banner39

Başbakan'ın masasındaki son ANKET

AK Parti MYK toplantısına sunulan ankete göre AK Parti yüzde 51,9; CHP'ninki yüzde 23, MHP yüzde 14; BDEP ise yüzde 7,5 oy alıyor...

Politika 12.09.2013, 10:18 12.09.2013, 10:18
Başbakan'ın masasındaki son ANKET

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

AK Parti'nin oyunun yüzde 51.9 olduğunu gösteren ankete göre MHP ve BDP oylarını arttırırken CHP ise oy kaybetti

Vatan Gazetesi'nde Şebnem Hoşgör'ün haberine göre, yerel seçimlere yönelik çalışmalarını hızlandıran AK Parti, son MYK toplantısında aday tespiti ve partilerin oy gücünü ölçmeye yönelik kamuoyu yoklamalarını masaya yatırdı.

Anket sonuçları çerçevesinde 81 il ile ilgili ön çalışmayı yapan Erdoğan, yarın bu tabloyu MKYK ile masaya yatıracak. Parti kulislerinde önümüzdeki 3 seçim arasında en çok "diğer seçimleri" de etkileyecek bir atmosfer yaratacağı için yerel seçimlere önem veren Erdoğan'ın başta büyükşehirler olmak üzere kritik il ve ilçelerde "son sözü" söylemek istediği ifade edilirken, MKYK'nın seçim takvimi ve seçimlerin yönetimi konusunda yarınki toplantısında MYK'ya yetki vermesi bekleniyor.

MYK'nın bu yetkiyi almasının ardından AK Parti teşkilatlarında gerçekleştirilecek temayül yoklamaları ile kamuoyu araştırma sonuçlarını karşılaştırdıktan sonra Erdoğan'ın öncelikle yeniden aday gösterilecek mevcut belediye başkanlarından başlayarak aday açıklamalarına start vereceği belirtiliyor.

MYK'da ele alınan son seçim anketleri ise ilginç bir tabloyu ortaya koydu. AK Parti'nin oy oranının yüzde 51.9 olduğunu gösteren anketlere göre, MHP ve BDP son dönemde oylarını arttırırken, CHP ise oy kaybetti. AK Parti kurmaylarının verdiği bilgiye göre, bir önceki ankette oy oranı yüzde 26'lar seviyesine çıkan CHP yüzde 23'e gerilerken, MHP'nin oy oranı yüzde 12'den yüzde 14'e yükseldi. BDP'nin oy oranı ise yüzde 7.5 çıktı.

Sonuçları analiz eden parti kurmayları, CHP'nin 3 puanının MHP'ye kaydığını, MHP'nin 1 puanının ise AK Parti'ye yöneldiği değerlendirmesini yaptı

Yorumlar (0)
16
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?