banner39

Bakanların istifalarıyla ilgili kim dedi ?

İstifa eden bakanlarla ilgili olarak muhalefetten genel olarak "geç kalındı" yorumları yapıldı.

Politika 26.12.2013, 12:00 26.12.2013, 12:07
Bakanların istifalarıyla ilgili kim dedi ?

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Ankara, 17 Aralık'ta başlayan operasonlardan sonra dün en hareketli gününü yaşadı. Dün başkentte yoğun bir siyasi trafik yaşandı. Kent güne ismi operasyonlarda anılan bakanların istifasıyla başladı. Gün içinde Ak Parti içinden de istifa geldi. İstifa eden bakanlarla ilgili olarak muhalefetten genel olarak "geç kalındı" yorumları yapıldı.

İşte istifalara ilk tepkiler:

CHP

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu “Biraz geç kalmış bir karar” derken, AK Parti Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar, “Tezgahları bozulan darbeci yeni vesayet artıkları istifaları Çankaya’ya bağlamaya başladı, ahlaksız adamlar. Anlaşılıyor ki yeni darbeciler, Ergenekoncuların daha önce deneyip başarısız olduğu Gül/Erdoğan çatıştırma stratejisinden medet umuyor” yorumunda bulundu.

MHP

MHP den ilk değerlendirme ise Ankara millet vekili Özcan Yeniçeri'den geldi. Yeniçeri meclise basın toplantısı düzenledi. Hükümetin istifasını istedi.

Yeniçeri, Bakanların istifa etmiş olmalarının özde bir anlamı yoktur, hükümetin istifası dahi kamu vicdanında kendisini temizlemeye yetmeyecektir diye konuştu.

AK PARTİ

AK Parti Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar: Henüz iddianame bile ortada yokken bakanlar istifa etti, CHP İzmir’de Aziz Kocaoğlu’nu yeniden aday yaptı, Sarıgül’ü raftan indirdi. Tezgahları bozulan darbeci yeni vesayet artıkları istifaları Çankaya’ya bağlamaya başladı, ahlaksız adamlar. Anlaşılıyor ki yeni darbeciler, Ergenekoncuların daha önce deneyip başarısız olduğu Gül/Erdoğan çatıştırma stratejisinden medet umuyor. Daha önce nefis testinden geçen Gül/Erdoğan yeni darbecilerin de tezgahını bozacaktır.

BDP

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Genel Başkanı Selahattin Demirtaş , bakanların istifasına ilişkin, “Ciddi iddiaların olduğu bir siyasi zeminde istifalar gecikmiştir” dedi.

17 Aralık operasyonundan sonra basına sızdırılan belgelerde dört bakanın ismi "rüşvet ve yolsuzluk" iddialarıyla anılmıştı. İçişleri Bakanı Muammer Güler, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar ile AB Bakanı Egemen Bağış hakkındaki iddialar uzun süre tartışmalara neden olmuştu. Muhalefet bakanların hemen istifa etmesi gerektiğini, ancak Başbakan Erdoğan ise zamanı geldiğinde gereğinin yapılacağını belirtmişti. Güler ve Çağlayan istifalarını sunarken, Bakan Çağlayan ile Bakan Bağış Başbakan Erdoğan tarafından görevlerinden alındılar.

banner53
Yorumlar (0)
20
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?