banner39

Başbakan: İstanbul bu yükü kaldırmaz

İstanbul'da konuşan Başbakan Erdoğan, giderek daha kalabalık hale gelen kentin artık bu ağırlığı kaldıramadığını söyledi

Politika 06.04.2013, 16:04 06.04.2013, 17:34
Başbakan: İstanbul bu yükü kaldırmaz

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Başbakan Erdoğan, İstanbul'da Gaziosmanpaşa'da başlatılan kentsel dönüşüm projesinin açılış töreninde konuştu. Erdoğan'ın kentsel dönüşüm ve çözüm süreci vardı. Erdoğan, giderek daha da kalabalıklaşan İstanbul'un mevcut kapasitesinin bu kalabalığı kaldıramaz hale geldiğini söyledi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın Gaziosmanpaşa'da düzenlediği kentsel dönüşüm töreninde konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İzmir'de, Sakarya'da, Diyarbakır'da, Rize'de, İstanbul Bağcılar ve Bayrampaşa'da canlı bağlantıyla programı takip eden vatandaşları selamladı, kentsel dönüşüm hareketi kapsamında bugün başlatılacak projelerin şehirlere, ülkeye ve millete hayırlı olmasını diledi.

Erdoğan, "Hedefimiz 2013 yılında 200 bin, 2014 yılı sonuna kadar ise 400 bin bağımsız konut ve dükkanın dönüşümünü başlatmış olmak" dedi.

Erdoğan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Diyarbakır ve İzmir valilikleri, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Rize Belediyesi, Gaziosmanpaşa, Kartal, Bağcılar, Bayrampaşa, Hendek belediyelerine son derece faydalı çalışmalarından dolayı şahsı ve milleti adına teşekkür ederek, törenin gerçekleştirildiği Gaziosmanpaşa Belediyesi'ne ismini veren tarihin en büyük komutanlarından Gazi Osman Paşa'yı da hürmetle minnetle rahmetle yad ettiğini söyledi.

Başbakan Erdoğan, dün Osmanlı İmparatorluğu'nun en buhranlı en sıkıntılı dönemlerinde Plevne'de verdiği mücadeleyle milletin umudunu, azmini, heyecanını artıran, millete direniş ruhu kazandıran Gazi Osman Paşa'nın ölümünün 113. yılı olduğunu hatırlatarak, "Allah onunla birlikte tüm şehit ve gazilerimizden razı olsun. Ruhları şad olsun" diye konuştu.

"TARİHE BİRLİKTE ŞAHİTLİK EDİYORUZ"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bugün yine tarihi bir an yaşandığını ifade ederek, şunları söyledi:
"Yine tarihe birlikte şahitlik ediyoruz. Bugüne kadar hiçbir hükümetin cesaret edemediği, hiçbir hükümetin göze alamadığı, hiçbir iktidarın başaramadığı bir dönüşümü sizlerle birlikte, milletimizle birlikte gerçekleştiriyoruz. Tarihe birlikte şahitlik etmekle kalmıyor, hep beraber sizin desteğinizle işte şu sokak aralarındaki vatandaşlarımın, kardeşlerimin heyecanı, duasıyla adeta tarihi yeniden inşa ediyoruz. 5 Ekim 2012'de 35 ilde başlattığımız büyük kentsel dönüşüm seferberliği kapsamında bugüne kadar 13 bin bağımsız bölüm için kentsel dönüşümü başlattık. Bugün de Gaziosmanpaşa'da 22 bin 961, Bayrampaşa'da 5 bin 583, Kartal'da 292, Bağcılar'da 3 bin 369 olmak üzere İstanbul genelinde toplam 32 bin 205, İzmir Karşıyaka'da 110, Sakarya Hendek'te 309, Diyarbakır'da 371 ve Rize'de 534 olmak üzere Türkiye genelinde 33 bin 529 bağımsız bölümün kentsel dönüşümünü gerçekleştirmiş olacağız.
Allah'a hamdolsun kentsel dönüşüme başladığımız o tarihten bugüne 46 bin 915 bağımsız bölümün dönüşümünü başlattık. Hedefimiz 2013 yılında 200 bin, 2014 yılı sonuna kadar ise 400 bin bağımsız konut ve dükkanın dönüşümünü başlatmış olmak. Gördüğünüz gibi binaları yıkıyoruz ama yeniden yapmak, modern konutlar inşa etmek için."

