banner15

Başbakan: Mahalle baskısını kaldıralım

Başbakan Erdoğan İstanbul'da katıldığı ünivesite açılışında gündemdeki bazı konular hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Başbakan: Mahalle baskısını kaldıralım

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''İnanç özgürlüğüne, eğitim özgürlüğüne bu kadar müdahil olmanın artık anlamı yok. Bu ülkede hangi düşüncede, hangi inançta olursa olsun, ne taraftan olursa olsun şu mahalle baskısı adını verdikleri şeyleri ortadan kaldıralım. Herkes hür olsun rahat olsun'' dedi.

Erdoğan, Marmara Üniversitesinin yeni akademik yıl açılış töreninde yaptığı konuşmada, 12 Eylülden kalan her şeyi konuşmaları gerektiğini ve bundan rahatsızlık duymadığını söyledi.

Erdoğan, YÖK ile ilgili olarak muhalefetin bundan önceki genel başkanına (Eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal) ''Gelin YÖK'ü kaldıralım'' dediğini, ancak ''YÖK'ü kaldırmak rejim meselesi olur'' cevabını aldığını belirterek, şunları söyledi:

''Şimdi yeni genel başkan 'YÖK'ü kaldıralım' diyor. Halef selef olduğunuz genel başkan 'Rejim meselesi olur' demişti. Şimdi sen, 'Gel kaldıralım' diyorsun. Fakat biz diyoruz ki biz YÖK'ü de konuşalım, oturalım, değerlendirelim, bizim derdimiz üzüm yemek, bağcıyı dövmek değil. En ideali olan neyse onu yapalım. Başörtüsü sorununu da konuşalım. TESK'in Genel Kurulu öncesinde kendisiyle (Kemal Kılıçdaroğlu) 10-15 dakika konuştuk. Bakın siz görevdesiniz, biz de görevdeyiz. Bizim Diyanet İşleri Başkanlığımız var. Sağa sola gitmeye gerek yok. Diyanet İşleri Başkanlığımızla, hatta istemiyorsanız başkalarını da katarak bu işin içine, yeterli görmüyorsanız ilave bazı bilim adamlarını da katalım onların da görüşlerini alalım. Oturalım değerlendirelim, şu sorunu bir defa ortadan kaldıralım. Kaçak göçek olmasın iş, rahat olsun. İnanç özgürlüğüne, eğitim özgürlüğüne bu kadar müdahil olmanın artık anlamı yok. Bu ülkede hangi düşüncede hangi inançta olursa olsun, ne taraftan olursa olsun, şu mahalle baskısı adı verdikleri şeyleri ortadan kaldıralım. Herkes hür olsun rahat olsun. Bu ülkenin yararına olacak ne varsa her şeyi masaya getirelim. Hepsini istişare edelim. Ama lütfen gençlerimize örnek olmak adına bunu samimiyet duygusuyla yapalım. Siyasetçilerin samimiyet testini siyasetçiler yapmaz, seçmenler yapar. Siyasetçinin ne söylediğine bakarlar, nasıl söylediğine bakarlar, söylediklerinin arkasında duruyor mu durmuyor mu ona bakarlar ve ona göre karar verirler.'' Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Biz kendimizi sorguluyoruz, kendi öz eleştirimizi yapıyoruz. Aynı sorgulamayı, aynı öz eleştiriyi artık muhalefetin de medyanın da üniversitelerimizin, sivil toplum kuruluşlarımızın da yapmasını bekliyoruz'' dedi.

Erdoğan, Marmara Üniversitesinin yeni akademik yıl açılışı töreninde yaptığı konuşmada, halkla paralel düşündüklerini ve bunun neticelerini de gördüklerini söyledi.

''Bizim bu başarıyı elde etmemizin altında yatan en önemli nedenler, hizmetlerimizdir, eserlerimizdir. Bunların yanında vatandaşlarımızla kurduğumuz o gönül bağıdır'' diyen Erdoğan, kendilerinin siyasete yeni bir dil kazandırmanın mücadelesini verdiklerini belirtti.

Başbakan Erdoğan, mutluluklarının altında yatan bir gerçeğin de iki gün önce partilerine müracaat eden, uluslararası, 70 siyasi parti olduğunu ve ''(Bu başarıları nasıl elde ettiniz, bize de eğitim verir misiniz?) diye müracaat'' ettiklerini ifade etti.

