banner39

banner35

Babacan'ın partisinden ilk istifa haberi de geldi

Ali Babacan'ın bugün açıklanan Kurucular Kurulu üyelerinde bazı isimler dikkatleri çekti

Politika 09.03.2020, 17:01 09.03.2020, 18:19
Babacan'ın partisinden ilk istifa haberi de geldi

Ali Babacan'ın Partisi'nin adının DEVA (Demokrasi ve Atılım Partisi) olacağı iddia edilirken, basında kurucular listesine ait bazı paylaşımlar da yer aldı. 

BABACAN'IN PARTİSİNDE DİKKAT ÇEKEN İSİMLER

Kurucu listede yer alan Mehmet Şanver ilk dikkatleri çeken isim oldu. FETÖ'nün darbe girişimine kalkıştığı 15 Temmuz gecesi, aralarında dönemin kuvvet komutanlarının da olduğu pek çok komutan Şanver'in kızının düğününde bir araya gelmişti. 

Metin Gürcan - Asker kökenli olan Gürcan, Türkiye'nin operasyonlarına ilişkin uluslararası kamuoyuna açık istihbarat sağlayanisim olarak tanınıyor ve gölge CIA olarak bilinen RAND Corporation tarafından hazırlanan raporunda "darbe raporunda" ismi 39 kez geçmişti. 

Tunahan Elmas - Daha önce AK Parti'den aday adayı olan ancak seçilemeyen Elmas, son dönemde sosyal medyadan yaptığı yorumlarla dikkati çekiyordu. Öte yandan Elmas, Babacan'ın partisinin kurulacağı gün sosyal medya hesabını kapattı. 

AK Parti'de bakanlık yapan isimler

Öte yandan, Babacan'ın yeni partisinin kurulunda Sadullah Ergün ve Nihat Ergün gibi daha önce AK Parti'den bakanlık yapmış isimler de yer alıyor. 

Partinin kurucular listesinde, AK Parti'den istifa eden İstanbul Milletvekili Yeneroğlu da yer alıyor. 

Bahçeli'ye rakip isim de listede

Listede yer alan başka bir isim olan Ramiz Ongun ise, MHP'de olduğu dönemde, MHP Lideri Devlet Bahçeli'ye karşı genel başkan adayı olmuş, ancak kaybetmişti.

BBP Eski Genel Başkan Yardımcısı Musa Malik Yıldırım dikkat çeken bir diğer isim.

Mazlum-Der yöneticisi listede

Mazlum-Der yöneticisi Ahmet Faruk Ünsal da kurucular listesinde. 

Listede yer alan isimler arasında Psikolog Meltem Gürler, sanayici Merve Mollamehmetoğlu Keleş de bulunuyor.

BEŞİR ATALAY ETKİSİ

Ali Babacan’ın yeni partisinin kurucular kurulu listesini kendisinden çok Beşir Atalay’ın oluşturduğu listedeki isimlerden belli oldu. Atalay’ın bir dönem yakın çalışma arkadaşları ve onların akrabaları yeni partinin kurucular kurulu arasında yer aldı. 

Ali Babacan’ın bugün kuruluş dilekçesini verdiği yeni partisinin kamuoyuna yansıyan  kurucular kurulu listesinde, Beşir Atalay’ın imzası dikkatlerden kaçmadı. Partinin kurucuları arasından Atalay’ın bakanlik yaptığı dönemde  yakın çalışma arkadaşları  ve onların yakın akrabalarının bulunduğu görüldü.

-İçişleri Bakanıyken özel kalem müdürü olarak görev yapan Süleyman Tapsız’ın akrabası Tuğba Tapsız,  

-Yine İçişleri Bakanıyken Müsteşar Yardımcı ve bir dönem Müsteşar Vekili olarak görev Hasan Canpolat, 

-Beşir Atalay Devlet Bakanıyken  Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Genel Müdürü olarak görev yapan ve Atalay döneminde Kayseri Valisi olarak atanan Mevlüt Bilici’nin eşi Nevim Bilici, 

-İçişleri Bakanı olarak görev yaptığı sırada valilik yapan Mehmet Kılıçlar’ın eşi Arzu Kılıçlar.

BABACAN'IN PARTİSİNDEN İLK İSTİFA

Ali Babacan'ın yeni parti hazırlık sürecinde yer alan AK Parti eski milletvekili Prof. Dr. Osman Can, artık Babacan'ın ekibinde yer almayacağını açıkladı.

Can, "Bugün gelinen noktada, yeni siyasi partinin kuruluş aşamasında ortaya çıkan farklı parametreler nedeniyle yer alamayacağım anlaşıldı” ifadelerini kullandı

İŞTE KURUCULAR LİSTESİ: https://www.dunyabulteni.net/ali-babacan-in-partisinin-kurucular-kurulu-tam-listesi-foto-galeri-resimleri,27502.html

Yorumlar (0)
21
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?