banner39

Basın Konseyi'nin yeni başkanı Birgit

CHP'ye katılan Oktay Ekşi'nin istifası ile boşalan koltuğa eski CHP'li Orhan Birgit getirildi

Politika 18.01.2011, 12:26 18.01.2011, 13:11
Basın Konseyi'nin yeni başkanı Birgit

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Gazeteci yazar Oktay Ekşi'den boşalan Basın Konseyi Başkanlığına, Orhan Birgit seçildi.

Basın Konseyinden yapılan yazılı açıklamada, Konsey Yüksek Kurulu toplantısında, Oktay Ekşi'den boşalan başkanlığa, Orhan Birgit'in seçildiği bildirildi.

Açıklamaya göre, Cumhuriyet gazetesi yazarı Orhan Birgit, seçilmesinin ardından yaptığı teşekkür konuşmasında, şunları söyledi:

''Basın Konseyi Başkanlığını 22 yılı aşkın bir süredir yöneten ve kurumsallaştırılmasında sorumluluk yüklenen Oktay Ekşi'den nöbeti oylamanızla devraldım. Basın Konseyi, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da hiçbir kurum ve kuruluşun ne yanında ne de karşısında yer almama ilkesini sürdürecektir.''

ORHAN BİRGİT KİMDİR?

Kars'ta doğan Orhan Birgit, İstanbul Hukuk Fakültesi'ni bitirdi. Öğrencilik yıllarında aynı zamanda gazetecilik yapan Birgit, Ulus Gazetesi'nin İstanbul Temsilciliği'nde, Dünya ve Yeni Sabah Gazeteleri'nde çalıştı. KİM adı ile haftalık bir haber dergisi yayınladı.

Cumhuriyet Halk Partisi'nde Ocak, İlçe Başkanlıkları, İstanbul İl Yönetim Kurulu Üyeliği yaptı.

6-7 Eylül 1955 olaylarında "Kıbrıs Türktür Cemiyeti" üyesi olduğu için tutuklandı ve Sıkıyönetim Mahkemesi'nde yargılandı, aklandı.

28 Nisan 1960'da dönemin iktidarı tarafından TBMM Tahkikat Komisyonu'na sevkedildi. 19 Mayıs 1960 gününe kadar gözetim altında tutuldu.

1965 yılında CHP'den İstanbul Milletvekili seçildi. Aynı yıl TBMM CHP Grup Yönetim Kurulu üyesi ve Parti Grup Sözcüsü oldu.

Bülent Ecevit ile birlikte CHP içinde başlatılan Ortanın Solu Hareketi'nin öncüleri arasında oldu ve 18.Kurultayda CHP Parti Meclisi Üyeliğine ve Merkez Yönetim Kurulu üyeliğine seçildi. Bu görevlerle birlikte Parti Sözcülüğü görevini de üstlendi.

Bu görevleri 1973'te kurulan 1.Ecevit Hükümeti'nde Turizm ve Tanıtma Bakanlığı'na getirilişine kadar sürdü.

Birgit, Hükümet Sözcüsü olarak da görev yaptı.

1974 yılı Temmuz'unda Kıbrıs'ta Makarios'un devrilmesi ile ilan edilen Enosis hareketine karşı Türk Silahlı Kuvvetleri'nin adaya düzenlediği Barış Harekatı sırasında da Hükümet Sözcülüğü görevini sürdürdü.

Orhan Birgit, Ecevit Hükümeti'nin istifasından sonra yeniden CHP Merkez Yönetim Kurulu üyeliği ve Genel Sekreter Yardımcılığı yaptı.

12 Eylül müdahelesinden sonra yeniden gazeteciliğe başlayan Birgit, Dünya Gazetesi Yayın Yönetmenliği, Hürriyet Gazetesi danışmanlığı yaptı. Yeni Günaydın Gazetesi'nde önce köşe yazısı yazdı ve daha sonra gazetenin Genel Yönetmenliğini ve Başyazarlığını üstlendi.

Hürriyet Vakfı ve Aydın Doğan Vakfı Yürütme Kurulu Başkanlıkları da yapan Birgit, Eskişehir Anadolu, İstanbul Galatasaray Üniversiteleri İletişim Fakülteleri'nde öğretim görevlisi olarak çalıştı. Kendisine Anadolu Üniversitesi Senatosu'nca Onursal Doktorluk payesi verildi.

1991 yılında DSP İstanbul 5.Bölge Milletvekili adayı oldu. Orhan Birgit, Cumhuriyet Gazetesi'nde köşe yazısı yazmak- ta ve İstanbul Bilgi Üniversitesi'nde Medya İletişim Sistemleri üzerinde ders vermektedir.

Birgit evli ve bir çocuk babası.

banner53
Yorumlar (0)
22
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?