banner15

Bakan Atalay: Barzani ile terörü görüştük

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Kuzay Irak'a yaptığı ziyaretle ilgili olarak "Terör konusundaki ziyaretlerden biriydi" dedi.

Bakan Atalay: Barzani ile terörü görüştük


Dünya Bülteni / Haber Merkezi
 
İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Irak'a yaptığı ziyarette ilgili olarak, ''Şu günlerde, bu konu ile ilgili çok yoğun çalışmalarımız var. Türkiye olarak terör konusunda çok boyutlu görüşmeler, çalışmalar yürütüyoruz. Bu ziyaret, o çalışmaların bir boyutuydu'' dedi.

Terörle mücadele için Ankara'da sürdürülen çalışmalar, Kuzey Irak'a da taşındı. İçişleri Bakanı Beşir Atalay, sürpriz bir şekilde dün Kuzey Irak'a gidip Erbil yönetimiyle 'terör örgütü PKK ve demokratik açılım sürecini' görüştü. Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesud Barzani ile Bakan Atalay arasında basına kapalı gerçekleşen görüşme yaklaşık 3 saat sürdü ve terör örgütünün Türkiye-Irak sınırındaki faaliyetleri ile bu konuda alınacak tedbirler üzerinde duruldu. Edinilen bilgelere göre Selahaddin kentindeki görüşmede Barzani, PKK'nın eylemsizlik kararının devam etmesi gerektiğini belirtti ve şiddetsiz bir ortamın herkesin yararına olduğunu söyledi. Sorunların şiddetle çözülemeyeceğini ifade ederken, yaşanan sürece bir katkısının olması halinde buna hazır olduğunu vurguladı. Görüşmenin samimi bir ortamda geçtiği öğrenilirken, Atalay ve Barzani öğle yemeğini de birlikte yedi.

Özel uçakla Uluslararası Erbil Havaalanı'na gelen İçişleri Bakanı Beşir Atalay ve beraberindeki heyet, Mesud Barzani ile görüşmek üzere Selahaddin kentine geçti. Yaklaşık 3 saat süren görüşme sonunda herhangi bir açıklama yapılmadı. Samimi ortamda geçen görüşme sonrası Atalay ve Barzani, beraber öğlen yemeği yedi. Yetkililere göre görüşmenin ana konusunu terör örgütü PKK'nın Türkiye-Irak sınırındaki faaliyetleri oluşturdu. Uzatılan ateşkes ve demokratik süreç de masaya yatırıldı. Ayrıca PKK'ya karşı alınacak yeni önlemler, Türkiye'nin beklentileri, Türk-Kürt yönetimi arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi ve ekonomik ilişkiler de ele alındı. Mesut Barzani ve Beşir Atalay, Barzani'nin konutunda gerçekleşen uzun süreli görüşmenin ardından herhangi bir açıklama yapmadı. Atalay, daha sonra bölgesel yönetimin Başbakanı Berham Salih'le bir araya geldi. Yaklaşık bir saat süren görüşmenin ardından Salih, terör örgütü PKK konusunu ele alıp almadıklarının sorulması üzerine, "Evet, görüştük. Biz uluslararası yasalara riayet ediyoruz ve bölgemizde, herhangi bir komşu ülkemize tehdit unsurunu içimizde barındırmak istemiyoruz. Ama komşu ülkelerden de Irak'ın egemenliğine saygı duymalarını bekliyoruz.'' açıklamasında bulundu. Salih, bir başka soru üzerine Irak'ın yakında kurulacak olan yeni hükümeti gibi iç meseleleri de ele aldıklarını söyledi.

Beşir Atalay, Barzani ve Salih'le görüştükten sonra Türkiye'ye dönmek üzere özel uçakla Erbil Havalimanı'ndan hareket etti. Terör örgütü PKK'nın Irak'taki varlığına son verilmesi amacıyla yapılacak işbirliğinin ele alındığı 'Üçlü Mekanizma Toplantısı'nın ana komitesi toplantısı önceki gün Irak'ın başkenti Bağdat'ta düzenlenmişti. Türkiye-Irak-ABD'den oluşan Üçlü Mekanizma Toplantısı'nın ikinci ayağı ilk kez Irak'ın kuzeyinde bulunan bölgesel Kürt hükümeti yetkilileri ile geçtiğimiz yıl aralık ayında gerçekleştirilmişti.

 
 

 

Güncelleme Tarihi: 27 Eylül 2010, 08:01
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48