banner39

Bakan Yılmaz: Teröre taviz yok

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, "Terörle mücadelede zerre kadar taviz vermeyeceğiz" dedi.

Politika 23.03.2012, 22:24 23.03.2012, 22:24
Bakan Yılmaz: Teröre taviz yok

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, terörle mücadelede de zerre kadar taviz vermeyeceklerini, Bunun geçmişte de günümüzde de böyle olduğunu söyledi.

Pakistan Milli Günü dolayısıyla Ankara Swiss Otel’de düzenlenen resepsiyona katılan Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, terörle mücadele yeni bir konsept olup olmadığı yönündeki soru üzerine, terörle mücadelede taviz vermeyeceklerini vurguladı.

Terörün çıkmaz sokak olduğunu uluslar arası işbirliği ile göstereceklerinin altını çizen Bakan Yılmaz, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Biz müzakereyi ve diyalogu halkımızla yapacağız. Muhatabımız halkımızdır, özgürlükleri artıracağız, demokrasinin seviyesini yükselteceğiz ama terörle mücadelede de zerre kadar taviz vermeyeceğiz. Bu geçmişte de böyleydi günümüzde de böyledir.”

"BÖLGEDE BİRİNCİ PARTİ AK PARTİ ONUN İÇİN HALKIMIZI MUHATAP ALIYORUZ"

Söz konusu diyaloğun bir parti ile mi yoksa başka şekilde mi olacağı yönündeki soruya ise Yılmaz, “Öyle bir muhatap olursa muhakkak ki çok iyi olur. Ama biliniz ki o bölgede birinci parti Ak Parti. Biz halkımızı bundan dolayı muhatap alıyoruz, bundan sonra da almaya devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Yılmaz sınırda da operasyonların devam ettiğini kaydederek, bununla ilgili açıklamaların İçişleri Bakanlığı ile valiliklerin yapacağını dile getirdi.

Pakistan ile ortak tarihe ve her iki devletin terörizmle mücadelesine dikkat çeken Yılmaz, “Bizim Pakistan ile dostluğumuz milletten millete dolayısıyla yöneticiler değişse de bu dostluğumuz baki. Hatırlayınız Cumhurbaşkanımız Kenan Evren’ken de ilişkilerimiz çok iyi idi, cumhurbaşkanımız değiştikten sonra da Turgut Özal zamanında da çok iyi idi. Dolayısıyla dünyada böyle başka bir ulus yok. Biraz önce büyükelçi de söyledi biz aynı kültürü paylaşıyoruz, ortak çok sayıda kelime kullanıyoruz. Türkçe kelimede var, Pakistanca da var.” şeklinde konuştu.

"TERÖRÜN ÇIKMAZ SOKAK OLDUĞUNU İNŞALLAH GÖSTERECEĞİZ"

Yılmaz, özellikle iki ulusun terörle mücadelede birbirine destek verdiğini vurgulayarak, konuşmasına şöyle devam etti: “Dolayısıyla iki devlette çok kritik coğrafya da yer almakta ve her iki devletin de terörle mücadelesi var. Bunu hepimiz kabul edelim ki terörizm bir insanlık suçudur. Ayrıca terörle mücadele tek devletin üstesinden gelebileceği bir mücadele değildir. En kısa zamanda terörü sonlandırmanın yolu uluslararası işbirliğini çoğaltmaktır. Biz Pakistan’ın terörle mücadelesinde yanındayız ve biliyoruz ki Pakistan’da terörle mücadele de bizim yanımızda. Uluslar arası işbirliği ile hukuk kullanarak bir sonuç alınabilir. Terör kısa bir süre içerisinde belli sonuçlar alabilse de başarılı olabilmesi mümkün değildir. Terörün çıkmaz sokak olduğunu uluslararası işbirliği ile inşallah göstereceğiz.”Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?