banner39

Bahçeli'ye 'Dokuz Işık' hatırlatması

Erdoğan, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin eleştirilerine, Dokuz Işık'la karşılık verdi

Politika 09.05.2012, 11:11 09.05.2012, 11:11
Bahçeli'ye 'Dokuz Işık' hatırlatması

Dünya Bülteni /Haber Merkezi

Başbakan Erdoğan, uzun yıllardır dillendirdiği Başkanlık sisteminin bir kez daha gündeme getirilmesi ve MHP liderinin karşı çıkması üzerine Alparslan Türkeş'i hatırlattı.

"Yeni anayasa çalışmaları içerisinde başkanlık veya yarı başkanlığın da tartışılacağını" söyleyen Erdoğan, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin eleştirilerine, Dokuz Işık'la karşılık verdi:

"Milliyetçi Hareket, tek başkan, tek meclis sistemini savunur. Çağımız kuvvetli, adil ve hızlı icra çağıdır. Türk milleti dünya imparatorlukları kurduğu devirlerde kuvvetli, adil ve hızlı icra sistemini uygulamıştır. Kuvvetli ve hızlı icra, icra gücünün tek elde toplanmasıyla mümkündür. Bunun için tarih ve töremize uygun olarak başkanlık sistemini savunuyoruz.'"

"İcrayı cumhurbaşkanlığı ve başbakanlık olarak ikiye bölemeyiz. Her konuda bütünleşmeci olduğumuza göre, icranın başında da bütünleşmeci olmalıyız. Türk tarih felsefesi ve tarihinde icra organı hiçbir zaman bölünmemiş, yani tek bir başkan tarafından yürütülmüştür."

banner53
Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?