Şimdi, başvuruda bulunan bu partilere 3 günlük 4 günlük eğitimler verdiklerini belirten Erdoğan, şunları kaydetti:

''Olay bu noktaya geldi. Biz en az güvenilen kurum olan siyaset kurumunun prestijini yukarı çekmenin mücadelesini veriyoruz. Bunda da başarı sağlıyoruz. Söylediğine inanılmayan, kendisine güvenilmeyen, sözüne itibar edilmeyen siyasetçi profilini, artık milletin zihninden silip atmanın gayreti içindeyiz. Açık söylüyorum. Biz gençlere mahcup olmak istemiyoruz. Üniversite öğrencileri karşısında mahcubiyet yaşamak istemiyoruz. Gençlerin siyasetten soğumasının ülke adına, gelecek adına kaygı verici olduğuna inanıyoruz. Onun için tutarlı bir siyaset izliyoruz. Yapacaklarımızı söylüyoruz. Yapamayacaklarımızı vaad etmiyor, her türlü gelişmeyi şeffaf bir şekilde milletimizle paylaşıyoruz. Her zaman ifade ediyorum.

Bize oy vermeyenler olabilir. Bizi beğenmeyenler olabilir. Yaşamımızı desteklemeyenler olabilir. Politikalarımızı onaylamayanlar olabilir. Ama biz onların da hükümetiyiz. Bunu bir an olsun hatırımızdan asla ve asla çıkarmayacağız. Çünkü demokrasinin de gereği budur. Geleceğe eser bırakmanında gereği budur. Bugüne kadar siyasetçiler kendilerine oy çıkmayan bölgeleri, illeri, kesimleri adeta cezalandırma yöntemini seçti. Bakın şu anda kamu hizmetlerinde en çok payı alan illerden bir tanesi Tunceli'dir. Tunceli'de bizim milletvekilimiz yok. Hakkari aynı şekilde. Şırnak aynı şekilde. Hakkari'ye biz şu anda havaalanı yapıyoruz. Bölünmüş yollarını yapıyoruz. Şırnak'ın aynı şekilde. Şırnak'a da havaalanı yapıyoruz. Oranın da bölünmüş yollarını yapıyoruz. Suyu yoktu, buralara sularını getirdik. Belediyelerin yapması gereken hizmetleri biz yapıyoruz. Neden? Çünkü oralar Türk Cumhuriyeti'nin vatan topraklarıdır. Hepsine biz bu hizmeti götürmekle mükellefiz.''

OY ÇIKMADI DİYE BURALARI İHMAL EDEMEYİZ''

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bu durumun aksinin düşünülemeyeceğini belirterek, kendilerine oy çıkmadı ya da az oy çıktı diye bu bölgeleri ihmal edemeyeceklerini kaydetti.

''Batı neyse doğu da o olacak. Kuzey neyse genelde o olacak. 780 bin kilometre karesi ile Muhasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkmış bir Türkiye'nin vatan toprakları böyle görülmelidir diye inanıyorum'' şeklinde konuşan Erdoğan, buralara bugüne kadar hizmetlerin, yatırımların esirgendiğini ifade etti.

Erdoğan, belli iller ve bölgelerin ihmal edildiğini yineleyerek, şöyle devam etti:

''Biz bu anlayışa asla prim vermeyeceğiz. Hizmette, yatırımda, ayrımcılığa asla düşmeyeceğiz. Halk oylaması sonrasında defalarca ifade ettim. Hükümet olarak bize düşen yüzde 42'yi evet demediği için yok saymak değildir. Bize düşen yüzde 42'nin neden hayır dediğini anlamaktır. Bakın şu anda çok geniş çaplı bilimsel bir araştırmayı Türkiye'de yaptırıyorum. Neden yüzde 42 hayır. Bunu bilmem lazım. Bunu daha da aşağılara çekmek için ne yapmak gerekiyor. Demek ki bir yerlerde hatalarımız var, eksiklerimiz var. Neyse bunları öğrenmem lazım. Ona göre de bundan sonraki çalışmalarımızı planlamamaz, ona göre adımlarımızı atmamız lazım. Demokratik olgunluğun gereği budur. Standartları yüksek bir demokraside yaşamanın gereği budur. Avrupa Birliği ile katılım müzakerelerini yürüten, bölgesel bir güç haline dönüşen, küresel projelerin içinde yer alan bir ülkenin hükümetine düşen budur.''

