banner39

Bakan Gönül'den 42 generale kötü haber!

Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, tutuklu yargılanan 42 general için 'ya emeklilik ya pasif' görev diyor

Politika 06.07.2011, 09:35 06.07.2011, 10:54
Bakan Gönül'den 42 generale kötü haber!

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, haklarında davaların devam ettiği generallerin ya emekli edileceğini ya da pasif göreve atanacaklarını söyledi.

Gönül, ABD Bağımsızlık günü dolayısıyla ABD büyükelçiliğinde verilen resepsiyonda, gazetecilerin sorularını cevapladı. Gönül, tutuklu generallerle ilgili sorular üzerine YAŞ'a ilişkin hükümetin tavrını henüz konuşmadıklarını bu sebeple de tavrın ne olacağını bilmediğini söyledi. Gönül,  TSK Personel Kanunu'nun 65. maddesini hatırlatarak, bu durumdaki personelin terfilerinin ve kademe ilerlemelerinin yapılamayacağına dikkati çekti. Gönül, bu personelin pasif görevlere atanabileceğine işaret ederek, "YAŞ kararları yargıya kapalı, Şura isterse resen emekli de edilebilirler" dedi.

Bu kadar çok generalin tutuklu bulunmasının TSK'nın çalışmalarını zaafa uğratabileceği yönündeki görüşlerin hatırlatılması üzerine de Gönül, görüş bildirirken hep kanunun öngördüğü sınırlarda kaldığını, bu sebeple bu konuda bir görüş bildirmesinin doğru olmayacağını kaydetti.

YAŞ'da terfi sırasına giren ve haklarında dava süreci devam eden generallerin durumuna ilişkin soru üzerine Gönül, TSK Personel Kanunu'nun 65. maddesini hatırlatarak, bu durumdaki personelin terfilerinin ve kademe ilerlemelerinin yapılamayacağına dikkati çekti. Gönül, bu personelin pasif görevlere atanabileceğine işaret ederek, "YAŞ kararları yargıya kapalı, Şura isterse resen emekli de edilebilirler" dedi.

Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Aksay'ın görev süresinin uzatılıp uzatılmayacağı yönündeki soru üzerine de Gönül, kuvvet komutanlarının görev süresinin bir yıl uzatılabilmesi imkanı olduğuna dikkati çekerek, "Genelkurmay Başkanı gibi o imkan olmasaydı, kim ne teklif ediyorsa etsin bir şey olmazdı. Yani bu imkan var ama henüz netleşmiş değil" dedi.

ANKARA KULİSLERİ 'EMEKLİ OLACAKLAR' DİYOR!

Hükümetin geçen yıl uyguladığı 'ne terfi ne de emeklilik' formülüne bu kez sıcak bakmadığı, Balyoz davası kapsamındaki 42 generali emekli etme eğiliminde olduğu iddia ediliyor. Hüküme, geçen yıl 3 komutan için “ne terfi ne de emeklilik” formülünü uygulamıştı. Hükümet, Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na atanması beklenen Orgeneral Hasan Iğsız’ı emekliye sevk ettiği geçen yılki şûrada, Balyoz Darbe Planı iddialarına adı karışan isimler için “ne terfi ne de emeklilik” formülünü hayata geçirmişti. Bu sene ise davası devam eden 42 general var. Bunlardan 14'ü ise bu seneki şûrada terfi sırası gelenler

Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Yasası’na göre, haklarında açılan dava kapsamında tutuklananlar, daha sonra salıverilseler dahi terfi edemiyorlar. Bu yüzden bu seneki şûrada terfi sırasında bulunan 14 ismin bu şansını yitirdiği değerlendiriliyor.

TERFİ SIRASI BEKLEYEN 14 GENERAL ŞUNLARI

Korgeneral Nejat Bek, Korgeneral Korkut Özarslan, Koramiral Mehmet Otuzbiroğlu, Korgeneral Korcan Pulatsü, Korgeneral Ziya Güler, Tümgeneral Abdullah Dalay, Tümgeneral Salim Erkal Bektaş, Tümgeneral Ahmet Yavuz, Tümgeneral İhsan Balabanlı, Tümamiral Mücahit Şişlioğlu, Tümgeneral Beyazıt Karataş, Tuğamiral Ahmet Türkmen, Tuğgeneral Kasım Erdem ve Tuğgeneral Ali Aydın.

2008 yılında terfi eden ve 4 yıllık rütbe bekleme süresi 2012 yılında dolacak olan 12 general ve amiral arasında ise şu isimler var:

“Korgeneral Yurdaer Olcan, Koramiral Kadir Sağdıç, Tümgeneral Hasan Fehmi Canan, Tümgeneral Bekir Memiş, Tümamiral Cem Gürdeniz, Tümgeneral Nedim Göngör Kurubaş, Tuğgeneral Gökhan Gökay, Tuğgeneral Ömer Mimiroğlu, Tuğamiral Turgay Erdağ, Tuğamiral Fatih Ilgar, Tuğamiral Cem Aziz Çakmak, Tuğamiral Levent Erkek.”

2009 yılında terfi eden Tümamiral Ali Semih Çetin, Tümgeneral Nurettin Işık, Tümamiral Soner Polat, Tümgeneral İsmail Taş, Tuğgeneral Hakan Akkoç, Tuğamiral Levent Görgeç veTuğgeneral Mustafa Erhan Pamuk’un önünde ise bir dahaki Yüksek Askeri Şûra için 2 yıl bulunuyor. Dava bu tarihe kadar sonuçlanmazsa bu isimler de terfi edemeyecek.

2010 yılında terfi eden 5 isim Korgeneral Turgut Atman, Tümgeneral Bülent Kocababuç, Tümamiral Ahmet Sinan Ertuğrul, Tümamiral Erdem Caner Bener ve Tuğgeneral Mehmet Eldem’in önünde ise 3 yıl bulunuyor.

HAVA KUVVETLERİ'NDE DURUM BELİRSİZ

Ağustos ayında Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na atanması beklenen Harp Akademileri Komutanı Orgeneral Bilgin Balanlı ile Korgeneraller Korcan Pulatsü ve Ziya Güler’in tutuklanması, YAŞ’ta atama krizini gündeme getirdi. YAŞ’ta ya mevcut komutan Hasan Aksay’ın görev süresi uzatılacak ya da Hava Kuvvetleri Lojistik Komutanı Korgeneral Mehmet Erten terfi ettirilerek, doğrudan Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na atanacak. Erten yaş haddi nedeniyle sadece iki yıl orgeneral rütbesinde kalabiliyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?