banner15

Bahçeli: Genel seçim 29 Mayıs'ta yapılsın

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "Genel seçimler İstanbul'un fetih yıldönümü olan 29 Mayıs 2011'de yapılsın" çağrısına bulundu.

Bahçeli: Genel seçim 29 Mayıs'ta yapılsın

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli, seçim startını verdiği Kars'ta yaptığı konuşmada, erken seçim çağrısında bulundu. Bahçeli, 2011 genel seçimlerinin İstanbul'un fetih günü olan 29 Mayıs'ta yapılmasını istedi.

Bahçeli, Kars'ın Ermenistan sınırında bulanan Ani Harabeleri'nde kıldığı Cuma namazının ardından Ardahan'a geçti. Ardahan'daki temaslarından sonra Kars'a dönen Bahçeli, il teşkilatı tarafından organize edilen salon toplantısında katıldı. Osmaniye Belediyesi mehter ekibinin gösterisi, saygı duruşu ve İstiklal marşının ardından konuşmasına başlayan Bahçeli, referandum ve genel seçimle ilgili düşüncelerini aktardı.

Yakın bir tarihte referandum yapıldığını hatırlatan Bahçeli, "Bu referandum sürecinde MHP olarak 'evet' veya 'hayır' oylarından 'hayır'ı tercih etmiş ve kamuoyuyla paylaşmış, eldeki imkanlar ölçüsünde Anadolu'da il ve ilçe teşkilatlarımız ziyaret edilmekle 'hayır'la ilgili düşüncelerimizi anlatmış bulunduk" dedi.

Anayasa değişikliğine ihtiyaç olduğunu düşünen partilerden birisinin de MHP olduğunun altını çizen Bahçeli, "MHP, 18 Nisan 1999 tarihinde yapılan 21. dönem TBMM'nin milletvekilliği seçimleri sırasında bu konudaki görüşlerini halkımızla paylaşmıştır. 21. dönem TBMM, 21. yüzyılın ilk 5 yılını kapsamaktadır ve dolayısıyla 21. dönem TBMM de 21. yüzyıl örtüşmektedir. Buna bir anlam yüklemek gerekir. Bu çerçevede gelecekle ilgili hayırlı yorumlar getirmek lazımdır. İşte MHP, TBMM'de Türkiye genelinde ikinci parti, sağın birinci partisi konumuyla, 129 milletvekili arkadaşımızla temsil ettiğimiz günlerde 21. dönemde TBMM'nin böyle bir misyon yüklenerek köklü bir anayasa değişikliğini önermiş ve 21. dönem TBMM'nin sivil bir anayasa yapmakla görevli kılınmasını arzulamıştır. O dönem TBMM'de temsil edilen siyasi partiler ile de paylaşmıştır. 21. TBMM oluşmuş olan siyasi partiler yapısı itibariyle bütün kanatlarını temsil etmekte idi" şeklinde konuştu. O dönem köklü bir anayasa değişikliğini önerdiklerini vurgulayan Bahçeli, bu düşünceyi hayata geçirebilmek için usul ve yöntem üzerindeki fikirleri paylaştıklarını anlattı.

"TBMM'YE ALACAKARANLIKTA BİR PAKET SUNULDU"

MHP lideri Bahçeli, partisinin 2007'de AK Parti'ye uzlaşmaya dayalı bir anayasa değişikliği önerdiğini belirtti. Ancak AK Parti yönetiminin bunu geçiştirdiğini savunan Bahçeli, "Anayasa değişikliği kısa sürede AKP tarafından terk edilmiş ve uykuya bırakılmıştır. AKP'nin mecbur bulunmuş olduğu bir anlayışla baskı ve dayatmayla TBMM'ye bir alacakaranlıkta sunulan bir paket olmuştur. MHP bu görüşlerini tekrar etmiştir. Uzlaşma yolunun açılmasını ve değişikliğin bir uzlaşma komisyonuyla ele alınmasını ve TBMM'de bir çalışma başlatılmasını, ülkemiz için hayırlı olacağını söylemiştir. Fakat AKP, 'ben biliyorum' inadıyla hiçbir görüşü kabul etmemiş ve anayasa değişikliğini sayısalla gerçekleştirip halk oylaması yoluyla millet iradesi tarafından bir dayatma içinde, milletvekillerini aşırı derecede baskı altına alarak bu değişikliği gerçekleştirmiştir" iddiasında bulundu.

"MHP'YE AŞIRI DERECEDE AHLAKSIZCA VE UTANMADAN BİR SALDIRI BAŞLATTILAR"

1 Ağustos 2009 tarihinde Ankara'da Polis Akademisi salonunda Kürt açılımı toplantısı yapıldığını kaydeden Bahçeli, "Toplantıya 16 köşe yazarı ve sözde aydın ve bilim adamı katılmıştır. 3 Eylül 2010'da bir zavallı ne yazıyor? 'MHP İç Anadolu'da kalelerini kaybedecek' diyor. Sonra, 'Karadeniz bölgesinde de böyle olacak' diyor. 12 Eylül'de referandum gerçekleşiyor. Yüksek Seçim Kurulu, '21.30'dan itibaren geçici sonuçlar açıklanacak' diyor. Ondan önce yapılmış olan kamuoyu araştırmalarından etkilenerek bazı besleme yandaşları çıkıyor ve yorumlar yapılıyor. Saat 19.30. Yine aynı 1 Ağustos yıkım projesi diye nitelendirdiğiz PKK açılımı toplantısında katılan köşe yazarlarından ve TV yorumcularından sırayla çıkıyorlar ve 'MHP referandumda en büyük darbeyi almıştır. Taban kaymasına uğramıştır. Kalelerini kaybetmiştir. Önümüzdeki seçimlerde muhtemelen baraj altında da kalabilir' diye MHP'ye aşırı derecede ahlaksızca ve utanmadan bir saldırı başlatmışladır" ifadelerini kullandı.

"BU NE KEPAZELİKTİR BU NE CAMBAZLIKTIR"

İki parti sistemi düşünenlerin MHP'nin yüzde 7 oy alacağını söylediklerini aktaran Bahçeli, "Bu ne kepazeliktir, bu ne cambazlıktır. Seçimleri öne alalım, erken seçim yapalım ve orada hangi parti ne kadar oy alıyor gelin görelim diyoruz. 'Evet' oyu alanlara karşı madem ki MHP çok zayıf kalmış, haydi hodri meydan, gelin erken seçime boyunuzun ölçüsünü alın diyoruz. Yoğun propagandalarla 13 günden bu yana her türlü karalama devam ederken MHP bütün siyasi partilerden evvel yola çıkıyor. Nereye gidiyor? Serhat şehirlere gidiyor. Ardahan'a, Kars'a geliyoruz. Gelin bu coşkuyu görün. Türk bayrağı dalgaladıkta bu ülkede MHP hep var olacaktır" dedi.

 

Güncelleme Tarihi: 02 Ekim 2010, 06:46
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48