimin ve yeniden yapılanma gereksiniminin dışında değiliz. Bizler özellikle kadınlar olarak bu değişim zorunluluğunun tam ortasında bulunuyoruz. Çünkü DTK tüm Kürdistan'i legal siyasal yapıların çatı örgütlenmesi olarak kurgulandı. Böyle bir misyonu taşıyor. DTK'nın demokratik özerkliği inşasında oldukça kritik bir rolü var. Bu nedenle DTK kongrelere gidiyor. Yeni dönemin yeni siyaset paradigması temelinde yeniden yapılanma hamlesini başlatıyor. Kuşkusuz DTK Kurulduğundan bu yana önemli mesafeler kat etti. Ancak tam anlamıyla bir başarıdan söz edemeyiz. Tam anlamıyla başarıyı sağlayamadığımızın farkındayız. Hususlardan biri de maalesef kadın temsiliyetidir. DTK bünyesindeki kadınların yeniden meclisleşmeye gitmesi DTK'da kadınların kendilerini nasıl, yeniden yapılandıracağı sorusuna önemli bir yanıttır. Meclisleşme sistemi siyasetin bürokratik ve hirarşik işleyişinin önünün alınmasını sağlayan demokratik bir mekanizmadır. her şeyden önce siyasal yapı içerisinde özerkliği ifade eder. DTK bünyesinde kadın temsiliyetinin yeniden meclisleşme hamlesiyle sağlanması DTK içindeki kadınların kendi demokratik özerklik hamlesi olarak ta değerlendirilebilir.

banner53
Yorumlar (0)
26
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?