banner39

Başbakan Davutoğlu'dan 'akraba' çıkışı

Ayrımcılık ve iltimas kültürünü tümden yıkacaklarını belirten Başbakan Davutoğlu, "Bu benim yakınımdır bu benim akrabamdır tanıdığımdır gibi bir kültürle devlet yönetilmeye başlandı mı çöküşün izlerini görürsünüz" dedi.

Politika 18.04.2015, 15:08 18.04.2015, 15:08
Başbakan Davutoğlu'dan 'akraba' çıkışı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Başbakan Ahmet Davutoğlu bugün Memur-Sen’in 5. Olağan Genel Kurulu’na katıldı. Burada konuşan Davutoğlu, “Ayrımcılık iltimas kültürünü tümden yıkacağız. Bu benim yakınımdır bu benim akrabamdır tanıdığımdır gibi bir kültürle devlet yönetilmeye başlandı mı çöküşün izlerini görürsünüz.” diye konuştu.

Davutoğlu aynı zamanda 15 Ocak 2005 yılından sonra memuriyete başlamış olanlara da bir derece, ek derece verilmesi konusunda da prensip kararı aldıklarını belirtti.

Davutoğlu, "İltimas kültürünü yıkacağız" sözlerini kullandığını açıklamasına şu sözlerle devam etti: Bizim kültürümüzde nepotizm yoktur. Ayrımcılık iltimas kültürünü tümden yıkacağız.  Tek bir esas var. Ehliyet ve liyakat. Ehliyet ve liyakatın olmadığı yerde başarı olamaz. Bu benim yakınımdır bu benim akrabamdır tanıdığımdır gibi bir kültürle devlet yönetilmeye başlandı mı çöküşün izlerini görürsünüz. Osmanlı Devleti’nin yükseliş dönemlerinde de bütün devletlerin yükseliş dönemlerinde de en kritik özellik meritokrasidir yani ehliyet ve liyakata duyulan saygıdır. Ben size şunu açık bir şekilde ifade etmek istiyorum. Memur-Sen üzerinden bütün memurlarımız bizim iktidar olduğumuz dönemlerde geçmişte 12 yılda olduğu gibi önümüzdeki dönemde de tek bir kriterle değerlendirileceksiniz. Ehliyet ve liyakat.

"MİLLİLEŞME KAMPANYASI BAŞLATIYORUZ"

2023’e doğru giderken her alanda millileşme gerçekleştireceklerini belirten Davutoğlu, "Seçim beyannamemizde 350 sayfalık beyannameyi dikkatlice okuyanlar göreceklerdir ki beyannamenin özündeki insan onuru ve demokrasi, yeni Anayasa arayışları yanında millileşme en temel husustur. Her alanda bu milleti onurlu kılmak üzere insan onuru ile milli onuru yan yana ve bir arada değerlendirmek üzere millileşme kampanyası başlatıyoruz. 2023’e doğru giderken milli muharip uçağı yapacağız, milli savaş gemimizi yapıyoruz, milli bölgesel uçağı yapıyoruz, 2018’de milli tankımız Altay’ı bitirmiş olacağız, milli aşıyı sağlık sisteminde gerçekleştireceğiz, milli plazmayı geliştireceğiz, milli uzay ajansını kuracağız, milli füze sistemini kuracağız. Bu memlekette milli olmayan hiçbir şey olmayacak" ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?