banner15

Başbakan seçim tarihini verdi

Başbakan Erdoğan, artık 2011'de yapılacak seçimlerin kampanya sürecine girileceğini belirterek seçimlerden önce yeni anayasa çalışması yapmayacaklarını belirtti.

Başbakan seçim tarihini verdi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 2011 seçimleri öncesinde gündemlerinde yeni bir anayasa çalışması olmadığını seçimleri ise haziranın ilk haftası yapmayı düşündüklerini bildirdi.

Erdoğan, ayrıca hükümetin terörle mücadele çalışmalarına devam ettiğini belirterek, bu konuda yürüttükleri görüşmelerle ilgili Meclis'e, düzenlenecek gizli oturumla bilgilendirme yapılabileceğini söyledi.

Erdoğan, Bulgaristan'a hareketinden önce Esenboğa Havaalanında açıklamalarda bulundu ve gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin hükümetin terörle mücadelede yürüttüğü çalışmalarla ilgili sorusunu yanıtlarken Erdoğan, bu konuda yürüttükleri görüşmelerle ilgili Meclis'e, düzenlenecek gizli oturumla bilgilendirme yapılabileceğini bildirdi.

Seçimlerden önce yeni bir anayasa çalışması yapılması konusundaki soru üzerine de Erdoğan, şu yanıtı verdi:
“Okullar tatile çıkmadan seçimi yapalım istiyoruz. 90 günlük bir seçim takvimini düşünecek olursak. o zaman mart ayı içinde takvim çalışmaya başlayacaktır. Bu ne demektir? 2011'de zaten 2 ayınız var. Nerede gelip hangi çalışmayı yapacaksınız. yani gerçekleri saptırmayalım. Ne diyoruz, siz ekiplerinizi kurun, yeni bir anayasayla ilgili çalışmayı anamuhalefet de muhalefet de STK'lar da biz de hep birlikte bu çalışmalarımızı yapalım 2011 seçimlerinin hemen ardından yeni anayasa ile ilgili adımı atalım. Yani şu anda çok açık ve net söylüyorum. 12 Eylül'de de meydanlarda da söyledim. Biz bir söylediğimizi bir daha geri vitese takıp tekrar etmeyiz, tükürdüğümüzü de yalamayız ve bunları herşeyini takvimine varıncaya kadar düşündük, konuştuk ve şimdi de çalışmalarımızı aynı şekilde sürdürüyoruz. Artık yeni anayasa ile ilgili verdiğimiz söz ne ise biz o sözün arkasındayız, kimse bize 2011 içinde yeni bir anayasayla ilgili 'yok komisyon kuralım, yok şu, yok bu' filan gibi tekliflerle gelmesin, çünkü bizim artık 2011 seçimi öncesi gündemimizde böyle bir çalışma yok. Şu anda tek çalışma 12 eylül'de milletimizin verdiği talimat doğrultusunda uyum yasalarını çıkarmaktır. Zaten bu araya bu sığar, diğeri sadece milleti aldatmaya yönelik yaklaşım tarzlarıdır.”

"NETİCE ALMANIN GAYRETİNDEYİZ"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bölücü terör  örgütünün içerde ve dışardaki konuşlanmasına bakıldığında Kuzey Irak'ta bir  konuşlanma durumunun görüldüğünü, bundan dolayı da tabii ki Kuzey Irak Yerel  Yönetimi ile irtibat olduğunu belirterek, “Gerek MİT müsteşarımızın, gerek  İçişleri Bakanımızın, Dışişleri Bakanlığımızın tabii ki buralarla irtibatları  oluyor, olacak. Ve bir an önce terörle mücadelede daha aktif neticeler almanın  gayreti içindeyiz” dedi.

İçişleri Bakanı'nın, Kuzey Irak temaslarını hatırlatan bir gazetecinin,  “kuzey ırak'ta bir tampon bölge oluşturulması teklifleri var. Bu öneri masada  mı? Ayrıca Anamuhalefet, bu görüşmelerle ilgili Meclis'e bilgi verilmesini  istedi. Bu konuda adım atılması söz konusu mu?” sorusuna Erdoğan, şu yanıtı  verdi:
“Kuzey Irak yerel yönetimi ile ilişkilerimiz zaten biliyorsunuz kısa bir  süredir yoğunlaşarak devam ediyor. Tabii bölücü terör örgütünün içerde ve  dışardaki konuşlanmasına baktığımızda Kuzey Irak'ta bir konuşlanma durumunun  olduğunu görüyoruz. Bundan dolayı da tabii ki Kuzey Irak yerel yönetimi ile  irtibatlarımız var, oluyor. Gerek MİT Müsteşarımızın, gerek İçişleri Bakanımızın,  Dışişleri Bakanlığımızın tabii ki buralarla irtibatları oluyor, olacak. Ve bir an  önce terörle mücadelede daha aktif neticeler almanın gayreti içindeyiz.

