banner39

Bahoz'un adamları Sakine Cansız'ı dövmüştü

Paris'te dün gece yarısında kanlı bir şekilde infaz edilen PKK'nın kurucu isimlerinden Sakine Cansız, 2008 yılında Fehman Hüseyin'in adamları tarafından taciz edilmişti

Politika 10.01.2013, 13:53 10.01.2013, 14:16
Bahoz'un adamları Sakine Cansız'ı dövmüştü

Dünya Bülteni /Haber Merkezi

PKK'nın Fransa'nın başkenti Paris'te öldürülen kurucu isimlerinden Sakine Cansız ile ilgili önemli bir detay ortaya çıktı. Sakine Cansız'ın bundan dört yıl önce Paris'te örgütün silahlı kanadının tepe isimlerinden Fehman Hüseyin'in adamları tarafından darp ve taciz edildiği anlaşıldı.

2008 yılında gerçekleşen olay, Türk basınına "PKK içinde liderlik kavgası" olarak yansımıştı. İddiaya göre "Cemal" kod adlı Murat Karayılan ile örgütün silahlı kanadının başındaki Suriyeli "Bahoz Erdal" kod adlı Fehman Hüseyin arasında yaşanan liderlik kavgası Sakine Cansız'ın taciz edilmesine neden olmuştu. Karayılan tarafından Almanya'nın sorumluluğuna atanan "Sara" kod adlı Sakine Cansız, Hüseyin'in adamlarının cinsel tacizine maruz kaldı.

Fehman Hüseyin'e yakınlığı ile bilinen örgütün Almanya'daki "kasası" Zübeyr Yılmaz'ın evinde, "örgütün şiddet politikası ve Abdullah Öcalan'ın sağlık/cezaevi koşulları ile ilgili konuların ele alındığı bir toplantı yapıldı.

Toplantı sırasında "Sara" kod adlı Sakine Cansız, Suriyeli Fehman Hüseyin'in eylem politikalarını eleştiren bir konuşma yaptı. Toplantının bitiminden sonra eleştiri ve suçlamalardan rahatsız olan Zübeyr Yılmaz, örgütün mali durumunu konuşacağını söyleyerek Sakine Cansız'ı derneğe çağırdı. Burada Cansız'ı, "Bahoz'a bir daha laf edersen dilini koparırım senin" diye tehdit eden Yılmaz, daha sonra iki adamının yardımıyla Cansız'a cinsel tacizde bulundu.

Yine Türk basınında, Cansız'ın yaşadığı cinsel taciz sonrası, PKK'nın Avrupa sorumlusu Sabri Ok'un, Zübeyr Yılmaz'ı Kandil'e sürgün ettiği de öne sürülmüştü.

CANSIZ'IN İSMİ TUNCAY GÜNEY'İN İFADESİNDE DE VAR

Sakine Cansız'ın ismi, halen Kanada'da yaşadığı söylenen Tuncay Güney'in 2001 yılında İstanbul Emniyeti'nde alınan ifadesinde de geçiyor. Tuncay Güney'in ifadesine göre Sakine Cansız, Ergenekon sanıklarından Yalçın Küçük'le sürekli görüşüyordu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?