banner15

B planı devreye giriyor

Türkiye, İsrail’e karşı aldığı yaptırım kararlarının ardından uluslarası toplumu harekekete geçirmek ve uluslararası hukuku uygulatmak için de yol haritasını hazırladı, ilk adımı Başbakan Erdoğan atacak.

B planı devreye giriyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Türkiye, Mavi Marmara saldırısı sonrası talep edilen özür ve tazminat talebini kabul etmeyen İsrail’e karşı, “uluslararası hukuk savaşı” başlattı. Gazze’ye ablukanın kaldırılması için Uluslararası Adalet Divanı’na başvuracak olan Türkiye, dava stratejisini, İsrail ile Filistin’i birbirinden ayıran “Utanç Duvarı”nın, BM’nin en yüksek mahkemesi tarafından “yasadışı” hükmedildiği süreci örnek alarak hazırladı.

Star Gazetesi'nden Zeynep Tuğrul'un haberine göre, bu kapsamda, ilk etapta Başbakan Erdoğan, bu ay New York’ta düzenlenecek Birleşmiş Milletler 66. Genel Kurul’unda, “Gazze ablukasına son” çağrısında bulunacak; hemen ardından da BM Genel Kurulu’ndan “Gazze karar tasarısı” istenecek.

Uluslararası Adalet Divanı’na, bu tasarı sunulacak ve “Batı Şeria Duvar” örneği, abluka davası için de zemin teşkil edecek. Palmer Raporunun sızdırılmasının ardından, diplomatik ilişkilerin en alt düzeye çekilmesi ve askeri anlaşmaların askıya alınacağı açıklanırken, Türkiye şimdi de uluslararası düzeyde atacağı adımları, hukukçularla değerlendiriyor. İşte Türkiye’nin atacağı o adımlar:

1. ADIM EYLÜL’DE BM NEZDİNDE GİRİŞİM

Birleşmiş Milletler Genel Genel Kurulu, 19 Eylül günü New York’ta toplanacak. Genel Kurul’da konuşacak olan Başbakan Erdoğan, “Gazze’ye abluka, uluslararası hukuka aykırıdır. İsrail’in, uluslararası sularda düzenlediği operasyonlar, terördür. Gazze’ye abluka derhal kaldırılmalı ve İsrail’in terörüne son verilmelidir” çağrısında bulunacak. Diğer yandan Dışişleri Bakanlığı ve Türkiye’nin BM Daimi Temsilciliği Gazze konusunu en önemli gündemlerden biri olarak belirledi. BM’nin, Ekim ayında başlayacak yeni çalışma dönemi içinde, Gazze’deki ablukanın kaldırılması konusunda bir karar tasarısı çıkarılması için çaba gösterilecek. Gazze konusunda çıkarılacak karar tasarısı, Uluslar arası Adalet Divanı’nın da yolunu açacak.

2. ADIM ULUSLARARASI ADALET DİVANI

Hükümet yetkilileri, yabancı muhataplarıyla yaptıkları her görüşmede, Gazze’ye uygulanan ablukanın, siyasi yönünün yanısıra, insani yönlerine de dikkat çekecek, bölgedeki insanların yaşam standardını açlık sınırındaki ülkeler seviyesine düştüğünü, ölümcül sağlık sorunlarına yol açtığını anlatacak. BM’nin Gazze için hazırlayacağı karar tasarısına tam destek istenecek. Türkiye, Gazze’ye ablukanın kaldırılması için Uluslar arası Adalet Divanı’na başvuracak. İsrail’in ördüğü “Utanç Duvarı” hakkında Uluslar arası Adalet Divanı’nın verdiği karar ise, Türkiye’nin başvurusuna emsal teşkil edecek.

3. ADIM KAMU İHALELERİNİ ASKIYA ALMA

Türkiye, İsrail’in ablukası nedeniyle, Gazze’ye yardım götürürken mağdur olan herkesin açacağı davalara destek verecek. Destek, sadece Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarını değil, tüm dünya vatandaşlarını kapsayacak. Askeri İhalelerin askıya alınmasın ardından, Ankara İsrail’in özür dileyip tazminat ödememesi durumunda kamu ihalelerini de askıya almayı gündemine alacak. Türkiye, Gazze’ye yardımlarını da sürdürecek ve Mısır üzerinden Refah Sınır kapısı yolu izlenecek.

 

Güncelleme Tarihi: 04 Eylül 2011, 09:39
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35