Parlamentonun bilgilendirilmesi noktasında herhangi bir sıkıntı söz  konusu değildir. Bu yapılabilir. Bu, döndükten sonra arkadaşlarımızla  değerlendirmesini yapar ve parlamentoda böyle bir değerlendirmeyi, bir gizli  oturumla yapabiliriz.”

BAHÇELİ'YE CEVAP

Aynı gazetecinin, “tampon bölge” sözleri üzerine Erdoğan, “onu sizden  duyuyorum” dedi.
Erdoğan, “MHP demokratik sözleşme adı altında bir uzlaşı metni dileğinde  bulundu. Siz bu talebi nasıl karşılarsınız?” sorusu üzerine, “Bunu yeni anayasa  zeminin de mi ifade ediyorlar? Bunu, açmak için söylüyorum çünkü açıklama  öyle...” dedi ve sözlerini şöyle sürdürdü:
“Bakın, çelişkiler birbiri ardınca geliyor. Bir taraflatan diyorsunuz ki  '2011 öncesinde yeni bir anayasa çalışması yapılamaz'. Bunu halk oylaması  öncesinde de Sayın Bahçeli söyledi. Ve 2011 seçimlerinden sonraya, bunu hep  ötelemenin gayreti içinde oldu. Meydanlarda hep bunu seslendirdi. Şimdi ise bir  alt komisyon gündeme getirilmeye başlandı. Şu anda bizim Meclis'teki gündemimizde  milletimizin verdiği talimat var. 26 maddelik Anayasa paketiyle ilgili olarak  uyum yasalarını bir an önce çıkarılması, şimdi bizim yapacağımız iş budur. Burada  Anamuhalefet partisi de, muhalefet partisi de diğer muhalefet partisi de yani  samimi olarak bu uyum yasalarını desteği versinler bunu çıkaralım.

Gerçi biz bu noktada uyumla bunları çıkarmanın gayreti içindeyiz. Ve  milletimizin de 12 Eylül'de verdiği talimatı yerine getirelim istiyoruz.  Arkadaşlarımız uyum yasalarıyla ilgili çalışmayı yapıyorlar. Ve hemen bunları  Meclis'e getireceğiz ve çıkaracağız. Akabinde bütçe müzakerelerimiz başlıyor. Yıl  sonuna kadar zaten bütçe müzakereleriyle geçecek, akabinde 15 gün bir ara var.  Akabinde mart sonu itibariyle, belki de mart başı itibariyle seçim kampanyasına  yönelik artık seçim takvimi açıklayacak. Fakat Biz Meclis olarak, iktidar partisi  olarak haziranın ilk haftasında seçimi yapmayı hedefliyoruz. Çünkü okullar tatile  çıkmadan, seçimi yapalım istiyoruz. 90 günlük bir seçim takvimini eğer düşünecek  olursak o zaman mart ayı içinde takvim çalışmaya başlamış olacaktır.

Bu ne demektir? 2011'de zaten 2 ayınız var. Nerede gelip hangi çalışmayı  yapacaksınız? Yani gerçekleri saptırmayalım. Ne diyoruz, siz ekiplerinizi kurun,  yeni bir Anayasayla ilgili çalışmalarını Anamuhalefet de muhalefet de STK'lar da  biz de hep birlikte bu çalışmalarımızı yapalım, 2011 seçimlerinin ardından da  hemen yeni anayasa ile ilgili adımı atalım. Yani şu anda çok açık ve net  söylüyorum. 12 Eylül'de de meydanlarda da söyledim. Biz bir söylediğimizi bir  daha geri vitese takıp tekrar etmeyiz, tükürdüğümüzü de yalamayız on düşünür bir  konuşuruz ve bunları her şeyini takvimine varıncaya kadar düşündük, konuştuk ve  şimdi de çalışmalarımızı aynı şekilde sürdürüyoruz. Artık yeni anayasa ile ilgili  verdiğimiz söz ne ise biz o sözün arkasındayız, kimse bize 2011 içinde yeni bir  anayasayla ilgili 'yok komisyon kuralım, yok şu, yok bu' filan gibi tekliflerle  gelmesin, çünkü bizim artık 2011 seçimi öncesi gündemimizde böyle bir çalışma  yok. Şu anda tek çalışma 12 eylül'de milletimizin verdiği talimat doğrultusunda  uyum yasalarını çıkarmaktır. Zaten bu araya bu sığar, diğeri sadece milleti  aldatmaya yönelik yaklaşım tarzlarıdır.”

Güncelleme Tarihi: 04 Ekim 2010, 11:06
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48