Siyasetin kutuplaştığı yerde ülkenin de kendiliğinden kutuplaşmaya başladığını ifade eden Başbakan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Siyaset ve siyasetçi, kendisini değiştirmiyorsa ülke de değişemez. Biz geçmişe takılıp kalmak istemiyoruz. Geçmişin parametrelerine takılıp kalmak istemiyoruz. Ayrı fikirlere, farklı düşüncelere tahammül, değişik renklere sağ duyulu yaklaşım, demokrasinin, özgürlüğün bize göre temel şartı. Ama hakaret asla. Haklı ve demokratik tepkiler ortaya konulacak. Elbette bu noktada bu tür yaklaşımlara karşı güçlü bir şekilde tahammül gösteriyoruz. Ama kırarak, dökerek, yağmalayarak, özellikle de kalp kırarak, gönül kırarak, rencide ederek değil. Bunun yasalar çerçevesinde, demokratik bir olgunluk içerisinde yapılması, ölçülü tepki kadar tahammülün de gözetilmesi, verilecek mesajın da alınmasını sağlayacaktır. Fakat bizde maalesef protestoların, demokratik olgunluğun dışına çıktığını, gereğinden fazla reaksiyonlar olduğunu zaman zaman görüyoruz. İşte aynı şekilde dünyanın en ünlü müzik grubu biliyorsunuz U2'nin, Bono'nun konserinde de benzer manzaralara şahit olduk. Yani burada, değerli bakanıma karşı takınılan tavır, güzel bir tavır değildi. Kendileri de buna çok şaşırdı. Kendileri teşekkür ederken, karşılığında böyle bir tavrın olması onları da şaşırttı. Biz kendimizi sorguluyoruz. Kendi öz eleştirimizi yapıyoruz. Aynı sorgulamayı, aynı öz eleştiriyi artık muhalefetin de medyanın da üniversitelerimizin, sivil toplum kuruluşlarımızın da yapmasını bekliyoruz. 12 Eylül halk oylaması ile Türkiye yeni bir sayfa açtı. Bu yeni sayfanın diyalog ile istişare ile iş birliği ile doldurulması gerektiğine inanıyoruz. Bu noktada hiçbir kompleksimiz, hiçbir çekincemiz, hiçbir ön kabulümüz yok. Demokrasi içinde her sorunu çözebilir, her engeli aşabilir, Türkiye'yi inanın bugün olduğundan çok daha ileri seviyelere taşıyabiliriz. ''

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, üniversitelerin, özgür düşüncenin, özgün düşüncenin yeşermesi gereken ortamlar olduğunu, bu zemini hazırlamanın da kendi görev ve sorumluluklarından biri olduğunu ifade ederek, ''Bu ülkenin gençleri ne kadar özgür bir ortamda yetişirse, öz güveni ne kadar yüksek, ülkesine olan aidiyeti ne kadar sağlam olursa; inanıyorum ki Türkiye'nin geleceği de o kadar aydınlık, o kadar güçlü olacaktır'' dedi. Bugün, bir kez daha, mezun olduğu üniversitenin yeni eğitim ve öğretim dönemi açılışında bulunmanın heyecanını yaşadığını vurgulayan Erdoğan, bu vesileyle, emeği geçen hocalarına, üniversite çalışanlarına bir kez daha saygı ve şükranlarını ilettiğini kaydetti.

Başbakan Erdoğan, ''Türkiye'nin en eski, en seçkin ve köklü üniversitelerinden biri olan Marmara Üniversitesinin bir mezunu olmaktan büyük onur duyduğumu ve bu payeyi hayatım boyunca gururla taşıyacağımı ifade etmek istiyorum'' dedi.

Kendi neslinin, önceki nesillerin eğitimde yaşadığı imkansızlıkları, gelecek nesillerin de yaşamaması için her türlü imkanı seferber ettiklerini belirten Erdoğan, bunu bir sorumluluk olarak algıladıklarını ifade etti.

Erdoğan, Marmara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Zafer Gül'ün de konuşmasında değindiği gibi gerçekten, üniversiteyi, fiziki koşulları itibarıyla dağınık bir yapı içerisinde değil, çok daha derli toplu adeta bir kampüs anlayışı içerisinde görmenin, kendilerinin de ideali olduğunu dile getirerek, ''İnşallah iftihar edeceğimiz böyle bir proje olacaktır'' diye konuştu.

