Başörtülü görevli sandıktan kovuldu

Sinop'ta dokuz başörtülü sandık görevlisi ve Ümraniye'de bir başörtülü sandık görevlileri 'Kılık Kıyafet Yönetmenliği' gerekçe gösterilerek salondan çıkarıldı.

Politika 12.06.2011, 18:57 12.06.2011, 18:57
Başörtülü görevli sandıktan kovuldu

Sinop'ta 3 parti tarafından görevlendirilen dokuz başörtülü sandık görevlisi ile Ümraniye'de başörtülü sandık görevlileri İlçe Seçim Kurulları tarafından salondan çıkarıldı.

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, 1009, 1010, 1014, 1018, 1021, 1026, 1027, 1030 ve 1032 nolu sandıklarda, altısı AK Parti, ikisi MHP ve biri Saadet Partisi tarafından görevlendirilen kişiler, CHP İlçe Başkanlığı tarafından yapılan itiraz sonrası Gerze İlçe Seçim Kurulu'nun kararıyla görevlerinden alındı.

AK Parti Gerze İlçe Başkanı Kadir Gündoğdu, AA muhabirine, CHP'li yetkililerin durumu Gerze İlçe Seçim Kurulu'na şikayet etmesi üzerine, görevli altı arkadaşlarının sandık başından uzaklaştırıldığını söyledi. Bu durumu hazmedemediklerini ifade eden Gündoğdu şöyle konuştu:

''Arkadaşlarımız alınan kararla sandık başından uzaklaştırılmak istenince engel olmaya çalıştık fakat ellerinde resmi bir karar olduğunu söylediler. Arkadaşlarımıza ya başınızı açın ya da uzaklaşın dediler. Biz de karar sonrası altı arkadaşımızı sandık başlarından aldık.''

ÜMRANİYE'DE BAŞÖRTÜLÜ SANDIK GÖREVLİSİ OKULDAN ÇIKARILDI

Ümraniye'de 'Kılık Kıyafet Yönetmenliği' gerekçe gösterilerek başörtülü sandık görevlilerinin sınıflardan çıkarıldığı iddia edildi.

Tartışmalara neden olan olay Ümraniye Lisesi'nde yaşandı. AK Parti, Saadet Partisi ve MHP tarafından görevlendirilen sandık görevlileri, sandık başkanları tarafından sınıflara alınmadı. Yüksek Seçim Kurulu tarafından gönderilen genelge gerekçe gösterilerek sandık başlarında görev yapmaları engellenen AK Parti ve Saadet Partili görevliler ise olaya tepki gösterdi.

Sandık başkanlarının kendilerine ancak gözlemci olabileceklerini, sandık görevlisi olarak kalamayacaklarını belirtikleri başörtülü 2 görevli, tepki göstererek dışarı çıktı. Kapıda bekleyen CHP'li bazı görevlilerin okulda böyle bir olayın yaşanmadığını iddia etmesi üzerine kısa süreli tartışma yaşandı.

Kaynak: AA

 

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?