banner39

Başbakandan trafik için kesin talimat

Başbakan Erdoğan, terör kadar tehlikeli olarak tanımladığı trafik sorunu konusunda kesinlikle kimseye ayrıcalık tanınmaması konusunda uyardı

Politika 03.04.2013, 18:03 03.04.2013, 18:10
Başbakandan trafik için kesin talimat

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan "İki önemli sorunumuz var. Bunlardan biri terör, ikincisi ise maalesef terör kadar konuşulmayan, terör kadar gündemde yer almayan trafik sorunudur. Buradan talimat veriyorum. Unvanı, makamı, konumu ne olursa olsun hiç kimseye ayrıcalık yapılmayacak" dedi.

İşte Erdoğan'ın konuşmasından satırbaşları: "Türkiye'de 2002'de trafiğe kayıtlı araç sayısının 8 milyon 600 adet iken bugün bu rakamın 17 milyon 143 bine çıktığını bildirerek, ortalama yılda 1 milyon aracın trafiğe katıldı.

İki önemli sorunumuz var. Bunlardan biri terör, ikincisi ise maalesef terör kadar konuşulmayan, terör kadar gündemde yer almayan trafik sorunudur. Buna aslına trafik terörü de diyebiliriz. Oysa baktığınızda trafik sorununun diğer değişle trafik terörünün silahlı bölücü terörden daha fazla can aldığını, daha fazla kan akıttığını görürsünüz. Biz bu iki sorunun da üzerine kararlı bir şekilde gidiyoruz. Başarılı olana kadar da yılmadan usanmadan çözüme yönelik çabalarımızı sürdüreceğiz.

Alkollü araç kullananı eli silahlı canavara benzetiyorum. Alkolsüz olanı da bir masuma benzetiyorum. Onun hiçbir günahı yok. Dikkatle trafikte yoluna devam ediyor. Öbürü ise rayından çıkmış ne yapacağı belli olmayan bir Deli Dumrul gibi ve taa karşı tarafa, yola geçebiliyor. Anayasamızın 58'inci maddesi, 'bununla mücadelede gerekli tedbirleri devlet alır' diyor

Yeşil ışık yanarken, karşıdan karşıya geçerken dahi araba çarpan yayalar var, hayatını kaybeden vatandaşlarımız var. Hız olgusunu milletçe sorgulamaya, neden bu kadar acele ettiğimizi kendimize sormaya ciddi şekilde ihtiyaç var. Trafik kurallarının uygulanmasında hiçbir istisnayı kabul etmiyoruz.

Trafik kurallarına herkesin uyması gerekiyor. Buradan talimat veriyorum. Unvanı, makamı, konumu ne olursa olsun hiç kimseye ayrıcalık yapılmayacak, kurallar harfiyen uygulanacaktır. Bu konunun bizzat takipçisi olacağımı da herkesin bilmesini istiyorum."

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?