Bazı göstergelere dikkat çekmek istediğini anlatan Erdoğan, 2002 yılında 7,5 milyar TL olan Milli Eğitim Bakanlığı bütçesini 2010 yılında yüzde 278 oranında bir artışla 28 milyar TL'nin üzerine çıkardıklarını ifade ederek, 2003-2009 yılları arasında toplam 7 bin 303 resmi ve özel okulu eğitim-öğretime kazandırdıklarını sööyledi. Başbakan Erdoğan, 150 bin yeni derslik inşa ederek eğitim ve öğretime büyük güç kattıklarını vurgulayarak, modern eğitim imkanlarını Türkiye'ye sunduklarını, Hakkari'den Edirne'ye kadar tüm yurtta, bilim ve teknoloji sınıfları kurduklarını dile getirdi.

Bunları bizzat yerinde gezerek, görerek yaşadığına da dikati çeken Erdoğan, ''Patnos'a da, Erçiş'e de gittim gördüm. Yerinde bizzat yaşayarak... Çünkü, bu iş Ankara'da oturmakla olmuyor. Size birçok şeyi bürokrat söyler 'Şunu yaptık, bunu yaptık' diye. Düşersin yola, şöyle bir uğrayım dersin, bir bakarsın yerinde yeller esiyor'' şeklinde konuştu.

Aynı dönemde yüksek öğretim bütçesini 2,5 milyar TL'den yaklaşık 9,5 milyar TL'ye çıkardıklarını, üniversitelerde araştırma, geliştirme faaliyetleri için ayrılan bütçeyi 5 katına yükselttiklerini kaydeden Erdoğan, bu arada 49'u devlet, 29'u vakıf üniversitesi olmak üzere 78 yeni üniversite kurduklarını ve 81 ilin tamamını üniversiteye kavuşturduklarını belirtti. Başbakan Erdoğan, yeni kurdukları 49 üniversiteye 100 binin üzerinde kadro ihdas ettiklerini, var olan ve yeni kurulan üniversitelere toplam 459 fakülte, 133 yüksekokul ile 211 enstitü ve 122 meslek yüksekokulu ilave edildiğini söyledi.

BESLENME YARDIMI VERİLİYOR

Erdoğan, akademisyen ihtiyacının karşılanması için başta ABD olmak üzere birçok ülkeye yüksek lisans ve doktora eğitimi yapmaları için öğrenciler gönderdiklerini anlattı.

Üniversite öğrencilerinin daha iyi koşullarda eğitimlerine devam etmeleri için burs ve yurt imkanlarını da önemli ölçüde iyileştirdiklerine işaret eden Erdoğan, 2002 yılında sadece 45 TL olan kredi ve burs miktarını 2010 yılında 3,5 kat arttırarak 200 TL'ye çıkardıklarını, beslenme yardımı olarak da ayda 120 TL öğrencilere destek verdiklerini belirtti.

Başbakan Erdoğan, bunun yanında yüksek lisans yapan öğrencilere 400, doktora öğrencilerine ise 600 TL ödediklerini ifade ederek, 2003 yılından bugüne kadar toplam 60 bin 854 yatak kapasiteli 148 adet yurt ve ek binayı yükseköğretimin hizmete sunduklarını vurguladı.

Sadece İstanbul'da mevcut olan yurtlardaki yatak kapasitesini 11 bin 400'den 15 bin 512'ye yükselttiklerine dikkati çeken Erdoğan, 8 kişilik, 6 kişilik odaları, büyük oranda azalttıklarını, mastır, doktora öğrencileri için birer, yüksek lisan öğrencileri için azami 3'er kişilik odalara çevirdiklerini kaydetti.

BİZİM NESİL, BUHRANLI YILLAR YAŞADI

Türkiye genelinde hizmet veren yurtlardaki yatak sayısını 240 binin üzerine çıkardıklarını söyleyen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti:

''Biz, bundan sonra da yüksek öğretimin kalitesini artırmaya, gençliğimize destek olmaya devam edeceğiz. Üniversiteler, özgür düşüncenin, özgün düşüncenin yeşermesi gereken ortamlardır. Buna zemini hazırlamak bizim üzerimize düşen bir sorumluluktur, bir görevdir. Bu ülkenin gençleri ne kadar özgür bir ortamda yetişirse, öz güveni ne kadar yüksek, ülkesine olan aidiyeti ne kadar sağlam olursa, inanıyorum ki Türkiye'nin geleceği de o kadar aydınlık, o kadar güçlü olacaktır. Ben, ülkem adına, üniversitelerimiz adına, özellikle de gençlerimiz adına son derece umutluyum. Üniversitelerimizin, Türkiye'nin yeni konumuna ayak uyduracaklarına, hatta Türkiye'ye ışık tutan, öncülük yapan, yol açan bir konuma ulaşacaklarına bütün kalbimle inanıyorum.''

