banner39

Bakan Yılmaz: Birileri çatışma istiyor

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Malatya'da cereyan eden hadisenin adi bir olay olduğunu belirterek "Birileri toplumu çatışmaya sürüklemek istiyor" dedi.

Politika 02.08.2012, 18:52 02.08.2012, 18:52
Bakan Yılmaz: Birileri çatışma istiyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Malatya’da bir Alevi ailenin saldırıya uğradığına ilişkin iddialarla ilgili olarak “Anlaşılan birileri bu toplumu çatışmaya sürüklemek istiyor. Bu tür hadiseler üzerinden toplumu germeye çalışanların ne Aleviliğe ne de Sünniliğe hizmet ettiğini söyleyebiliriz.” dedi.

İftar programına katılmak amacıyla Malatya’ya gelen Bakan Cevdet Yılmaz, AK Parti İl Başkanlığı'nı ziyaret etti. Bakan Yılmaz, burada bir gazetecinin sorusu üzerine Malatya’nın Doğanşehir ilçesine bağlı Sürgü beldesinde gerçekleşen olaya ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Olayın 2 şahıs arasında gerçekleşen adi bir vaka olduğunu belirten Bakan Yılmaz, gerginliğin devlet organları yerinde müdahalesi, sağduyulu kanaat önderlerinin çağrılarıyla yatıştırıldığına dikkat çekti. Buna karşın bazı kesimlerin olayı istismar ettiğine işaret eden Yılmaz, şöyle devam etti:

“Olaya ilişkin vali beyden de ayrıca bilgi aldım. Hiçbir şekilde Alevi-Sünni çatışması olarak niteleyemeyeceğimiz, 2 şahıs arasında yaşanan adi bir hadisedir. Burada da devlet organlarımız her türlü tedbiri almış, gereğini yerine getirmişlerdir. Yerel düzeyde de Alevi ve Sünnisiyle kanaat önderleri hep birlikte bu olaya müdahil olmuştur ve gayet güzel bir müdahaleyle şu anda hiçbir sıkıntı yaşanmıyor. Fakat anlaşılan birileri bir şeyler üretmek istiyorlar. Bu toplumu çatışmaya sürüklemek istiyorlar. Önlerine çıkan her şeyde, olayın arka planını bilmeden, yeterince bilgi sahibi olmadan kullanmaya çalışıyorlar.”

Türkiye’nin tüm etnik unsurlarıyla bütünlük içinde olduğunu vurgulayan Yılmaz, “Biz her zaman söylüyoruz; Kürdü Türkü, Alevisiyle Sünnisiyle, Arabıyla-Lazıyla, Müslümanıyla gayri müslümüyle birlik beraberlik içindeyiz. Bir hukuk devletiyiz. Demokrasinin olduğu ve giderek de güçlendiği bir ülkeyiz. Bu ülke içinde herkes herkesin farklılığına saygı gösterecektir, göstermek zorundadır. Hiç kimse merak etmesin. Ülkemizde güçlü bir devlet var. Hukukumuz var. Ha birileri bir yanlış yaptığı zamanda, (burada hukuk var) kim suç işlerse suçlular tespit edilir, cezalarını çekerler. Bu tür hadiseler üzerinden hiç kimse toplumu germeye çalışmasın. Bunu yapanların ne Aleviliğe ne de Sünniliğe hizmet ettiğini söyleyebiliriz. Birlik beraberlik ruhu içinde yaşamak durumundayız.” diye konuştu.

Türkiye’nin kendi içinde tüketecek enerjisinin olmadığının altını çizen Bakan Yılmaz, “Türkiye’nin büyük hedefleri var. 2023 hedefleri var. Bizim yapmamız gereken enerjimizi kendi içimizde harcamak değil, 2023 hedeflerine yönlendirmektir. Bize düşen daha güçlü bir demokrasi, daha güçlü bir ekonomi haline nasıl gelirizi tartışmaktır. AK Parti’nin bu anlamdaki vizyonu da ortadadır. Hiçbir zaman böyle hadiselere prim vermedik, vermeyeceğiz.” şeklinde konuştu.

banner53
Yorumlar (0)
16
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?