banner15

Bahçeli'ye 'Ani' cuma namazı izni

MHP lideri Devlet Bahçeli'ye Ani Harabeleri'nde namaz izni çıktı

Bahçeli'ye 'Ani' cuma namazı izni

 
Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Kars MHP İl Başkanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın Ani Harabeleri'nde cuma namazı kılmalarına izin verdiğini açıkladı.

İZİN ÇIKTI HAZIRLIKLAR YAPILIYOR

Bahçeli'nin, Fethiye Camii'nde (Katedral Kilisesi) cuma namazı kılmasına izin çıkmasının ardından hazırlıklar hızlandırıldı.

Namaza izin verilmesiyle valilikte de bir hareketlilik yaşandı. Valilik Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü, Ani Harabeleri'nde çekim yapmak isteyen gazetecilerin dilekçeyle valiliğe başvurmaları ve yazılı izin almalarını istedi. Bunun üzerine gazeteciler valiliğe başvurarak izin belgelerini imzaladı. Belgelerin valilikçe onaylanması bekleniyor.

Bu arada sabah saatlerinden itibaren parti otobüslerinden yapılan anonslarla halk, cuma namazı için Ani Harabeleri'ne davet edildi.

MHP Kars İl Başkanlığı'nın valiliğe sunduğu izin dilekçesine Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan gelen cevabi yazıda onay verildiğini açıklayan MHP İl Başkanı Oktay Aktaş, hazırlıkların bugün akşam saatlerinde tamamlanacağını söyledi. Açıklamanın ardından MHP İl Başkanı Oktay Aktaş ve MHP Kars Milletvekili Gürcan Dağdaş, keşif için Ani Harabeleri'ne gitti. Aktaş, saat 15.00 sıralarında Kars'a döneceklerini ve Fethiye Camii'nde kılınacak cuma namazı için gerekli malzemeleri Ani Harabeleri'ne götüreceklerini belirtti. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin Kapalı Spor Salonu'nda yapacağı konuşmaya davet edildi.

ANİ HARABELERİ

Kars’a 45 kilometre mesafedeki  Ocaklı Köyü’nün yanı başındaki Anı kenti, doğuda Aras Nehri’nin kollarından Arpaçay’ın vadisine dayıyor sırtını. Batı ve kuzeybatıdan Bostanlar Deresi ile sarılmış. Üç kenarı da vadilerle yarılmış bir platoda kurulu kentin açık kalan güney-güneybatı yüzü de bugün ilk  destek duvarları çökük olan kalın surlarla korunuyor.

Menucehr Cami (1072) Selçukluların Anadolu’da inşa ettikleri ilk cami olma özelliği taşıyor. Ebul Muammeral Cami (Boz Minare) de İslami eserlerden bir diğeri. Kurtarıcılar (Keçeli) Kilisesi (1034) yıldırım düşmesi sonucu tam yarısından yıkılmış ama hâlâ ayakta.

Tigran Honents Kilisesi (1215) kubbesinin iç kısmındaki süslemeleriyle döneminin önemli eserlerinden. Büyük Kral II. Gagik tarafından yaptırılmış Abughamrent Gregor Kilisesi (998) ve bugün bile çıkılması güç sarp kayalıkların üzerine kurulu yapım zamanı tam olarak bilinmeyen Güvercinli Kilise (Genç  Kızlar Kilisesi) diğer önemli eserler.

Büyük Katedral (Fethiye Cami) (987-1010) Alparslan’ın kenti fethi (1064) sonrasında bir süre cami olarak da kullanılmış  ve bugün kentteki en iyi durumdaki eser, Armen mimarisinin başyapıtlarından. Havariler Kilisesi (1031) ise patrikhane olarak inşa edilmiş, Selçuklu fethinden sonra ilave yapıyla kervansaraya dönüştürülmüş bir yapı.

Güncelleme Tarihi: 30 Eylül 2010, 17:29
YORUM EKLE
YORUMLAR
malcolm
malcolm - 10 yıl Önce

devlet bahçeli milleti balık hafızalı zannediyor. mhp genel merkezinde yıllardır imamlık yapan kişiyi kendisine hiç cumaya gelmiyorsunuz, sizi cumada görmek isteriz dediği için kovdurmasını unutmadık. sebahattin önkibar bahçeli'nin imamı nasıl kovduğu yazmıştı. dileyenler o makaleyi okusun bahçelinin gerçek yüzünü görsün.

banner39

banner50

banner47

banner48