Marmara Üniversitesinde okuduğu yılların sadece kendisinin değil, kendi neslinin gençlik çağının Türkiye'nin en bunalımlı, en buhranlı yılları olduğuna vurgu yapan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

''12 Eylül 1980 müdahalesi olduğunda ben okulumuzun sıralarında öğrenciydim. İnanın o karanlık günlerin acısını en çok üniversiteler, öğretim üyeleri ve öğrenciler yaşadı. Gençler, görünmez birtakım karanlık ellerin marifetiyle kutuplaştırıldı. Silahlarla demir çubuklarla neler çektiğimizi biliyoruz. Bunları yaşadık. Belki bunlar bizim için aydınlık yarınların o zaman bir vesilesiydi. İşin bu yanını da düşünmekte fayda var. Yüzlerce gencimiz, yüzlerce üniversite öğrencisi kampüslerin içinde, okul önlerinde, sokak aralarında maalesef hayatını kaybetti, en azından yaralandı. Aynı şekilde üniversitelerimizde görev yapan akademisyenlerimiz, bilim adamlarımız da o karanlık günlerin ceremesini yaşadılar, o dönemdeki şiddetin kurbanı oldular. Nice bilim adamımızın itibarı, onuru, akademik saygınlığı ayaklar altına alındı. Nice bilim adamımız fişlendi, haksız yere tahkikata, takibata, soruşturmaya, fiziksel ve psikolojik işkenceye uğradı. Müdahaleye karşı çıkan, demokratik bir tavır sergileyen, baskılara direnen onurlu bilim adamlarımız, tabir-i caizse 'akademik mahalle baskısına' maruz kaldılar. Bunlar yaşandı bizim ülkemizde. Bir kısmı görev yaptıkları üniversitelerden uzaklaştırıldılar, hatta yurt dışına çıkmak, birikimlerini, potansiyellerini yurt dışındaki üniversitelerde kullanmak zorunda kaldılar.

1402'YE KURBAN GİDENLER

Başbakan Erdoğan, ''Çok ağrıma gidiyor''diyerek sürdürdüğü konuşmasında, 1983 yılında 1402 sayılı yasanın ikinci maddesinin Sıkıyönetim Komutanlığı tarafından değiştirildiğini ve bugün inanmakta ve anlamakta güçlük çektiği maddeleri hatırlattı. Maddeleri okuyan Erdoğan, şunları dedi:

''Genel güvenlik, asayiş veya kamu düzeni açısından çalışmaları sakıncalı görülen kamu personelinin işine son verilmesi, yerel yönetimde çalışanların görevden uzaklaştırılması veya işlerine son verilmesi, ilgili kurum ve organlarca derhal yerine getirilir.' Yani, o gün oradaki idareden sorumlu olan kişileri, 'Ben seni sakıncalı gördüm' dediği anda işi bitmiştir. Herhangi bir ispata, şuna buna gerek yok. Bu yasanın ardından, çoğu profesör olan yaklaşık 100 öğretim üyesinin işine son verildi. Binlerce öğretim üyesi, bu yasadan dolayı istifa etmek zorunda kaldı. Hatta bazı öğretim üyeleri, kendi iç dünyasının vicdanının, sesinin, kendi o ruh dünyasında mahkum olmasını, mahpus olmasını istemedi ve ayrıldılar. Aslında, bu bir isyanın neticesiydi. Ben bu tür hocalarımı da çok iyi tanıyorum, biliyorum.'' Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Başörtüsü meselesinin mucitleri olanların, 30 yıl boyunca bu meseleyle Türkiye'yi meşgul edenlerin, sorunun çözümünün önünde duranların bugün çözüm istediklerini ifade ettiklerini'' belirterek, ''İnanın, söylediklerinde samimi olmalarını diliyoruz ve buna inanmak istiyoruz'' dedi.

Marmara Üniversitesi 2010-2011 akademik yıl açılış töreninde konuşan Erdoğan, 12 Eylül öncesindeki kaos ortamını da, 12 Eylül sonrasının baskılarını da özellikle genç bir üniversite öğrencisi olarak tüm boyutlarıyla yaşadığını anlattı.

