banner15

Babacan'dan Koza İpek açıklaması

Başbakan Eski Yardımcısı Babacan, Koza İpek'e kayyum atanmasıyla ilgili olarak ekonomiyi etkilemeyeceğini, yargının işi olduğunu söyledi

Babacan'dan Koza İpek açıklaması

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Başbakan eski Yardımcısı Ali Babacan, Habertürk TV-Bloomberg HT ortak yayınında açıklamalarda bulundu. Babacan, Koza İpek'e yönelik operasyonla ilgili olarak ise, "Ekonomiyi etkilemez" dedi.

Bakan Babacan şunları söyledi: İpek Koza hakkında yargı süreci konusunda herhangi bir açıklama yapmayı doğru görmüyorum. Yargıya intikal ettiyse hep beraber izleyeceğiz. Nasıl işleyecek. Ekonomi üzerinde kalıcı etkisi olacağına inanmıyoruz. Genel olarak yargıya güvenle ilgili sorun var. Yargıya güven alt sıralarda. Yargıya güvenin yüksek olduğu ülkede bu kadar işlenmez. Biz içeriğini bilemeyiz. Savcılar hakimlerin bildiği konulardır bunlar. Ama şu var ki yargı reformu şiddetli bir ihtiyaç.

Adalete güvenle ilgili yargımızın nasıl işleyeceği ile ilgili yargı reformu oluşturduk. Başbakanımız açıkladı. Savcı, hakimlerimizin meslek içi eğitimlerinden tutun, uygulamalarda tutarlılığın sağlanması yargı reformu kapsamında noktalar.

KAYYUM KARARI

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın ‘Fetullahçı Terör Örgütü’ne (FETÖ) finans desteği sağladığı iddiasıyla bir süre önce baskın yaptığı Koza İpek Grubu’na bağlı tüm şirketlere kayyum atandı. Koza İpek Grubu’nun basın yayın organlarını da içeren 22 şirketin kayyumunu oluşturan isimler de açıklandı. Kayyum talebi, emniyet ve savcılıkça atanan 3 kişilik bilirkişi olarak atanan akademisyenlerin hazırladığı rapor sonrasında gündeme geldi. Kayyuma temel olan emniyet ve bilirkişi raporunda, şirketlerde parasal hareketlilik için Smurfs Village (Şirinler Köyü) yönteminin kullanıldığı iddia edildi. İpek Grubu avukatı Baran Baycan kararın tebliğ edilmediğini söyledi.

HANGİ ŞİRKETLERİ KAPSIYOR

Koza İpek Holding AŞ, Koza Altın İşletmeleri AŞ, Koza Anadolu Metal Madencilik İşletmeleri AŞ, Özdemir Antimuan Madenleri AŞ, İpek Doğal Enerji Kaynakları Araştırma ve Üretim AŞ, Doğu Anadolu Maden Arama ve Sondaj AŞ, Konaklı Metal Madencilik ve Sanayi AŞ, Bugün Televizyonu ve Radyo Prodüksiyon AŞ, Yaşam Televizyon ve Yayın Hizmetleri AŞ, Koza Prodüksiyon ve Ticaret AŞ, Rek-tur Reklam ve Pazarlama Ticaret Şirketi, İpek Online Bilişim Hizmetleri Limited Şirketi, Koza İpek Tedarik Danışmanlık Araç Kiralama Ticaret AŞ, Az İpek Danışmanlık Proje Reklam ve Organizasyon İşleri Ticaret AŞ, BBB İpek Danışmanlık Reklam ve Organizasyon Hizmetleri Ticaret AŞ, ATP İnşaat ve Tşcaret AŞ, Koza İpek Basın ve Basın Sanayi Ticaret AŞ, ATP Koxa Gıda Tarım ve Hayvancılık AŞ, ATP Koza Turizm ve Seyahat Tişcaret AŞ, ATP Havacılık ve Ticaret AŞ, Koza İpek Sigorta Hizmetleri Aracılık AŞ, Atlantik Eğitim Yayın Taş Bilgisayar Ticaret AŞ.

133. MADDEYE GÖRE

Akşam saatlerinde Ankara 5. Sulh Ceza Hakimliği’nin Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının talebiyle Koza İpek Holding ve bünyesindeki şirketlere kayyum atanmasına karar verdiği açıklandı. Ceza Muhakemesi Kanunu’nun (CMK) “Şirket yönetimi için kayyım tayini” başlıklı 133. maddesi kapsamında verilen karar öncesinde başsavcılık, mahkemeye bir talep yazısı yazdı.Mahkeme de talep üzerine kayyum atamasına karar verdi.

Güncelleme Tarihi: 27 Ekim 2015, 14:02
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35