Bahçeli: Destek sözümüz olmadı

MHP lideri Bahçeli, AK Parti'nin kuracağı bir azınlık hükümetine MHP'nin destek vereceği iddialarıyla ilgili, 'Kurulabilecek herhangi bir hükümete destek verilecek gibi bir sözümüz olmamıştır' dedi.

Bahçeli: Destek sözümüz olmadı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, bayram namazını Ankara'da Gazi Merkez Camisinde kıldı. Cami çıkışında kendisini bekleyen vatandaşlarla bayramlaşan Bahçeli, ardından eski MHP Genel Başkanı merhum Alparslan Türkeş'in Beştepe'deki mezarını ziyaret etti.

Burada kendisini bekleyen partililerle tek tek bayramlaşan Bahçeli, okunan Kur'an-ı Kerim sonrası duaya eşlik etti. Türkeş'in kabrine kırmızı ve beyaz karanfiller bırakan Bahçeli, bakır ibrikle mezara su döktü.

Mezarın başında nöbet tutanların bulunduğu kulübede bir süre oturan Bahçeli, buradan ayrılırken, basın mensuplarına açıklamada bulundu ve soruları cevapladı.

İslam coğrafyasının her türlü savaş, darbe ve insanlık dışı muameleyle karşı karşıya olduğu bir sürecin ramazan ayında da devam ettiğini belirten Bahçeli, bu durumun çok düşündürücü olduğunu söyledi.

'KAMUOYUYLA PAYLAŞTIĞIMIZ DÜŞÜNCELERİ EKSİKSİZ İNTİKAL ETTİRDİK'

Bir basın mensubunun, bütün olasılıklar denendikten sonra AK Parti'nin kuracağı bir azınlık hükümetine MHP'nin destek vereceği iddialarıyla ilgili sorusu üzerine Bahçeli, şunları kaydetti:

"Basınımızda özellikle araştırmacı-yazar olarak televizyonlarda çok sık gördüğümüz insanlar, partilerin temel görüşlerinin dışında kendi arzuları ve beklentileri doğrultusunda yorumlar yapmaktadırlar. Bunların büyük bir çoğunluğu doğru değildir ama bir düşüncenin ortaya konulması, bir temennide bulunulması da yol gösterici bir görev yapmaktadır. Bütün bunları dikkate aldığımız vakit, Sayın Başbakan, Cumhurbaşkanı'ndan almış olduğu 63. hükümeti kurma görevini uygulamaya koymuştur ve parlamentoda temsil edilen siyasi partilerin genel başkanlarıyla da bir görüşme süreci başlatmıştır. Bu münasebetle de Milliyetçi Hareket Partisini de ziyaret etmiştir. Milliyetçi Hareket Partisi, daha önce kamuoyuyla paylaşmış olduğu düşüncelerinin bütününü, hiçbir kelime atlatmaksızın, eksik söylemeksizin Sayın Başbakan'a da intikal ettirmiştir."

'ÜÇ SİYASİ PARTİ BİR ARAYA GELEREK 63. HÜKÜMETİ KURABİLİR'

Bahçeli, AK Parti, CHP ve HDP'nin, Çözüm Süreci konusunda düşünce birliği içerisinde bulunduğunu dile getirerek, şöyle dedi:

"Bu üç siyasi parti bir araya gelerek 63. hükümeti kurabilir, TBMM'de 470 milletvekiliyle güçlü bir koalisyon hükümeti oluşturabilirler. Bunları denemelerinde yarar vardır demişizdir. Bu görüşlerimiz hala devam etmektedir. Tabii üç siyasi partinin koalisyon oluşturması halinde Milliyetçi Hareket Partisinin konumu anamuhalefet olacaktır. Demokraside iktidar da vardır, muhalefet de vardır. Bunun dışında görüşmelerde, 'Kurulabilecek herhangi bir hükümete destek verilecek' gibi bir sözümüz olmamıştır. Bunu açıklıkla ifade ediyoruz. Süreci takip ediyoruz. Görüşmelerden sonra bizlerle tekrar görüşme ihtiyacı hissederlerse görüşmeyi uygun bulabileceğimizi de ifade etmişizdir. Aynı şekildeki düşüncelerimizi bu süreçte de tekrarlama imkanı bir kez daha bulmuş olacağız."

 

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 17 Temmuz 2015, 11:47
banner53
YORUM EKLE

banner39