Kanlı çatışmaların içinde olmadıklarını, kardeş kavgası hatasına düşmediklerini, sorumluluğunda olan gençleri bu işlerin içine sokmamak için de mücadele ettiğini, kirli ellerin, kirli odakların tuzağına gelmediklerini ifade eden Erdoğan, ''Ancak bu kirli tuzaklara aldırış etmemiş olmamıza rağmen, şahsımıza yönelik, arkadaşlarımıza yönelik çirkin saldırılara maruz kaldık'' dedi.

Yeni bir eğitim öğretim yılının heyecanını yaşarken 30 yıl öncesinin karanlık tablosunu hatırlatmasının bir nedeni olduğunu belirten Erdoğan, şöyle devam etti:

''Yeni nesil, 1970 ve sonrasında doğmuş olanlar 12 Eylül'ün ne anlama geldiğini hatırlamayabilir, anlamayabilir. O günlerde ve sonrasında yaşananlara bir anlam veremeyebilir. Bugün sahip olduğumuz demokratik standartları ve ortamı anlayabilmek, değerini bilmek açısından o günlerin mutlaka hatırda bulundurulması gerektiğini, acıların tekrar yaşanmaması, ders alınması ve geleceğe güvenle bakabilmek için 12 Eylüllerin mutlaka iyi analiz edilmesi gerektiğini düşünüyorum. Türkiye'de, 1960 ve sonrasında her 10 yılda bir demokrasiye müdahale yaşandı. Bu kadar çok müdahale yaşanması, açık söylüyorum bu müdahalelerin, bunların yeterince sorgulanmaması, yüzleşilmemesinin, bunların hesabının sorulmamasının bir neticesidir.

27 Mayıs unutturulduğu için 12 Mart yaşandı. 12 Mart unutturulduğu için 12 Eylül yaşandı. Aynı şekilde, 12 Eylül unutturulduğu için 28 Şubat yaşandı. Çok ilginçtir, biz 12 Eylül'ü hatırlattığımız için, 12 Eylül'de yaşanan acıları hatırlattığımız için, 12 Eylül'ün işkencelerini yaşamış, baskısını görmüş bazı kesimler tarafından kıyasıya eleştirildik. Oysa o gün yaşananlara nasıl samimiyetle karşı çıktıysak öncesinde ve sonrasında yaşanan müdahalelere de aynı samimiyetle karşı çıktık.''

ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ

Başbakan Erdoğan, artık bir halk oylaması ve kampanya sürecinde olmadıklarını ifade ederek, şöyle konuştu:

''Ben şunları tüm samimiyetimle söylemek istiyorum. Bunları söylemeyi bu safhada bir borç olarak görüyorum. 12 Eylül öncesi ve sonrasında, hangi taraftan olursa olsun, gençlerin vefatı bizim yüreğimizi sızlattı. 12 Eylül'ün etkisi gerek Anayasa marifetiyle gerek birtakım kurumlar marifetiyle 30 yıldır ülkemizin üzerinde kısmen de olsa devam ediyor. Biliyorsunuz, 2 hafta kadar önce, 12 Eylülde bir halk oylaması yapıldı ve Anayasa'nın 26 maddesi değiştirildi. 1982 Anayasası bugüne kadar defalarca değişikliğe uğradı ama 12 Eylül 2010'daki değişiklik, 1982 Anayasası'nın ruhuna ve özüne bu ölçüde dokunan ilk değişiklik olma özelliğini taşıyor. Ancak bu Anayasa değişikliğinin asıl önemi, bundan sonra yapılacak reformlar için sağlıklı bir zemini teşkil etmiş olması, yoldaki engelleri büyük oranda kaldırmış olmasıdır.''

BAŞÖRTÜSÜ MESELESİ

Başbakan Erdoğan, şimdi muhalefetin çıkarak ''12 Eylül ile yüzleşecekseniz hadi o zaman YÖK'ü kaldırın'' dediğini ifade ederek, bunu söyleyenlerin, 12 Eylül sonrası dönemde bu ülkede zaman zaman iktidar ortağı da olduklarını, onların iktidar oldukları dönemlerin, YÖK'ün bilim ve bilim insanları üzerindeki baskısının en ağır şekilde hissedildiği dönemler olduğunu söyledi.

O gün YÖK'ü kaldırmak için adım atmayanların, bugün de 12 Eylül ile yüzleşmek için adım atmadıklarını belirten Erdoğan, ''Başörtüsü meselesinin mucitleri olanların, 30 yıl boyunca bu meseleyle Türkiye'yi meşgul edenlerin, sorunun çözümünün önünde duranların, bugün çözüm istediklerini ifade ettiklerini'' anlattı.

