banner39

Başbakanlık: Mahçupyan artık resmi danışman değil

Başbakanlık Başdanışmanı Etyen Mahçupyan'ın 9 Mart'tan itibaren yaş haddinden emekliye ayrıldığı bildirildi

Politika 16.04.2015, 15:58 16.04.2015, 16:03
Başbakanlık: Mahçupyan artık resmi danışman değil

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Başbakanlık Başdanışmanı Etyen Mahçupyan'ın, 9 Mart itibarıyla yaş haddinden emekli olduğu belirtildi.

Anadolu Ajansı'nın Başbakanlık kaynaklarına dayandırdığı haberine göre, Etyen Mahçupyan emekliliği nedeniyle artık Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun resmi Başdanışmanı değil.

Yetkililer, "Ancak kendisi Başdanışman olmadan önce nasıl Sayın Başbakanımız tarafından fikirlerine önem verilen bir aydın ise bundan sonra da kendisinden, fikirlerinden birçok başka isimden olduğu gibi bu çerçevede, Sayın Başbakanımız yararlanabilir, yararlanacaktır" ifadesini kullandı.

MAHÇUPYAN: FİKİRLERİMİ DEĞİŞTİRECEK HALİM YOKTU

1915 olaylarının yıldönümünde Ermenilere yapılanları 'soykırım' olarak niteleyen Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun başdanışmanı Etyen Mahçupyan sözlerinin arkasında durdu.

Al Jazeera'nin haberine göre Etyen Mahçupyan,  "Bosna ve Afrika’da yaşananların soykırım olduğu kabul edilirken 1915’te Ermenilere yapılanlara soykırım dememek imkânsız" sözlerini başdanışman sıfatı taşımasa da söyleyeceğini belirterek, "Direkt bir soruya direkt bir cevap, ben başdanışman olmasam da o soruyu bana soracaktı o muhabir, ben de aynı cevabı verecektim. Sonuç olarak yıllardır yazdığım bir şeyi tekrar sordular tekrar söyledim. Başdanışman olunca fikir değiştirecek halim yoktu." dedi.

GÖREVDEN ALINMA KONUSU TEKNİK

Mahçupyan görevden ayrıldığına dair haberlere de açıklık getirdi, bunun teknik bir konu olduğunu söyledi. Mahçupyan, "Yaş haddinden ötürü otomatik olarak SSK sizi emekli ediyor, dolayısıyla kadrolu olmaktan çıktım... Yani  açıklamalarla bunun bir ilgisi yok başdanışman sıfatıyla verdiğim ya da vermediğim açıklamalar değil" diye konuştu.

Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?