banner39

Bahçeli'ye muhaliflerden mahkeme resti

Bahçeli'nin olağanüstü kongreye gidilmeyeceği yönündeki açıklaması üzerine muhalif başkan adayları mahkemeye gitmeye karar verdi

Politika 12.01.2016, 12:07 12.01.2016, 13:20
Bahçeli'ye muhaliflerden mahkeme resti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin kongre toplama girişimlerine karşı "İmzayı, kim ne kadar toplarsa toplasın. Müracaatları halinde kabulü mümkün olmayacaktır" sözleri, parti içi muhalefeti geriletmedi. Üç genel başkan adayı topladıkları imzaları genel merkeze iletmeyi, olağanüstü kurultay toplanmazsa yargıya gitmeyi planlıyor.

Hürriyet'ten Umut Erdem'in haberine göre genel başkanlığın en önemli adayları Meral Akşener, Sinan Oğan ve Koray Aydın’ın yaptığı durum değerlendirmesi sonucunda herhangi bir geri atılmayıp, ilerleyen süreçte mahkeme yolunu denemeye karar verildi. Muhalifler, “Biz yolumuza devam edeceğiz. Kongreyi toplamasa da biz imzayı vereceğiz, 15 gün sonra da mahkemeye gideceğiz. Bundan sonrasını hukuk belirler. Hukuka saygısı olduğunu söyleyen bir genel başkan adayı, imzaların gereğini yapıp olağanüstü kongreyi toplaması gerekirdi” serzenişinde bulundu.

KONGRE TAKVİMİ TEPKİSİ

Bahçeli’nin kongre takvimini açıklaması da muhalefetin tepkisine neden oldu. Takvimin belirlenmesini, “kongreyi yaptırmamak üzerine atılmış bir adım” sayan muhalefetten, “İlçe kongrelerini öne çekerek, mahkemede savunmasını güçlendirmek istiyor. ‘Zaten ekimde kongre süreci başlıyor’ diyecekler. Kongrenin 9 Ekim’e çekilmesi, topladığımız imzaların geçersiz sayılması ya da olağanüstü kongre taleplerinin düşmesi anlamına gelmez. Böyle bir hukuki süreç yok. Artık yargıda hesaplaşırız” görüşleri yükseldi.

Bahçeli’nin sözlerinin ardından adaylar, tepkilerini sosyal medyada ve katıldıkları programlarda da dile getirdi. Koray Aydın, “olağanüstü kurultay talebinin yasal, haklı, meşru bir demokratik talep” olduğunu belirterek, “Büyük kurultay delegesi arkadaşlarımızdan aldığımız imzaları belirlediğimiz takvime göre önümüzdeki hafta sonunda tek klasörde birleştirip, usulüne uygun olarak Genel Merkez’e sunacağız” dedi. Sinan Oğan ise kurultay salonu yerine mahkemeyi işaret etmenin, ülkücü liderlik sorumluluğuyla bağdaşmadığını savundu. Oğan, “Hiçbir kişi ya da kurum ülkücü iradeyi hiçe sayamaz. Ülküdaşlarımız müsterih olsunlar; ülkücü iradenin tecelli edeceği o an mutlaka gelecektir” dedi. Meral Akşener de “Ülkücüler, hukuk ve demokrasinin keyfilikten, sevginin benlikten güçlü olduğunu, önce kendi evleri sonra da tüm Türkiye’de ispatlayacaklar” ifadesini kullandı.

TÜZÜKTE ZAMAN SINIRSIZ

Bahçeli’nin “olağanüstü kurultayı toplamama” yönünde aldığı kararın arkasında, parti tüzüğüne olan güven yatıyor. Tüzüğe göre olağanüstü kurultay için imza toplanması yönünde bir süre sınırı bulunmazken, genel merkezin de değerlendirme yapmak için bir zaman aralığı yer almıyor. Genel Merkez, önceki gün 18 Mart 2018’de yapılacak olağan kurultay sürecinin başlama tarihini, 9 Ekim ilçe kongreleri olarak açıkladı.

İlçe kongrelerinin başlamasıyla mevzuat gereği olağanüstü kongre çağrısı otomatikman düşecek. İlçe ve il kongrelerinde delege yapısını değiştirmeyi hesaplayan MHP Genel Merkezi, muhalif imzacı delegeleri ayıklayacak.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?