Başbakan Erdoğan, ''İnanın, söylediklerinde samimi olmalarını diliyoruz ve buna inanmak istiyoruz. Biz, dün olduğu gibi bugün de Türkiye'yi aydınlığa taşıyacak, demokrasinin standartlarını daha ileri noktalara götürecek her türlü projenin içinde olacağımızı, destek vereceğimizi, işbirliği yapacağımızı bütün samimiyetimizle ifade ediyoruz'' dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin artık küçük düşünerek, içe kapanarak, dünyadan yalıtılmış bir vaziyette, ''Küçük olsun ama benim olsun'' anlayışıyla yola devam eden bir ülke olmadığını belirterek, ''Türkiye, bugün bölgesinin ve dünyanın en önemli, en itibarlı, en güçlü ülkelerinden biri haline geldi'' dedi.

Erdoğan, dün İstanbul'da başlayan ''Küresel Ekonomi Sempozyumu''na küresel ölçekte ekonomiye yön veren, ekonomi üzerinde söz sahibi olan her düzeyde yaklaşık 500 misafirin katıldığını ve dün akşamki gala yemeğinde de Türkiye ekonomisine yönelik çok büyük övgüler aldığını dile getirdi.

Bugün de Atlantik Konseyi tarafından düzenlenen ''Karadeniz Ekonomi ve Enerji Forumu''na katılacağını belirten Erdoğan, enerji arz ve güvenliğinde küresel ölçekte stratejik bir ülke olarak bu foruma ev sahipliği yaptıklarını kaydetti.

Erdoğan, Türkiye'nin her alanda uluslararası öneminin arttığını, Türkiye ekonomisinin 2010 yılının ilk 2 çeyreğinde ortalama yüzde 11 oranında büyüyen bir ülke olarak dünyada ilk 3 arasında yer aldığını ve Avrupa'da da ilk sırada olduğunu vurgulayarak, ''Böyle bir noktaya geldik. Küresel ekonomi içinde yıldızı parladığı kadar, kürsel politikalarda da Türkiye adından daha çok söz ettiriyor. Ağırlığını daha fazla hissettiriyor. Türkiye, 8 yıl gibi kısa bir sürede bu seviyeye ulaştı. İnanın çok daha fazlasını başarabiliriz. Çok daha ileri hedeflere ulaşabiliriz'' dedi.

Türkiye'nin 8 yıl önce dünya ekonomileri arasında 26. sırada iken şu anda 17. sırada olduğunu, hedeflerinin 2023 yılında Cumhuriyet'in 100. yıl dönümünde Türkiye'yi dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına sokabilmek olduğunu dile getiren Erdoğan, ''Bunu başarabilmek için çalışıyoruz. Burada dayanışmamız, enerjimizi dışarıya yönelik yapmamız bizim için önemli. Biz ne kadar küresel sermayeyi ülkemize çekersek, ne kadar onlarla işbirliğimizi artırırsak, inanın ki Türkiye'nin sıçraması o denli güçlü olacaktır. Bakınız ben bir 'çılgın proje' diyorum, herkes 'acaba nedir' diyor. Niye? Alışık değiller. Biraz çalışın üzerinde. Göreceksiniz ne olduğunu'' diye konuştu.

ULAŞIM YATIRIMLARI VE ENGELLER

Başbakan Erdoğan, şu anda İstanbul-İzmir arası otoyolla ilgili anlaşmaların yapıldığını da belirterek, şunları söyledi:

''İnşallah 2 ay içinde temelini atıyoruz. 7 yıl diye anlaştık ama verilen söz 'biz 5 yılda da bu işi bitireceğiz' diyorlar. 3,5-4 saatte İstanbul'dan İzmir'e ulaşacağız. Gebze-Hersek'i köprüyle geçeceğiz. Dünyanın en uzun ikinci köprüsünü oraya inşa ediyoruz. Öyle zannediyorum 2,5 yıl içerisinde o köprüyü bitireceğiz. Bütün bunlar bir öz güvenin ifadesidir. Bazı engeller önümüze çıkarılmamış olsaydı, biz şu anda Marmaray'ı bitirmiş olacaktık. Niye bitiremedik? Yargıyla olan mücadelemiz... Sürekli engel, engel, engel... Hemen güneyinde yeni bir tüp geçit daha yapıyoruz. İnşallah bir aksilik olmaz. İhalesini, her şeyini bitirdik. O tüp geçitten de otomobiller geçecek. Ahırkapı'nın oradan girecek karşı taraftan eski Varan Turizmin olduğu yerden çıkacak. Bir Galataport, bir Haydarpaşaport... Bunlar İstanbulumuza farklı farklı zenginlikler kazandıracak olan adımlar, atılımlar olacaktı. Ancak hep yasal engellerle karşılaştık. Olmayacak şeyler önümüze çıkarıldı. Taksim AKM ile ilgili söyledikleri gibi. Oraya diyorlar 'Alışveriş merkezi yapacaklar.' Eline diline dursun. Yok böyle bir şey. Nereden çıkardın? Biz diyoruz ki, 'Taksim'de bütün trafiği alanın altına alalım, AKM'yi de böyle bir görüntüsü itibariyle iş göremezliği itibarıyla bunu ortadan kaldıralım. Bunun yerine yandaki, arkadaki boşluğu da ilave etmek suretiyle büyük bir opera ve kültür merkezini oraya inşa edilim.' 'İstemezük' diyorlar. Geçmişte de aynı şeyi yaptılar, yine aynı şeyi yapıyorlar.''

Erdoğan, Muhsin Ertuğrul Sahnesi'nde de aynı şeyin yapıldığını belirterek, onun yanında yerin 13 kat altına 11 ayda bir Harbiye Kongre Merkezi yaptıklarını ve o bölgenin ciddi manada bir kongre merkezi haline geldiğini söyledi.

''TÜRKİYE'NİN YAŞADIĞI DEĞİŞİM VE DÖNÜŞÜME KAYITSIZ KALMAYIN''

Öğrencilere de seslenen Erdoğan, şöyle konuştu:

''Lütfen Türkiye'nin yaşadığı değişim ve dönüşüme kayıtsız kalmayın. Lütfen Türkiye'nin demokratikleşmesine bigane kalmayın. 30 yıl öncesinin, 50 yıl öncesinin vesayetçi anlayışlarıyla, statükocu anlayışlarıyla, yaklaşımlarıyla Türkiye'nin dünyayla bütünleşmesinin, dünyayla rekabet etmesinin mümkün olmadığını bilin. Türkiye 30 yıl öncesine, 50 yıl öncesine, hatta 8 yıl öncesine göre çok farklı bir yerde. Türkiye, artık küçük düşünerek, içe kapanarak, dünyadan yalıtılmış bir vaziyette, 'Küçük olsun ama benim olsun' anlayışıyla yola devam eden bir ülke değil. Türkiye, bugün bölgesinin ve dünyanın en önemli, en itibarlı, en güçlü ülkelerinden biri haline geldi.''

Gençlerin iş gücüne katılımları ve demokratik süreçlere verecekleri katkılarla Türkiye'yi el birliğiyle dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri yapacaklarını ifade eden Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

''Bu ülkenin demokrasisini, temel hak ve özgürlüklerini, adalet ve hukuk standartlarını el birliğiyle evrensel standartlara, hatta ileri demokrasiye yükseltecek özgürlükler noktasında Türkiye dünyada örnek bir konuma yükselecektir. Standartlara uyan değil, standart belirleyen ülkelerden biri haline geleceğiz. Tarih boyunca farklı medeniyetlerin, farklı inanç gruplarının kendi yargılamalarını yapmasına saygı duyan bir anlayışın bizler varisleriyiz. Bunları yaşamış olan bir ülke bunlardan bir şey kaybetmeyecek. Çok şey kazanacak. Bunlar tarihin kayıtlarında var. Bunları inceleyebilir, görebiliriz. İnşallah gelecekte dünyada öncü bir rol üstleneceğiz. Gençlerimizin buna inanmasını, bu özgüven içinde geleceğe bakmalarını önemsiyorum. Türkiye'nin her bir vatandaşı, özellikle de gençleri tam bir özgüven içinde olmalıdır. Hükümet olarak, bu özgüveni tesis etmenin mücadelesi içindeyiz. Ekonomisiyle, iç ve dış politikasıyla güçlü bir Türkiye'yi imar etmenin mücadelesi içindeyiz. Her bir vatandaşımızın da bu vizyonu taşımasını, bu heyecanla geleceğe bakmasını son derece önemsiyoruz. 2010-2011 eğitim ve öğretim yılının Marmara Üniversitemize hayırlı olmasını diliyorum.''Güncelleme Tarihi: 29 Eylül 2010, 15:25
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48