banner39

Başbakan Davutoğlu'dan Başika açıklaması

Başbakan Ahmet Davutolğu, Başika'daki Türk askeri varlığıyla ilgili yaptığı açıklamada, " Orada bulunuşumuz Irak'ın toprak bütünlüğü ve egemenliğini korumak, bu konumlara destek olmak içindir." dedi

Politika 09.01.2016, 15:59 09.01.2016, 15:59
Başbakan Davutoğlu'dan Başika açıklaması

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu partisinin 24. İştişare ve Değerlendirme Toplantısı'nda konuştu.

Davutoğlu konuşmasının bir bölümünde Başika Kampı'yla ilgili tartışmalara değindi. Türkiye'nin hiçbir ülkenin toprağında gözünün bulunmadığını belirten Başbakan Davutoğlu, Türk askerinin uluslararası çerçevede bölgede eğitim faaliyetlerini yürüttüğünü söyledi.

Başbakan Davutoğlu'nun konuşmalarından başlıklar: Askerlerimizin orada (Başika) çok açık bir görev tanımı vardır. Musullu Arap, Kürt, Türkmen kardeşlerimizin kendi şehirlerini korumaları ve kurtarmaları için uluslararası çerçevede alınan kararlar bağlamında eğitim faaliyeti veriliyor. Biz teröre karşı mücadelede hiçbir zaman taviz vermedik ve Irak'ın toprak bütünlüğüne ve egemenliğine de sonuna kadar saygılıyız. Orada bulunuşumuz Irak'ın toprak bütünlüğü ve egemenliğini korumak, bu konumlara destek olmak içindir.

Başika kampının kuruluş gayesi bellidir. Bu kamp geçen sene içinde Irak Hükümeti ve bölgedeki yerel unsurlarla yaptığımız temaslar neticesinde bir eğitim kampı olarak devreye sokulmuştur. Daha sonra DEAŞ'tan gelen bazı saldırı ihtimalleri ve istihbari bilgiler askeri bir tahkimat yapma ihtiyacını ortaya çıkardı. Bu riskler gözönüne alınarak gerekli düzenlemeler yapıldı, askerlerimiz için gerekli bütün güvenlik tedbirlerini aldık. Herhangi bir saldırı söz konusu olduğunda silahlı kuvvetlerimiz anında mukabele ediyor. Dün de saldırı girişimine aynı şekilde mukabele edilmiştir.

Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?