"ÇATLAKLARIN ÜZERİNİ KAPATMIYORUZ"

Erdoğan, "Onarılması mümkün olmayan çatlakların üzerini kapatmıyoruz. Tamir olmayacak, büyüdükçe büyüyecek sorunların üzerini örtmüyoruz. Biz yıkıyoruz, yeniden yapıyoruz. Daha iyisini, daha modernini, daha sağlıklısını inşa ediyoruz" diye konuştu.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar dahil olmak üzere tüm belediye başkanlarına, "Fevkalade bir hal olmadıkça bu tür yapılanmalarda gökdelenler dikilmemesi" gerektiğini söyleyen Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Zemin artı 4, zemin artı 5... Bunun daha üzerine çıkmamalıyız. Zemin artı 10, zemin artı 15... Bu tür binalar değil. Biz kültürümüzün de derinliklerinden gelmek üzere estetiğe önem vermeliyiz. 40, 50, 80 katlı bina estetik olmaz mı? Olabilir. İnkar etmiyorum, reddiyeci değilim. Ama bir şeyi ortaya koymak istiyorum; insanoğlu toprağa yakın yaşamalı. Biz, çocuklarımızın rahat rahat inip çıkabileceği konutlar inşa etmeliyiz."

Erdoğan, Gaziosmanpaşa'nın Sarıgöl Mahallesi'ne çocukluğunda rahmetli babasıyla geldiğini anlattı. Erdoğan, kentsel dönüşümle burada binaların daha moderninin inşa edileceğini, okulların da zemin artı 3 şeklinde yapılması gerektiğini bildirdi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Bayraktar'ın üzerinde tarihi mesuliyet olduğunu belirten Erdoğan, "Birileri şöyle demiş, böyle demiş bizi ilgilendirmez. Biz tarihe kayıt düşüyoruz ve bu tarihi halkımızla beraber inşa ediyoruz" ifadesini kullandı.

"İNŞA EDECEĞİMİZ ŞEHİRLER TÜRKİYE'NİN NÜVESİ OLACAK"

Başbakan Erdoğan, kentsel dönüşüme karşı çıkanlar olduğuna değinerek, şöyle devam etti:

"Bedeli ne olursa olsun bunu gerçekleştireceğiz. Biz, çakma zihniyetlerle yürümüyoruz. Biz, bu ülkede halkımın ruh köküne hitap eden zihniyetle yürüyoruz. İnşallah süreç boyunca Türkiye'nin yeni şehirlerini inşa edecek, insanımıza layık evler imar edecek, dünya sathında parmakla gösterilmemizi sağlayacak iş yerlerini kuracağız. Bir şehir, taş, toprak, çimento ile meydana gelmiyor. Ona insanı katmak gerekiyor, onu değer yargılarımızla şekillendirmek gerekiyor. Şehir, yalnızca insanların oturduğu, çalıştığı, akşam da evine gidip uyuduğu mekan değil. Şehrin bir kimliği, ruhu, kişiliği, değerleri vardır. Şehir, aynı zamanda içinde yaşadığı insanlara da kimlik sunar. Bu yüzden inşa edeceğimiz şehirler, yeni konutlar, iş yerleri, yaşam alanları, gelecekte yükselteceğimiz Türkiye'nin nüvesi olacaktır. Köhnemiş konutlarla, salaş yapılarla, estetikten uzak, insanlarımıza huzur vermeyen mimariyle, küreselleşmiş bir dünyada Türkiye'nin yeri olamaz. İşte biz, bunu değiştiriyoruz."

Geçen 10 yıllık sürede yeni şehir perspektifi geliştirdiklerini ve onu sürdürdüklerini ifade eden Erdoğan, "Biz, aziz milletimizi, yalıtımı olmayan, tenekelerle kaplanmış, kapısı penceresi dökük yerlerde oturtamayız. Benim Ayşe ablama, Fatma kardeşime, Ahmet beye, Hasan kardeşime, o yavrularımıza buralar layık değil" diye konuştu.

Erdoğan, Türkiye büyürken, bölgesel, küresel bir güç haline gelirken, vatandaşları tenekeden, çatısı akan, önünden kanalizasyon geçen sağlıksız yapılara mahkum edemeyeceklerini söyledi.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?